mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mniej pijanych na drogach

Mniej pijanych na drogach

Wbrew powszechnej opinii zmniejszyła się liczba pijanych kierowców na polskich drogach. Zmniejszyła, choć nieznacznie. W ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy policjanci zatrzymali 62 008 kierujących w stanie nietrzeźwym. To o 300 mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Mniej pijanych na drogach
Według Komendy Głównej Policji (KGP) spadła również liczba wypadków spowodowanych przez kierowców jeżdżących na tzw. „podwójnym gazie”. Najkrwawszym okresem w którym dochodzi do wypadków nadal pozostają dni weekendowe. We wszystkie dotychczasowe sobory i niedziele br. policjanci zanotowali łącznie 1058 wypadków (1295 w 2005 roku), w których zginęło 129 osób, a 1424 zostało rannych.

We wszystkich pozostałych dniach tygodnia również odnotowano spadek zdarzeń drogowych w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Nadal najwięcej wykroczeń pod wpływem alkoholu popełnili kierowcy samochodów osobowych, choć i tutaj liczba wypadków zmalała z 2333 w roku 2005 do 1963 w roku obecnym. Jak podaje KGP więcej wypadków niż przed rokiem spowodowali natomiast kierowcy autobusów oraz motorowerów.

Spadek liczby pijanych kierowców, mimo że niewielki, na pewno można uznać za dobry znak w kierunku do kolejnego eliminowania potencjalnych zabójców z polskich dróg. Niestety pomimo wielu apeli samych policjantów oraz akcji społecznych jakie miały miejsce w tym roku liczba nietrzeźwych nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Oznacza to, że proces „oczyszczania” dróg z lekkomyślnych kierowców potrwa jeszcze bardzo długo zwłaszcza, że Ministerstwo Zdrowia wycofało się ze swojej wcześniejszej propozycji karania wyższą składką OC kierowców, którzy zostali przyłapani na prowadzeniu auta w stanie nietrzeźwym.

Według wcześniejszego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - w tej samej, w której Ministerstwo Zdrowia proponuje, by zakłady ubezpieczeń przekazywały 12 procent składki OC na NFZ w celu leczenia ofiar wypadków - skazany prawomocnym wyrokiem za jazdę po pijanemu miał płacić 2-3-krotnie wyższą składkę OC przez kolejnych 5 lat.

Czytaj także:

Pijani kierowcy nie zapłacą wyższego OC 2006-11-14

Jeden pijany w 'Trzeźwy poranek' 2006-11-07

Bezpieczniej na drogach 2006-09-05

Policja wyszła z krzaków 2006-08-31

Wypadków mniej, pijanych więcej 2006-07-18

Podobne wiadomości:

Podwyżka OC jednak niższa

Podwyżka OC jednak niższa

Finanse i prawo 2006-11-14

Policja wyszła z krzaków

Policja wyszła z krzaków

Aktualności 2006-08-31

Komentuj:

~radzio 2006-11-21

otóz to, spadek musialby byc duzo wiekszy, by poprawilo sie jakos znaczoca bezpieczenstwo na drogach

~niedowiarek 2006-11-21

statystyki pokazują zawsze to co robiący je chce wykazać, a na drogach wciąż słychac o pijanych kierowcach

~Sołtys 2006-11-20

haheha a u mnie na wsi to wszystkie po pijakiu nawet baby siadaja za kierownicom jak trza gdzies pojechac

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.