mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mniej używanych

Mniej używanych

Bieżący rok już z całą pewnością nie będzie rekordowym pod względem przywiezionych do kraju samochodów używanych. Po ośmiu miesiącach roku do Polski trafiło bowiem o 41,5% mniej aut niż w ubiegłym roku.

Mniej używanych
Od stycznia do końca sierpnia br. liczba sprowadzonych samochodów wyniosła 453.681 sztuk (z terenu Unii Europejskiej 442.926). Po ośmiu miesiącach ubiegłego roku licznik sprowadzonych aut wynosił już 775.850 sztuk, co oznacza, iż w tym roku nasi rodacy zwieźli z zagranicy o 41,5% mniej pojazdów używanych.

W tym roku w sierpniu Polacy dość chętnie wyjeżdżali na zakupy poza granice naszego kraju. W sumie przywieźli w tym miesiącu 67.383 auta (66.068), co jest tylko o 777 sztuk gorszym wynikiem od rekordowego w tym roku lipca (68.160 przywiezionych aut, w tym 66.623 z UE). Na tle rekordowego przed rokiem lipca, kiedy to kraju trafiło w sumie 126.923 auta, widać dość wyraźny spadek importu aut używanych.

Choć wynik sierpniowy był nieznacznie niższy od lipcowego, to jednak w sierpniu bardziej napełniła się kasa państwa z tytułu odprowadzonego podatku akcyzowego (51,3 mln zł). Łącznie od stycznia do sierpnia skarb państwa zarobił na akcyzie od sprowadzanych aut już 333,8 mln zł.

Z miesiąca na miesiąc spada udział aut najstarszych, powyżej 10 lat. W styczniu odsetek tych samochodów stanowił 47,4%, zaś w sierpniu 39,5%. To efekt wprowadzonych przez wiele państw europejskich dopłat do zakupu nowych samochodów, kosztem zezłomowania swojego starego auta. Nieznacznie natomiast poprawił się udział aut najmłodszych (do 4 lat). W styczniu samochody te stanowiły 11,2% rynku, w sierpniu tylko o 0,6% więcej.

Podobne wiadomości:

Jakie samochody kupują Polacy?

Jakie samochody kupują Polacy?

Aktualności 2016-10-06

Bezpłatna historia sprowadzonego auta już działa

Bezpłatna historia sprowadzonego auta już...

Finanse i prawo 2017-12-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.