mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mniej wypadków z powodu alkoholu, ale...

Mniej wypadków z powodu alkoholu, ale...

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki to jeden z najgorętszych okresów na polskich drogach. Niestety, nie wszystkim udaje się dotrzeć do celu podróży, a jedną z przyczyn wypadków drogowych jest alkohol. Nasza wiedza na temat działania alkoholu na organizm nadal jest niewystarczająca.

Nawet po wypiciu jednego piwa nie wolno wsiadać za kółko – deklaruje 90% kierowców, którzy wzięli udział w badaniu instytutu MillwardBrown przeprowadzonego na zlecenie Kompanii Piwowarskiej. Firma od 2008 r. prowadzi program "Sprawdź promile", który propaguje odpowiedzialne spożycie alkoholu i trzeźwość na drodze. Jeszcze bardziej restrykcyjne podejście – w teorii – mamy do prowadzenia auta następnego dnia po wieczornej konsumpcji alkoholu. Aż 96,8% respondentów jest świadomych, że nawet wtedy organizm może nie być całkowicie wolny od promili. Skąd zatem biorą się wypadki?

Umiarkowany optymizm
Statystyki policyjne dotyczące wypadków spowodowanych przez alkohol pozwalają na delikatny optymizm. W 2012 roku, w porównaniu z rokiem 2011, liczba ujawnionych kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu zmalała o 12.468 osób. W porównaniu do 2011 roku o 14% zmniejszyła się również liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących. Jednak wiedza o tym, jak alkohol wpływa na organizm człowieka, nadal jest na zbyt niskim poziomie, a w społeczeństwie pokutują na ten temat rozmaite mity.

Tylko co piąty badany twierdzi, że nie istnieje sposób na przyśpieszenie wytrzeźwienia. Ponad 1/4 ankietowanych nie ma o tym pojęcia, natomiast prawie 2/3 wskazuje metody powszechnie – aczkolwiek niesłusznie – uważane za skuteczne. Na czele tej listy znajduje się sen (10,8%), a zaraz po nim prysznic bądź kąpiel (8,9%), kawa (7,9%), picie wody (4,7%), wysiłek fizyczny (4,3%), odpowiedni posiłek i wiele innych.

Kawa ani prysznic nie pomogą
Tymczasem metabolizmu alkoholu nie da się w żaden sposób przyspieszyć – ani drzemką, ani środkami w powszechnym mniemaniu odtruwającymi organizm i pobudzającymi. Wchłanianie oraz rozprowadzanie alkoholu po organizmie odbywa się szybko, zaledwie w kilka minut, jednak jego wydalanie trwa znacznie dłużej. To kwestia indywidualna, zależna nie tylko od ilości spożytego alkoholu, ale także płci, wagi ciała, a nawet tego, czy w międzyczasie coś jedliśmy. Alkohol może się utrzymywać w organizmie przez wiele godzin po konsumpcji, czasem nawet następnego dnia rano, i nie ma to nic wspólnego z wrażeniem, że jesteśmy już trzeźwi i rześcy.

Warto wziąć to pod uwagę przy okazji Wszystkich Świętych. Spotkanie z dawno niewidzianą rodziną i późna, suto zakrapiana kolacja mogą spowodować, że wyjazd zostanie odłożony dopiero na następny dzień. Ale nawet wtedy może być za wcześnie, aby usiąść za kierownicą.
Tematy w artykule: alkohol pijani kierowcy wypadki

Podobne wiadomości:

Jak substancje psychoaktywne wpływają na kierowcę?

Jak substancje psychoaktywne wpływają na...

Bezpieczna jazda 2016-07-08

Kompilacje wideo z Nurburgringu 2013: wypadki...

auto motor i sport 0000-00-00

Północna Pętla to wymagające miejsce  zarówno dla aut jak i kierowców - przekonali się o tym bohaterowie tych dwóch kompilacji wideo.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.