Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Morderczy Cypr

Morderczy Cypr

Po raz czwarty w tym sezonie, Sébastien Loeb za kierownicą Citroena Xsara WRC wygrał eliminację Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata. Jeden z najgorętszych, a na pewno najcięższy rajd w całym sezonie.

Morderczy Cypr

Tym samym Francuski zawodnik zdobył swoje czternaste zwycięstwo w karierze w aucie WRC. Po pierwszej tercji szesnasto-odcinkowego serialu czempionatu 2005, umocnił on swoje prowadzenie w stawce kierowców i pozwolił zespołowi Citroena na zbliżenie się na 9 punktów do zajmującego jeszcze pierwsze miejsce fabrycznego zespołu Subaru.

Właśnie norweski kierowca niebieskiej Imprezy był jednym z pierwszych zawodników, których do wycofania się z rajdu zmusiły problemy wywołane przez fatalną nawierzchnię. Solberg po kolei tracił w aucie turbosprężarkę (zerwane kable i zatkany przelot powietrza), a potem inne elementy, które uniemożliwiły kontynuowanie jazdy bez narażania silnika - za jego zepsucie i konieczność wymiany zespół dostałby karę na starcie do Rajdu Turcji.

Niemal w tym samym czasie - podczas pierwszego, piątkowego etapu - posłuszeństwa odmówił silnik w 307-ce Marcusa Grönholma. Bezawaryjna Xsara Loeba jechała tym czasem dalej oddalając się w błyskawicznym tempie kolejnym zawodnikom. Za jego plecami doszło natomiast do szeregu mniejszych i większych dramatów.

W Mitsubishi Lancer Harriego Rovanpery połamało się zawieszenie - powrót do rajdu na zasadach "super rally". Dwukrotnie - w piątek po zerwanym pasku klinowym i utracie elektryki, a w sobotę po okaleczeniu spodu auta głazem - z zasady tej korzystał Armin Schwarz w Skodzie Fabii.

Jego fiński partner z zespołu kończył na trybie awaryjnym silnika, ale z 3 punktami dla Skody. Nie miał tego szczęścia Belg Francois Duval, który po swoim ewidentnym błędzie na wolnym zakręcie wypadł z drogi i... spalił Xsarę, kiedy próbował ją odpalić po kontakcie z drzewem w rowie.

Na takiej sytuacji najbardziej skorzystali kierowcy zazwyczaj utrzymujący się poza pierwszą dziesiątką klasyfikacji. Dwa lata starszy od swojego brata, Norweg Henning Solberg pewnie jechał do mety za kierownicą prywatnego Focusa WRC i dopiero "przebudzenie" się w końcówce Markko Martina w 307-ce i problemy z systemem "fly-by-wire" odebrały mu ostatni stopień podium.

Estończyk ewidentnie nadal ma problemy z Peugeotem i dopiero podbramkowa sytuacja zmusiła go do wygrania jedynego, przedostatniego odcinka. Drugi stopień podium - co stało się największą sensacją Rajdu Cypru - osiągnął inny prywatnie zgłoszony kierowca. Austryjak Manfred Stohl za kierownicą zeszłorocznej Xsary WRC z zespołu Kronos - kiedyś obsługującego Krzysztofa Hołowczyca w Peugeocie 206 WRC.

Tym samym, Francuz Loeb jechał do mety w ciężkiego rajdu w nienormalnej sytuacji: bez nacisku na walkę do końca i z dużą przewagą czasową (ponad 4 minuty), co jednak nie wpłynęło na spadek motywacji - plasował się cały czas w czołówce wyników.

Podsumowując: po raz kolejny warunki Rajdu Cypru okazały się wypaczać częściowo prawdziwe zmagania kierowców. O ile nikt nie kwestionuje błędy ludzkie (Duval, Rovanperra, Schwarz), to defekty "z winy głazów" na nie dotkniętych od co najmniej 2 lat ludzką ręką drogach (Solberg i inni), zdają się potwierdzać, że cypryjskie zawody więcej mają wspólnego z Rajdem Dakar.

Potwierdzili to również kibice wjeżdżający na trasę jednego z odcinków terenowym Jeepem Wranglerem - czy do takich aut przesiądą się za rok Loeb, Solberg, Gardemaister i spółka?

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Twórca DSG pozywa koncern VW
Twórca DSG pozywa koncern VW
Szefostwo koncernu Volkswagen nie ma łatwego życia przez ostatni rok. Cały czas ciągnie się afera Dieselgate, a do listy problemów dołączył były szef marki Bentley i Bugatti, który pozwał niemieckiego producenta do sadu.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj