mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Moto Idea w Katowicach

Moto Idea w Katowicach

Eksperci zgodnie twierdzą, że polska branża motoryzacyjna nie zmarnowała czasu globalnego kryzysu, wykorzystując go do rozwoju specjalizacji – produkcji podzespołów i komponentów. Branży motoryzacyjnej została poświęcona dwudniowa konferencja Moto Idea w Katowicach.

Moto Idea w Katowicach
W kilkunastu ostatnich latach Polska stała się jednym z największych producentów samochodów, części i podzespołów motoryzacyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Nad Wisłą zainwestowali światowi gracze sektora motoryzacyjnego. To właśnie tu powstają części i podzespoły do takich samochodów jak Fiat, Mercedes, BMW oraz Opel. W pierwszym kwartale 2014 roku światowy lider motoryzacyjny, General Motors, ogłosił decyzję o rozpoczęciu produkcji w Polsce nowatorskiego modelu silnika spalinowego. Inwestycja pochłonie 250 mln euro. Innowacyjne rozwiązania opracowane wspólnie przez niemieckie i polskie zespoły R&D z General Motors dotychczas nie były implementowane nigdzie indziej na świecie. W marcu Volkswagen ogłosił decyzję o ulokowaniu swojej inwestycji w Polsce. Produkcja samochodów dostawczych tej marki rozpocznie się w 2016 roku. Inwestycja pochłonie niebagatelną kwotę 3,4 mld złotych (około 800 mln euro). Pracę w zakładzie znajdzie ponad 2,3 tys. osób. Projekty GM oraz Volkswagena prowadzone były przez PAIiIZ.

Eksperci przewidują, że pomimo spowolnienia gospodarczego w latach 2012 i 2013, wartość inwestycji na koniec 2015 roku może przekroczyć 37,5 mld zł. Kolejne lata powinny przynieść stopniowy wzrost nakładów inwestycyjnych w rozwój maszyn i urządzeń technicznych, a w dalszej kolejności na infrastrukturę, w tym budynki (potencjał do reinwestycji) do produkcji pojazdów samochodowych i podzespołów. Przyszłość i rozwój motoryzacji zależą od konsekwentnego rozwoju innowacji oraz współpracy ośrodków naukowych z biznesem.

Podobne wiadomości:

Rekordowa produkcja samochodów w Polsce

Rekordowa produkcja samochodów w Polsce

Aktualności 2015-07-07

Warszawa, Syrena, Polonez - powrót polskiej motoryzacji?

Warszawa, Syrena, Polonez - powrót polskiej...

Aktualności 2015-09-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.