mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Motoinwestycje w Poznaniu

Motoinwestycje w Poznaniu

Szacuje się, że wartość skumulowanych bezpośrednich inwestycji zagranicznych w latach 1990-2006 wyniosła w Poznaniu 5,1 mld USD. Oznacza to, że co dwudziesty dolar zainwestowany w Polsce przez największych inwestorów zagranicznych jest lokowany w Poznaniu. Poznań szczególnie upodobali sobie przedstawiciele branży motoryzacyjnej.

1990 roku kapitał o wartości powyżej 1 mln USD zainwestowało w Poznaniu ponad 100 inwestorów zagranicznych pochodzących z 25 krajów świata. Największym inwestorem zagranicznym w Poznaniu jest niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen. Inni najwięksi inwestorzy zagraniczni to: GlaxoSmithKline, Bridgestone, Allied Irish Bank, Wrigley, Kronospan, Dalkia Group, von der Heyden Group i SABMiller.

Ponad jedna trzecia zainwestowanego kapitału pochodzi z Niemiec, co dziesiąty dolar z USA, Francji lub Wielkiej Brytanii, co szesnasty z Japonii. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się przedsięwzięcia związane z produkcją przemysłową (dwie trzecie poniesionych nakładów), usługami (jedna siódma) oraz handlem (jedna siódma). W przemyśle największe nakłady inwestycyjne poniesiono w branży motoryzacyjnej (blisko połowa). Dzięki temu Poznań jest jednym z większych ośrodków przemysłu motoryzacyjnego w kraju. Poza Volkswagenem inwestuje w Poznaniu amerykański koncern Exide produkujący akumulatory samochodowe, japoński koncern Bridgestone - producent opon samochodowych i amerykańska Kimball Electronics Group - producent układów elektronicznych do pojazdów samochodowych.

Przeczytaj także:

Volkswagen Poznań zwiększy produkcję (2007-05-14)

VW Poznań szykuje się do produkcji Caddy Maxi (2007-02-02)

Centra na plusie (2007-06-14)


 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.