mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Motoryzacja daje pracę

Motoryzacja daje pracę

Zmiany w zatrudnieniu w przemyśle motoryzacyjnym są zazwyczaj odzwierciedleniem kondycji tego sektora gospodarki. Szacuje się, ze obecnie w branży motoryzacyjnej i okołomotoryzacyjnej zatrudnionych jest 150-160 tys. osób.

Motoryzacja daje pracę

Najlepszym pod względem produkcji zeszłego wieku był rok 1999, zatrudnienie według statystyk GUSu wynosiło niespełna 99,3 tys. osób. Niestety wraz ze spadkiem w następnych latach produkcji samochodów (m.in.. upadek koreańskiego inwestora Daewoo, właściciela zakładów w Warszawie i Lublinie) zatrudnienie w sektorze do początku 2002 roku drastycznie malało do poziomu 76,2 tys. osób. Jednak dzięki rozbudowie m.in. zakładów VW w Poznaniu, Fiat Auto Poland, GM w Gliwicach, kolejnym inwestycjom w sektorze poddostawczym od 2002 roku zatrudnienie zaczęło systematycznie rosnąć, aby po pierwszym kwartale 2005 roku osiągnąć 99,7 tys. (stan z początku 1999 r.). Niestety wyniki kolejnych kwartałów 2005 roku świadczą o pewnym ustabilizowaniu się zatrudnienia w branży. Jednak ten zwolniony wzrost pozwolił przekroczyć 100 tys. zatrudnionych.

Należy jednak pamiętać, że dane GUS nie odzwierciedlają całości zatrudnienia w sektorze motoryzacyjnym. Wiele zakładów poddostawczych szczególnie z sektora odlewniczego i kuźniczego( m.in. Odlewnie Polskie, TEKSID Iron Poland - co najmniej 3 tys. pracowników) oraz producentów wiązek elektrycznych (m.in.: Lear, EEDS, Leoni Autokabel, SEWS, Delphi, VW Elektrosystemy - co najmniej 16 tys.) są związane niemal wyłącznie z przemysłem samochodowym.

Uwagę zwraca również zmiana stosunku liczby zatrudnionych w zakładach finalnych i u producentów części. W roku 1999 stosunek ten wynosił prawie 1:1 zaś w 2005 roku wynosił już blisko 1:2,5. Jeśli doliczymy 20 tys. miejsc pracy w sektorze odlewniczym, kuźniczym i przy produkcji wiązek to wartość ta wzrasta do 1:3,25. Do takiej transformacji przyczyniły się inwestycje na rynku poddostawców oraz redukcje w fabrykach pojazdów mające u podstaw dekoniunkturę na rynku w latach 2001-2003 (głównie FSO w Warszawie oraz upadek Daewoo Motor Polska).

Do największych pracodawców wśród producentów pojazdów należą: VW Poznań, Fiat Auto Poland oraz MAN Star Trucks & Buses. Natomiast największymi pracodawcami z branży produkcji komponentów są: Delphi Polska, Faurecia, Lear, TRW, SEWS i Michelin.

Wstępnie dane PIM na koniec 2005 roku i styczeń 2006 wskazują, że szczególnie w sektorze poddostawczym, w większości istniejących już zakładów nastąpiła redukcja zatrudnienia, która w skali całego sektora może wynieść około 1,1 tys. osób. Wskazuje to jednak na wyczerpywanie się większości bodźców, które w ostatnich 4 latach stymulowały wzrost zatrudnienia.

W skali całego sektora tendencja ta zapewne zostanie zniwelowana poprzez zatrudnienie w nowopowstających zakładach. Wpływ na to ma m.in. uruchomienie produkcji samochodów i komponentów na rzecz ukraińskiego właściciela AvtoZaZ oraz nowe inwestycje lub rozbudowa części istniejących zakładów z sektora poddostawczego (w 2005 r. m.in. fabryka silników Toyoty w Jelczu-Laskowicach, firma Klipan Safety w Stargardzie Szczecińskim, Lear Co. W Teresinie a w 2006 r. m.in.: rozbudowa OML Morando, Brembo, uruchomienie Dr. Schneider Automotive Poland, American Axle Manufacturing i innych).

Przeczytaj także:

Motoryzacja daje zatrudnienie (2006-03-01)

Silniki - polska specjalność (2006-01-24)

Stabilizacja zatrudnienia w motoryzacji (2005-10-04)

 

Tematy w artykule: przemysl motoryzacyjny gospodarka

Podobne wiadomości:

Jesienią ruszy produkcja AAM

Jesienią ruszy produkcja AAM

Aktualności 2006-04-28

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.