mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Motoryzacja kluczowym sektorem polskiej gospodarki

Motoryzacja kluczowym sektorem polskiej gospodarki

- Branża motoryzacyjna od wielu lat odgrywa istotną rolę w polskiej gospodarce, zarówno pod względem udziału w wartości dodanej brutto, inwestycjach, jak i dochodach pracowników sektora – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas prezentacji raportu „Stan branży motoryzacyjnej oraz jej rola w polskiej gospodarce”. Spotkanie odbyło się 28 października 2013 r. w MG.

Motoryzacja kluczowym sektorem polskiej gospodarki
Wicepremier Piechociński podkreślił, że w I półroczu 2013 r. w przemyśle motoryzacyjnym w naszym kraju zatrudnienie znalazło ponad 156 tys. osób, co stanowi blisko 9 proc. pracowników przetwórstwa przemysłowego. – Coraz większe znaczenie odgrywa też szkolnictwo zawodowe, a firmy motoryzacyjne coraz częściej współpracują ze szkołami i uczelniami wyższymi, organizując staże i praktyki – powiedział.

Wicepremier zaznaczył, że Polska jest również globalnym liderem w produkcji części i podzespołów motoryzacyjnych. – Podczas mojej ostatniej wizyty w krajach azjatyckich  przekonałem się o dużym zainteresowaniu naszymi komponentami. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku zapadną wiążące decyzje dotyczące współpracy z polskimi firmami – dodał. Przypomniał, że w tylko w pierwszych siedmiu miesiącach 2013 r. eksport polskiego przemysłu motoryzacyjnego do krajów pozaunijnych wzrósł o blisko 20 proc.

W jego opinii zachętą dla zagranicznych inwestorów do lokowania swojego kapitału właśnie w Polsce, była decyzja o przedłużeniu funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych do 2026 r. – Chcielibyśmy również zwiększyć elastyczność form pomocy dopuszczalnej dla przedsiębiorców inwestujących na terenach SSE – dodał.

Szef resortu gospodarki podkreślił, że duże znaczenie dla rozwoju sektora motoryzacyjnego będzie miała również konsultowana obecnie IV ustawa deregulacyjna i zawarty w niej pakiet portowy. – Dzięki nowym rozwiązaniom zwiększy się konkurencyjność i obroty towarowe w polskich portach i terminalach przeładunkowych. Wprowadzone zmiany obniżą także koszty transportu towarów importowanych do miejsc docelowych, przyspieszą rozwój otoczenia okołoportowego oraz zwiększą aktywność polskich portów w systemie sieci logistycznej Europy i Azji – wyjaśnił.

Podobne wiadomości:

Rozbudują polską fabrykę felg

Rozbudują polską fabrykę felg

Aktualności 2015-04-15

Centra z tytułem Created in Poland Superbrands 2014/2015

Centra z tytułem Created in Poland...

Aktualności 2014-12-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.