mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Motoryzacja kluczowym sektorem polskiej gospodarki

Motoryzacja kluczowym sektorem polskiej gospodarki

- Branża motoryzacyjna od wielu lat odgrywa istotną rolę w polskiej gospodarce, zarówno pod względem udziału w wartości dodanej brutto, inwestycjach, jak i dochodach pracowników sektora – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas prezentacji raportu „Stan branży motoryzacyjnej oraz jej rola w polskiej gospodarce”. Spotkanie odbyło się 28 października 2013 r. w MG.

Motoryzacja kluczowym sektorem polskiej gospodarki
Wicepremier Piechociński podkreślił, że w I półroczu 2013 r. w przemyśle motoryzacyjnym w naszym kraju zatrudnienie znalazło ponad 156 tys. osób, co stanowi blisko 9 proc. pracowników przetwórstwa przemysłowego. – Coraz większe znaczenie odgrywa też szkolnictwo zawodowe, a firmy motoryzacyjne coraz częściej współpracują ze szkołami i uczelniami wyższymi, organizując staże i praktyki – powiedział.

Wicepremier zaznaczył, że Polska jest również globalnym liderem w produkcji części i podzespołów motoryzacyjnych. – Podczas mojej ostatniej wizyty w krajach azjatyckich  przekonałem się o dużym zainteresowaniu naszymi komponentami. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku zapadną wiążące decyzje dotyczące współpracy z polskimi firmami – dodał. Przypomniał, że w tylko w pierwszych siedmiu miesiącach 2013 r. eksport polskiego przemysłu motoryzacyjnego do krajów pozaunijnych wzrósł o blisko 20 proc.

W jego opinii zachętą dla zagranicznych inwestorów do lokowania swojego kapitału właśnie w Polsce, była decyzja o przedłużeniu funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych do 2026 r. – Chcielibyśmy również zwiększyć elastyczność form pomocy dopuszczalnej dla przedsiębiorców inwestujących na terenach SSE – dodał.

Szef resortu gospodarki podkreślił, że duże znaczenie dla rozwoju sektora motoryzacyjnego będzie miała również konsultowana obecnie IV ustawa deregulacyjna i zawarty w niej pakiet portowy. – Dzięki nowym rozwiązaniom zwiększy się konkurencyjność i obroty towarowe w polskich portach i terminalach przeładunkowych. Wprowadzone zmiany obniżą także koszty transportu towarów importowanych do miejsc docelowych, przyspieszą rozwój otoczenia okołoportowego oraz zwiększą aktywność polskich portów w systemie sieci logistycznej Europy i Azji – wyjaśnił.

Podobne wiadomości:

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę motoryzacyjną w Polsce

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę...

Aktualności 2015-05-27

Rozbudują polską fabrykę felg

Rozbudują polską fabrykę felg

Aktualności 2015-04-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Polacy kupili rekordową liczbę nowych aut
Polacy kupili rekordową liczbę nowych aut
Instytut SAMAR donosi, że rynek nowych samochodów w Polsce cały czas rośnie. Wszystko wskazuje na to, że prognozowana sprzedaż na koniec roku, czyli 490 tys. samochodów, jest jak najbardziej realna do osiągnięcia.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech