mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Motoryzacja rośnie w siłę

Motoryzacja rośnie w siłę

Faurecia Wałbrzych została uhonorowana nagrodą Najlepszy Eksporter Rzeczpospolitej na "Liście 500". W kategorii "Najlepszy Inwestor" nagrodę otrzymała kolejna firma z sektora motoryzacyjnego Bridgestone Poland z Poznania, a firma Solaris Bus & Coach odnotowała rekordowy awans.

Motoryzacja rośnie w siłę

We wtorek 19 kwietnia w Warszawie uhonorowano najlepszego Eksportera, Inwestora i Pracodawcę oraz ogłoszono wyniki rankingu "Lista 500", największych firm działających w Polsce i wręczono nagrody "Orła Rzeczpospolitej" dla najefektywniejszych przedsiębiorców. Honorowy patronat nad uroczystością objął premier Marek Belka. W przesłanym liście gratulacyjnym premier podkreślił między innymi, że pierwszy rok obecności Polski w strukturach Unii Europejskiej był dla wielu polskich przedsiębiorców czasem dynamicznego rozwoju i ekspansji, zarówno na rynku krajowym jak i rynku zjednoczonej Europy.- "Sprzyjała temu dobra koniunktura gospodarcza, która nadal utrzymuje się na wysokim poziomie" - podkreślił premier.

Opublikowane wyniki świadczą o rosnącym z roku na rok ożywieniu gospodarczym. Prężnie rozwijająca się branża motoryzacyjna jest liderem sektora produkcyjnego w Polsce. Firmy odnotowują znaczący wzrost przychodów co w dużej mierze jest wynikiem coraz większego udziału eksportu w sprzedaży.

Przyznany Faurecii Wałbrzych tytuł "Najlepszy Eksporter" tylko potwierdza znaczącą pozycję światowego producenta wyposażenia samochodowego. Faurecia Wałbrzych to trzy odrębne zakłady. Zakład Mechanizmów wytwarzający elementy służące do pochylania siedzeń i Zakład Struktur produkujący metalowe konstrukcje siedzeń rozpoczęły produkcję w 2001 r. Natomiast działający od 2003 r. Zakład Akcesoriów Foteli Samochodowych produkuje zagłówki i podłokietniki. W tym roku uruchomiona zostanie produkcja w nowym zakładzie, w którym montowane będą kompletne siedzenia dla fabryki Forda w Belgii (główne elementy do produkcji siedzeń dostarczane będą przez trzy funkcjonujące już wałbrzyskie fabryki Faurecii). Inwestycja szacowana jest na ponad 7 mln euro, a zatrudnienie znajdzie ponad 100 osób.
Grupa Faurecia obecna jest w Polsce od 1997 r i zatrudnia ponad 3600 osób. Oprócz lokalizacji we Wałbrzyskiej SSE francuski koncern posiada zakłady w Grójcu, Gorzowie Wielkopolskim i Legnicy.

W kategorii "Najlepszy Inwestor" nagrodę otrzymała firma  Bridgestone Poland z Poznania działająca także w sektorze motoryzacyjnym. Poznański Bridgestone wchodzi w skład japońskiej grupy Bridgestone, która obecna jest w naszym kraju od 1998 r. (spółka ze Stomilem Poznań). Firma Bridgestone zainwestowała w zeszłym roku ponad 314,4 mln zł. Były to inwestycje w rozwój mocy produkcyjnych: zakup maszyn, budowa nowych budynków fabrycznych. Łącznie do końca 2004 r. japoński koncern przeznaczył na inwestycje w poznańskiej fabryce 270 mln USD.

W pierwszej setce na "Liście 500" znalazło się spore grono przedsiębiorców związanych z motoryzacją. Szczególnie mocną pozycje potwierdził Fiat Auto Poland awansując z 12 miejsca (2003 r.) na 7 miejsce oraz Volkswagen Poznań (12 miejsce z 34 pozycji). Dalej uplasowali się: Volkswagen Motor z Polkowic (31 miejsce), Isuzu Motors, Tychy (33), Fiat-GM Powertrain, Bielsko-Biała (45), Grupa Delphi (58), Toyota Motor (72), TRW (91), DaimlerChrysler Automotive (94).

Na liście są też przykłady interesujących awansów. Osiągane ostatnio spektakularne sukcesy firmy Solaris Bus & Coach przełożyły się na awans o 154 pozycji. Ubiegły rok spółka zamknęła trzykrotnym wzrostem zysku, podwojeniem sprzedaży eksportowej (m.in. wygrany przetarg na dostawę popularnych przegubowców dla Berlińskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej, zaowocował wzrostem eksportu spółki o 117 proc.) oraz potwierdziła pozycję lidera na polskim rynku autobusów niskopodłogowych i niskowejściowych, osiągając 50 proc. udziałów.

Wyniki "Listy 500" budzą optymizm na przyszłość ponieważ nasza kulejąca do niedawna gospodarka zaczyna wreszcie przyśpieszać. Wzrost PKB o 5,3%, produkcji przemysłowej o 12% oraz wreszcie imponujący wzrost eksportu bliski 20% powinien pociągnąć za sobą w najbliższych latach oczekiwany przez wszystkich wzrost zatrudnienia.


Podobne wiadomości:

Droga S3 do granicy – powstanie do 2023 roku

Droga S3 do granicy – powstanie do 2023 roku

Polskie drogi 2017-05-26

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Polskie drogi 2017-08-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.