mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Myć czy nie myć - oto jest pytanie

Myć czy nie myć - oto jest pytanie

Choć zima tymczasowo nieco zelżała, to jednak prognozy pogodowe są jednoznaczne - jeszcze czekają nas i opady śniegu, i nieco większe mrozy. Podpowiadamy, jak w tych warunkach pielęgnować nasze auta, by nie jeździć brudasami aż do nastania prawdziwej wiosny.

Myć czy nie myć - oto jest pytanie
Wielu kierowców praktykuje prostą metodę, by zimą, zwłaszcza przy minusowych temperaturach nie myć w ogóle swojego samochodu. W ten oto sposób często na naszych drogach możemy zobaczyć jeżdżące auta, których kolor nadwozia bywa trudny do określenia. Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na jazdę brudnym autem, wielu osobom uwłacza to także ich poczuciu estetyki. Jak w takim razie podejść zimą do kwestii pielęgnacji auta?

Zwłaszcza, że o tej porze roku nasze drogi są pokryte sporą ilością soli, która zamienia śnieg w niebezpieczną dla naszego podwozia i karoserii breję. Może ona uszkodzić lakier, a odpryski mogą szybko skorodować tak, że na wiosnę zobaczymy już dziury.

Podczas ostrych mrozów, nie należy myć samochodu za pomocą myjni bezdotykowej, gdyż nie ma możliwości wysuszenia samochodu. Woda pozostawiona na karoserii zamarznie, a to ma niekorzystny wpływ na nasze uszczelki w drzwiach – możemy mieć problem z otwarciem drzwi po zostawieniu samochodu na mrozie. Jeśli tylko myjnie automatyczne są czynne, starajmy się zatem z nich korzystać. Przed rozpoczęciem programu mycia, usuńmy z karoserii sól i błoto pośniegowe. Warto również zastosować opcję oczyszczenia podwozia naszego samochodu.

Co jednak zrobić, gdy myjnie automatyczne są zamknięte, a tak dzieje się już w Polsce przy -10 stopniach? Na to pytanie odpowiada nam Marek Godzieszka, Dyrektor Techniczny firmy Auto-Boss.
 
- W sytuacji, gdy pozostaje nam myjka ciśnieniowa dostępna na niektórych stacjach benzynowych, warto zastosować się do kilku zaleceń.
- przed myciem koniecznie zabezpieczmy zamki auta przed dostaniem się do nich dużej ilości wody – zamki zaklejmy jakąkolwiek taśmą;
- jeśli właściciel myjni na to pozwoli - spryskajmy koła preparatem do mycia, bo im zimniej, tym trudniej pozbyć się zanieczyszczeń;
- spłukujemy auto, zaczynając od dachu, i natychmiast osuszamy np. irchą;
- ruszając autem, włączmy ogrzewanie tylnej szyby i lusterek  oraz ogrzewanie wnętrza.

Kolejnych zabiegów dokonajmy już w jakimś suchszym i przede wszystkim cieplejszym pomieszczeniu. Idealnym miejscem do tego jest oczywiście garaż, jednak nie każdego stać na taki luksus, dlatego dobrym miejscem mogą być też zabudowane parkingi. Przede wszystkim oczyśćmy pióra wycieraczek i usuńmy z nich lód. Pianką i ręcznikami papierowymi domyjmy szyby z zacieków, wytrzyjmy też wewnętrzne krawędzie drzwi  oraz usuńmy resztki wody i lodu z karoserii. Jeśli posiadamy wspomniany już garaż, to na noc pozostawiajmy rutynowo otwartą szybę. W ujemnej temperaturze nie ma zbytnio sensu woskowanie karoserii tradycyjną pastą, gdyż działa ona bardzo krótko.

Jeśli mamy nowy samochód, upewnijmy się, czy w instrukcji nie ma uwag dotyczących mycia – czy tylko w myjni bezdotykowej lub ręcznej. Mogą być tez uwagi dotyczące konserwacji nadwozia - nowoczesne, ekologiczne lakiery są często bardzo cienkie i delikatne – można je uszkodzić nawet zbyt silnym naciskiem szczotki. Ponadto zapewnijmy drożność kanałom odpływowym i kratkom wentylacyjnym w karoserii, by zamarznięta woda nam nie parowała na szybę.

- Pod dywaniki warto włożyć warstwę starych gazet. Świetnie wchłaniają one wilgoć, dzięki temu wnętrze auta będzie suche i nie pojawią się problemy z szybami parującymi od wewnątrz - dodaje Marek Godzieszka z Auto-Boss.

Podobne wiadomości:

Jedziesz na ferie? Sprawdź samochód

Jedziesz na ferie? Sprawdź samochód

Aktualności 2016-02-02

Może kulig?

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.