mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Mycie auta zimą - wskazane, ale z głową

Mycie auta zimą - wskazane, ale z głową

Zimowa aura nie służy żadnemu samochodowi: sól na powłoce lakierniczej, zamazane szyby. Kiedy nadarzy się właściwa okazja warto zafundować naszym czterem kółkom prysznic w myjni samochodowej. Należy jednak przy tym pamiętać o kilku ważnych punktach.

Mycie auta zimą - wskazane, ale z głową
Najlepiej jest unikać gruntownego mycia pojazdu, kiedy temperatury na zewnątrz utrzymują się znacznie poniżej 0 stopnia Celsjusza. Woda, która nie ma problemu z dotarciem do najgłębszych szczelin może w takich warunkach spowodować, że zamarzną nam zamki, okna, drzwi, a wycieraczki skutecznie przykleją się do szyb. Uszczelki mogą się natomiast skurczyć i być podatne na rozerwanie, a karoseria będzie spowita mocnym, lodowym makijażem.

Nie bez znaczenia ważne jest więc miejsce, w którym dokonuje się mycia samochodu. Na okres zimowy lepiej jest zrezygnować z otwartych na świeżym powietrzu myjni bezdotykowych i wybrać zamknięte myjnie automatyczne (z reguły są dobrze ocieplone i mają suszarki). Jeśli z kolei mamy obawy, że szczotki porysują nam lakier i urwą spojlery, wówczas nie pozostaje nic innego jak znaleźć wyspecjalizowaną myjnię, w której czyszczenie pojazdu odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu. W ten sposób mamy gwarancję, że auto zostanie dobrze osuszone i nic nie zamarznie.

W trakcie mycia pojazdu należy pamiętać o uprzednim myciu wstępnym karoserii i podwozia. Traktowanie z marszu powłoki lakierniczej gąbką lub szczotką spowoduje, że nagromadzone przez jazdę: sól drogowa, piasek i cząsteczki kurzu, w trakcie mycia zmienią się w papier ścierny i mocno ją porysują. Tak więc na początek mocny strumień wody z dyszy ciśnieniowej po to by spłukać potencjalne źródło kosztownych napraw.

Po umyciu pojazdu należy koniecznie przeprowadzić próbę sprawnościową dla hamulców. Na bezpiecznym, prostym odcinku drogi, upewniając się, że nie ma za nami innych uczestników ruchu, kilka razy mocniej nacisnąć pedał hamulców. W ten sposób na tyle rozgrzejemy tarcze i klocki, że nie pozwoli to gromadzenie się na nich lodu. No i naturalnie trzeba pamiętać o uzupełnieniu płynu do spryskiwaczy, odpornego na niskie temperatury.

Podobne wiadomości:

Jak przygotować samochód do zimy?

Jak przygotować samochód do zimy?

Bezpieczna jazda 2015-12-21

Jedziesz na ferie? Sprawdź samochód

Jedziesz na ferie? Sprawdź samochód

Aktualności 2016-02-02

Komentuj:

Euroalkomat_pl 2013-03-17

Ja również chętnie zobaczyłbym zdjęcia,ponieważ ciekawi mnie co zrobiłeś w kwestii odpływu,jak rozwiązałeś ten problem.

Viktorr 2013-02-22

A woda do kanału spływa:))

e-Wycieraczki_pl 2013-02-22

W takim razie pochwal się na forum,wstaw zdjęcia. jestem bardzo ciekawy jak obecnie wygląda ta mała myjnia. też myślałem o czymś podobnym w swoim garażu,ale chyba zabraknie mi miejsca.

Aldik 2013-02-21

Przerobiłem sobie garaz na mikro myjnie, więc myje swoje auto dwa razy w tygodniu :) Nie NIE i wcale NIE jestem pedantem ;p

Aldik 2013-02-21

Przerobiłem sobie garaz na mikro myjnie, więc myje swoje auto dwa razy w tygodniu :) Nie NIE i wcale NIE jestem pedantem ;p

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.