mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Myto w Czechach coraz droższe

Myto w Czechach coraz droższe

Na początku roku opłaty za przejazd i przewóz towarów po czeskich drogach wzrosły o 25%. Stawka elektronicznego myta wynosi teraz średnio 5 koron za kilometr. W roku 2012 transportowców czeka kolejna podwyżka.

Myto w Czechach coraz droższe
W ubiegłym roku elektroniczny system poboru opłat na czeskich drogach zasilił budżet państwa kwotą ok. 6,5 mld koron (ponad 1 mld złotych) na czysto. Zakłada się, że tegoroczna podwyżka zwiększy tę kwotę o ok 1,2 mld koron, a przyszłoroczna nawet o dodatkowe 1,4 mld koron.
Jednak to nie koniec złych wiadomości dla transportowców. Jak podał dziennik e15.cz, czeskie Ministerstwo Transportu planuje wraz z Ministerstwem Finansów obłożenie stawki myta 20-procentowym podatkiem VAT. Wpływy do budżetu mają przez to wzrosnąć o kolejne 2 mld koron. Co prawda VAT będzie można odzyskać, jednak realnie zwiększy on chwilowe koszty przedsiębiorców. Zmiana miałaby wejść w życie na początku 2012 r. o ile projekt będzie zatwierdzony przez czeski parlament. Nie wiadomo jeszcze czy wprowadzenie VAT do opłaty drogowej obejmie firmy zagraniczne.

Podobne wiadomości:

Nowa Skoda Superb dla prezydenta Czech

Nowa Skoda Superb dla prezydenta Czech

Aktualności 2015-06-17

Winiety 2018 - ile kosztują, gdzie kupić

Winiety 2018 - ile kosztują, gdzie kupić

Finanse i prawo 2017-12-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando