mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Myto w Czechach coraz droższe

Myto w Czechach coraz droższe

Na początku roku opłaty za przejazd i przewóz towarów po czeskich drogach wzrosły o 25%. Stawka elektronicznego myta wynosi teraz średnio 5 koron za kilometr. W roku 2012 transportowców czeka kolejna podwyżka.

Myto w Czechach coraz droższe
W ubiegłym roku elektroniczny system poboru opłat na czeskich drogach zasilił budżet państwa kwotą ok. 6,5 mld koron (ponad 1 mld złotych) na czysto. Zakłada się, że tegoroczna podwyżka zwiększy tę kwotę o ok 1,2 mld koron, a przyszłoroczna nawet o dodatkowe 1,4 mld koron.
Jednak to nie koniec złych wiadomości dla transportowców. Jak podał dziennik e15.cz, czeskie Ministerstwo Transportu planuje wraz z Ministerstwem Finansów obłożenie stawki myta 20-procentowym podatkiem VAT. Wpływy do budżetu mają przez to wzrosnąć o kolejne 2 mld koron. Co prawda VAT będzie można odzyskać, jednak realnie zwiększy on chwilowe koszty przedsiębiorców. Zmiana miałaby wejść w życie na początku 2012 r. o ile projekt będzie zatwierdzony przez czeski parlament. Nie wiadomo jeszcze czy wprowadzenie VAT do opłaty drogowej obejmie firmy zagraniczne.

Podobne wiadomości:

Kolejne kilometry płatnych dróg

Kolejne kilometry płatnych dróg

Polskie drogi 2015-06-09

Bezpłatna pomoc na autostradach w Czechach

Bezpłatna pomoc na autostradach w Czechach

Aktualności 2016-02-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes zaprezentował trzecią odsłonę luksusowego modelu CLS, który kilkanaście lat temu zapoczątkował erę czterodrzwiowych sedanów.