mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > NSZZ Solidarność: niekompletny pakiet antykryzysowy

NSZZ Solidarność: niekompletny pakiet antykryzysowy

Rządowy projekt tzw. ustawy antykryzysowej nie odnosi się do całego 13 - punktowego pakietu uzgodnionego między związkami zawodowymi i pracodawcami w Komisji Trójstronnej – uważają związkowcy.

NSZZ Solidarność: niekompletny pakiet antykryzysowy
NSZZ "Solidarność" przekazał wicepremierowi Pawlakowi wstępną opinię w dotyczącą przesłanego przez rząd projektu ustawy o pomocy państwa pracodawcom w przeciwdziałaniu rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Zastrzeżenia Związku budzą szczególnie propozycje dotyczące ograniczenia stosowania umów na czas określony oraz tzw. subsydiowania zatrudnienia (płatne postojowe).

Zaproponowane przez rząd rozwiązanie dotyczące ograniczenia stosowania umów na czas określony nie realizują intencji zawartych w pakiecie antykryzysowym przyjętym przez pracodawców i związki zawodowe. Zdaniem NSZZ "S" propozycje te nie tylko nie poprawią stabilności zatrudnienia ale utrwalą istniejące już patologie związane z zawieraniem umów na czas określony. To znaczy, że w dalszym ciągu pracodawcy będą mieli możliwość zawierania umów na 20 lat.

Wg związkowców nie do przyjęcia jest również proponowana przez rząd wysokość świadczeń związanych z tzw. płatnym postojowym (czy subsydiowaniem zatrudnienia). Przyjęcie przez rząd, jako punktu odniesienia do wyliczenia tychże świadczeń, zasiłku dla bezrobotnych, a nie jak postulowali związkowcy i pracodawcy płacy minimalnej powoduje, że rekompensata utraconego wynagrodzenia za czas postoju będzie bardzo niska.

Zdaniem NSZZ "S" wadą przedstawionej przez rząd ustawy jest również brak zagwarantowania środków finansowych na ten cel. "Zapis tylko o możliwości przyznania świadczeń w połączeniu z brakiem zagwarantowania środków na udzielaną pomoc czyni to rozwiązanie bardzo iluzorycznym" - czytamy w piśmie przesłanym do wicepremiera Waldemara Pawlaka. Zastrzeżenia budzą również propozycje dotyczące rozliczania czasu pracy.

W zaproponowanej przez rząd ustawie brakuje rozwiązań dotyczących punktów 1-5 (obszar wynagrodzeń i świadczeń socjalnych) podpisanego przez pracodawców i związki zawodowe pakietu antykryzysowego. Rząd nie przygotował żadnych propozycji dotyczących specjalnych programów wspierających rodziny dotknięte skutkami kryzysu. Nie przewidziano również dodatkowych środków na ten cel.

W przesłanym do wicepremiera Pawlaka piśmie związkowcy domagają się uzupełnienia brakujących propozycji i przystąpienia do rozmów i negocjacji w ramach zespołów problemowych Komisji Trójstronnej. Związkowcy zastrzegają sobie również prawo do zgłaszania uwag w trakcie procesu legislacyjnego i zaznaczają, że przekazanie uwag nie może być traktowane jako zgoda na wprowadzenie niektórych rozwiązań z pakietu.

Podobne wiadomości:

Może powstać 8650 nowych miejsc pracy dzięki motoinwestycjom

Może powstać 8650 nowych miejsc pracy dzięki...

Aktualności 2014-10-30

Japońskie firmy motoryzacyjne chętnie inwestują w Invest-Parku

Japońskie firmy motoryzacyjne chętnie...

Aktualności 2014-10-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.