mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Na drogach już niebezpiecznie

Na drogach już niebezpiecznie

Choć święta Bożego Narodzenia dopiero przed nami, już rozpoczął się okres przedświątecznych wyjazdów. Widać to nie tylko po zwiększonym ruchu na polskich drogach, ale i po tragiczniejszych statystykach wypadkowych minionego weekendu.

Na drogach już niebezpiecznie
36 osób zginęło, a 363 zostały ranne w 303 wypadkach, do których doszło w ostatni weekend, od piątku od godz. 16 do końca niedzieli. Tylko w sobotę na drogach zginęło aż 17 osób. Od ponad dwóch miesięcy nie zdarzyło się, by było tyle ofiar wypadków komunikacyjnych w ciągu jednego dnia. W tym czasie funkcjonariusze zatrzymali prawie 650 nietrzeźwych kierowców. Jak zwykle przy tego typu okresach, policja apeluje o spokojną i rozważną jazdę!

Przyczyną większości wypadków jest zbyt szybka i nierozważna jazda, połączona z brakiem myślenia. Paradoksalnie dobre warunki pogodowe również przyczyniły się większej liczby zdarzeń drogowych. Przy zaśnieżonej, śliskiej nawierzchni, podczas opadów śniegu czy deszczu kierowcy siłą rzeczy poruszają się wolniej, dzięki czemu, nawet jeśli dochodzi do wypadków, nie są one aż tak tragiczne w skutkach.

Pamietajmy, że ruch drogowy będzie bardzo duży również przed samymi świętami. Wiedząc o tym, powinniśmy jechać o wiele bardziej rozważnie, zgodnie z przepisami i stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec innych.

W święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, jak zapowiada policja, nie będzie taryfy ulgowej dla kierowców łamiących zasady bezpieczeństwa. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na stan trzeźwości kierowców. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po alkoholu - gdy jego zawartość we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat. W tym roku policjanci z drogówki zatrzymali już ok. 160 tys. pijanych kierujących i przeprowadzili blisko 7,1 mln kontroli trzeźwości.

Policjanci przestrzegają, że nie będzie taryfy ulgowej dla tych, którzy łamią elementarne zasady bezpieczeństwa, szczególnie ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym, w miejscach, gdzie są znaki o wyznaczonych przejściach dla pieszych i znaki ostrzegające o obecności najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Na pobłażanie nie mogą liczyć również ci kierowcy, którzy wyprzedzają na trzeciego czy na wzniesieniach.

Od 1 stycznia do 19 grudnia br. na polskich drogach doszło do ponad 34,2 tys. wypadków drogowych, w których zginęło 3.175 osób, a ponad 42 tys. osób odniosło obrażenia.

W Polsce najczęstszą przyczyną wypadków śmiertelnych jest przekraczanie wyznaczonej prędkości. Szanse przeżycia pieszego spadają wraz ze wzrostem prędkości samochodu - przy prędkości 30 km/h dziewięciu na dziesięciu pieszych przeżywa, podczas gdy przy prędkości 50 km/h aż siedem osób z dziesięciu ginie.

25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia w godzinach 8-22 będą obowiązywać ograniczenia w ruchu pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Kierowcy ciężarówek, którzy będą łamać ten zakaz, mogą zostać ukarani mandatami w wysokości 200-500 zł.

Podobne wiadomości:

Policja kupiła nieoznakowane motocykle z wideorejestratorami

Policja kupiła nieoznakowane motocykle z...

Aktualności 2017-06-13

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Aktualności 2017-08-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross