mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Na rondzie bezpieczniej

Na rondzie bezpieczniej

Zastąpienie skrzyżowania rondem może zmniejszyć liczbę wypadków nawet o 40% (dane: Insurance Institute for Highway Safety).

Na rondzie bezpieczniej
W dużej mierze wynika to z geometrii ronda, która zmusza kierowców do ograniczenia prędkości i zachowania szczególnej ostrożności wobec pozostałych uczestników ruchu. Jednak na rondzie obowiązują konkretne zasady, o których kierowcy często zapominają.






Bezpieczniejsze od skrzyżowań
Ronda przyczyniają się do wzrostu przepustowości ruchu, podnosząc jednocześnie bezpieczeństwo jazdy. Na rondach, w przeciwieństwie do standardowych skrzyżowań, samochody poruszają się w tym samym kierunku, więc nie istnieje ryzyko najgroźniejszego uderzenia czołowowego – mówi Zbiniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Istotny jest także fakt, że ronda wymuszają zmniejszenie prędkości, dając kierowcy więcej czasu na ewentualną rekację w obliczu zagrożenia – dodaje Weseli.

Właściwy pas i kierunkowskaz
Choć zapisy ustawy „Prawo o ruchu drogowym” jasno nie precyzują zasad poruszania się po rondzie, warto pamiętać o tym, że właściwy dobór pasa ruchu oraz prawidłowe używanie kierunkowskazów to podstawa bezpieczeństwa. Jeżeli kierowca zamierza skręcać na rondzie w prawo, powinien zająć pas maksymalnie zbliżony do prawej krawędzi i zasygnalizować to kierunkowskazem. W przypadku konieczności zmiany pasa już na rondzie należy pamiętać, aby ustąpić pierwszeństwa pojazdowi poruszającemu się po tym pasie. Chcąc jechać prosto przez rondo, zazwyczaj powinno się odpowiednio wcześniej włączać kierunkowskaz w celu sygnalizowania opuszczenia ronda. Kwestia prawidłowego używania kierunkowskazów jest szczególnie istotna w przypadku małych rond z jednym pasem ruchu. Wcześniejsze sygnalizowanie chęci opuszczenia ronda ułatwia włączenie się do ruchu innym samochodom czekającym na wjazd i dzięki temu zwiększa płynność oraz bezpieczeństwo jazdy.

Uwaga na motocykle i ciężarówki
Przy bezpiecznym pokonywaniu rodna szczególną uwagę należy zwrócić na jadące obok ciężarówki, a także motocykle. Duże samochody potrzebują więcej przestrzeni do skrętu, dlatego zdarza się, że na rondzie zajmują więcej niż jeden pas. Jeżeli jest to możliwe, jadąc na rondzie obok ciężarówki, należy zwolnić i pozostawić pojazdowi jak najwięcej miejsca na wykonanie manewru – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Na motocykle należy zwracać szczególną uwagę, ponieważ ze względu na mniejsze rozmiary mogą się one pojawić na rondzie nagle i „niezauważone” przez innych kierowców.

Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

~~~autorka 2009-09-03

przeciez w Szwecji juz dawno sa same ronda...zreszta -volva to najbezpieczniejsze auta wg testow.....i suma sumarum bezpieczna jazda zalezy od wielu czynnikow a nie tylko czy przejezdza sie przez swiatla czy przez rondo

~zen 2009-09-03

przecież napisałem, że rondo jest duuużo tańsze. a poza tym bezobsługowe. ale pamiętajmy, że nie zawsze jest miejsce na rondo nawet takie małe (krąg od studzienki)

~Krz 2009-09-03

do zen: nie opowiadaj bzdur. To czemu Szwedzi przerabiają skrzyżowania świetlen na ronda? Wg Ciebie to tylko nieopłacalny dodatkowy koszt.

~zen 2009-09-02

goowno prawda. nikomu nie chodzi o wypadki, tylko o koszty, rondo max 300tys a skrzyżowanie z podstawowymi 4 światłami 1,2 mln

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando