mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Na zimówkach za granicą

Na zimówkach za granicą

Jeśli zamierzasz spędzić ferie zimowe poza granicami kraju, warto wiedzieć gdzie i w jakim okresie w poszczególnych państwach Europy należy poruszać się na oponach zimowych, a w których takiego obowiązku nie ma.

Na zimówkach za granicą
Niezależnie od celu podróży eksperci zalecają by w miesiącach zimowych nasze samochody były wyposażone w opony zimowe lub przynajmniej całoroczne. Poza Polską jest co prawda kilka państw, które nie nakładają obowiązku jazdy na tego typu ogumieniu. Są to: Holandia, Chorwacja, Irlandia, Turcja i Wielka Brytania, czyli kraje w których panuje stosunkowo lekka zima.Co ciekawe podobnego wymogu przed kierowcami nie stawiają ustawodawcy w Austrii i w Szwajcarii, a więc dwóch krajów alpejskich. Nie oznacza to jednak, że możemy tam wszędzie podróżować na oponach nieprzystosowanych do warunków zimowych. W Austrii - dotyczy to w zasadzie wszystkich dróg prowadzących do kurortów narciarskich - w okresie zimowym obowiązują specjalne przepisy ruchu drogowego, które zakazują poruszania się po górskich trasach bez zimowych pneumatyków, a nawet łańcuchów przeciwśnieżnych. Za brak takiego wyposażenia grożą surowe sankcje finansowe. Nakaz poruszania się na oponach zimowych dotyczy w tym kraju natomiast wszystkie pojazdy o dmc powyżej 3,5 tony. Ponadto jeśli nawet pod Wiedniem dopadnie nas śnieżyca i drogi zrobią się białe, również nie wolno nam na nie wyjeżdżać na letnich gumach.

Jeszcze bardziej restrykcyjne jest pod tym względem prawo w Szwajcarii. Jak wspomnieliśmy można tam podróżować na oponach letnich, jednak w momencie kiedy dojdzie do utrudniania ruchu lub co gorsza będziemy sprawcami wypadku wówczas karą może okazać się nie tylko bardzo dotkliwy mandat ale także areszt.

W Niemczech przyjęło się dość podobne założenie jak w Austrii - jeśli na drogach panują typowo zimowe warunki (śnieg, lód) wówczas wymagane są opony zimowe. We Włoszech, kolejnym popularnym wśród Polaków kierunku urlopowym, nakazana jest jazda na zimowym ogumieniu od listopada do kwietnia. Ustawodawca dopuszcza jednak sytuacje, w których przepis ten może rozłożyć na dłuższy okres, jeśli zima będzie wyjątkowo długa zwłaszcza w prowincjach alpejskich - okolice Mediolanu i Południowego Tyrolu. Identyczne przepisy stosowane są również we Francji.

Stosunkowo świeże regulacje panują w Luksemburgu. Tam od października kierowcy w niesprzyjających warunkach panujących na drogach - lód, błoto pośniegowe czy śnieg muszą uzbroić swoje pojazdy w opony zimowe lub całoroczne. U naszych południowych sąsiadów w Czechach musimy już mieć pełnoprawne opony zimowe, jeśli zamierzamy poruszać się po ich drogach w okresie od 1. listopada do 31. marca. Na Słowenii od 15. listopada do 15. marca. Jeśli z kolei wybieramy się w podróż do Słowacji musimy pamiętać, że jeżeli na jezdni znajduje się zwarta warstwa śniegu, lód lub gołoledź, pojazdy muszą być wyposażone w opony zimowe. Obowiązek ten dotyczy samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 t, które muszą mieć takie opony na wszystkich osiach.

Podobne wiadomości:

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Test opon zimowych 205/55 R16

auto motor i sport 0000-00-00

Nie kombinuj, jak prześlizgać się przez zimę na letnich oponach. Raz śnieg, raz mokry, a raz suchy asfalt – tylko zimówki dadzą temu radę. Które z nich spisują się najlepiej, zbadaliśmy w Finlandii, wybierając z magazynów opony 13 marek, w rozmiarze 205/55 R16 H.

Komentuj:

~super mario 2012-11-14

oczywiście że to wina Tuska i jemu podobnych POpaprańców, wprowadzają co i rusz jakieś chore przepisy, które całkowicie nie przystają do otaczającej nas rzeczywistości

~rozsądny kierowca 2012-11-13

a polscy kierowcy potępiają w czambuł ustawodawców, za to że chcą im wprowadzić "jakieś dziwne przepisy" - w Europie od lat to norma a dla niektórych z nas wszelkie przepisy (w tym poprawiające bezpieczeństwo) to oczywiście "Wina Tuska" ;-))

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.