mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Najczęściej kradzione samochody w 2014

Najczęściej kradzione samochody w 2014

Według policyjnych statystyk w naszym kraju jest coraz lepiej. W zeszłym roku doszło do mniejszej liczby wypadków, a także skradziono mniej samochodów. Zobacz, które auta były najczęściej kradzione.

Najczęściej kradzione samochody w 2014
Rekordowym okresem dla polskich złodziei był 2000 rok. Uprowadzono wtedy 63 695 pojazdów. Jednak z roku na rok statystyki poprawiają się. Zeszły rok był rekordowo niski, gdyż skradziono "tylko" 14 121 samochody. W porównaniu z rokiem 2013 był to spadek o 9 procent. Na tle Unii Europejskiej nasz kraj wcale nie radzi sobie najgorzej. Najbardziej pocieszający jest fakt, że rośnie liczba samochodów, które udało się odzyskać. W zeszłym roku policjanci znaleźli 3347 samochodów. Jest to prawie dwu-i-półkrotny wzrost w stosunku do wyników w 2013 roku. Najgorzej wyglądają statystyki odzysku samochodów skradzionych w Warszawie. Najlepszymi statystykami może się pochwalić katowicka policja. Odzyskano tam aż 540 samochodów.

Gdzie kradną najczęściej?
Najciemniejszym miejscem na mapie kradzieży w Polce jest rejon podlegający Komendzie Stołecznej Policji. W ubiegłym roku skradziono tam 3367 pojazdów. Jest to wynik bardzo zbliżony do roku wcześniejszego. Na drugim miejscu znajduje się województwo śląskie z wynikiem 2252 kradzieży oraz małopolskie, gdzie zanotowano ich 2113. Najbezpieczniejszymi rejonami okazują się być takie miasta jak Białystok (229 kradzieży), Rzeszów (217) oraz Kielce (179).

Statystycznie najwięcej kradzieży odbywa się na parkingach samochodowych oraz osiedlowych, które nie są strzeżone. Złodzieje specjalizują się także w kradzieżach na parkingach przy supermarketach lub miejscach postojowych przy lasach. Znacząco wzrósł również odsetek kradzieży spod kościołów.

Sposoby kradzieży samochodu
Złodzieje samochodowi zmieniają sposoby kradzieży auta. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszy był rozbój drogowy lub metoda "na koło". Teraz przede wszystkim stawiają na technikę. Coraz częściej zdarzają się włamania do mieszkań i kradzież kluczy. Kolejna metoda to wykorzystanie komputerów oraz rozwiązań elektronicznych.

Coraz rzadziej skradzione samochody trafiają w całości na sprzedaż. Ponad 90 procent jest rozbierana na części, a następnie dystrybuowana poprzez internet oraz giełdy samochodowe. Wyjątkami w tej kwestii są tylko samochody luksusowe, kradzione na konkretne zamówienie.

Najczęściej kradzione modele
Ten ranking zwykle wzbudza najwięcej kontrowersji. Warto wziąć pod uwagę, że policyjne statystyki nie rozróżniają generacji modeli, ale w dużej mierze chodzi tutaj o samochody kilkunastoletnie. Czołówka w roku 2014 składa się z samochodów grupy VAG. Pierwsze miejsce należy do Volkswagena Golfa (817 sztuk), a drugie do Passata (541 sztuk). Kolejne w rankingu są: Audi A4 (660), Audi A6 (385). W pierwszej piątce znajdziemy także Audi A3 (280). Co ciekawe, w stolicy czołówka rankingu najczęściej kradzionych aut składa się z modeli japońskich. Najpopularniejsza jest Toyota Corolla, Yaris oraz Avensis. Czwarte miejsce należy do Hondy Civic.

Podobne wiadomości:

Policja kupiła nieoznakowane motocykle z wideorejestratorami

Policja kupiła nieoznakowane motocykle z...

Aktualności 2017-06-13

Flota policji w Dubaju

auto motor i sport 2015-02-11

Lamborghini Aventador, Mercedes-Benz SLS AMG, Bugatti Veyron, Lexus RC-F, McLaren MP4-12C, Nissan GT-R, Ferrari FF, BMW M6, BMW M6 Gran Coupe, Aston Martin One-77, Bentley Continental GT, Mercedes-Benz G63 AMG, Shelby Mustang GT500 - takie auta znajdziecie nie w najnowszej grze "Need for Speed", ale w dubajskiej policji.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A8 za chwilę w salonach. Znamy polskie ceny
Nowe Audi A8 za chwilę w salonach. Znamy polskie ceny
W polskich salonach Audi ruszyło zbieranie zamówień na topowy model A8. Wiemy, ile kosztuje nowa generacja limuzyny z Ingolstadt.