mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Najczęstsze problemy z używanymi samochodami

Najczęstsze problemy z używanymi samochodami

Kupno auta na rynku wtórnym wiąże się z wieloma ryzykami. A to nieprawdziwe informacje o stanie technicznym, a to ukryta historia wypadkowa, a w skrajnych przypadkach nawet ryzyko nabycia samochodu będącego przedmiotem kradzieży. Jak się jednak okazuje, powyższe przypadki nie zdarzają się tylko Polakom, ale występują w całej Europie. Choć z różnym natężeniem.

Najczęstsze problemy z używanymi samochodami

Komisja Europejska po raz kolejny przyjrzała się europejskiemu rynkowi aut używanych i najczęstszym problemom, z jakimi spotykają się osoby kupujące samochody z drugiej ręki. Badanie KE wykazało, iż problemy na rynku używanych samochodów kosztują europejskich konsumentów pomiędzy 1,9 a 4,1 bilionów euro. Co więcej, 41% konsumentów w UE doświadczyło problemów z autem już w ciągu roku od zakupu, z tego najwięcej, bo aż 40%, już w pierwszym miesiącu użytkowania.

W badaniu przeprowadzonym przez Komisję wzięło udział prawie 24.500 konsumentów, którzy kupili używany samochód w ciągu ostatnich trzech lat. Z tej liczby 1039 osób to Polacy.

Jak się okazuje, przeciętny Europejczyk preferuje auta używane z rynku krajowego, zaledwie 3,6% osób decyduje się na zakup auta poza granicami kraju. Całkowicie inaczej to wygląda, jeśli przyjrzymy się poszczególnym krajom. W państwach nowej UE odsetek osób nabywających samochód używany zagranicą wynosi już 12,6%. Liderami pod tym względem są Rumunia (30%) oraz Malta (28%). Polska z 13-proc. wynikiem plasuje się na siódmym miejscu. Jeśli już mówimy o sprowadzanych autach, najczęściej są to samochody z Niemiec (42%). Kolejne miejsca zajmują Belgia (9%) oraz Włochy (6%).

A jakie marki Europejczycy najchętniej kupują na rynku wtórnym? Najczęściej są to Fordy (11%) przed Renault (10%). Kolejne miejsca zajmują Volkswagen (9%), Opel (9%), Peugeot (7%) i Citroen (6%). Jeśli jednak mowa o markach sprowadzanych, czołówka wygląda nieco inaczej. Najchętniej sprowadzane są modele marki BMW (11%), Volkswagen (11%), Audi(8%) i Opel (7%). W Polsce liderem rynku samochodów używanych są Volkswagen i Opel (po 10%), przed Fordem (9%) i Renault (7%).

Średni wiek kupowanego auta używanego w Europie wyniósł 6,2 roku, podczas gdy w Polsce 6,6 roku. Co piąty Polak kupuje auto używane w wieku do dwóch lat i od 2 do 4 lat. Najstarsze, ponad 12-letnie "używki", kupuje 15% Polaków (w całej Europie 12%). Średni przebieg kupionego w całej Europie auta wynosił nieco ponad 87 tys. km, podczas gdy w krajach nowej Unii aż 121,9 tys. km, niemalże tyle samo co w Polsce. Niechlubnymi liderami pod tym względem są Litwa i Łotwa, gdzie średni przebieg używanego pojazdu wynosił 159 i 160 tys. km.

Dość spore dysproporcje w powyższych liczbach skutkują również i w późniejszych problemach, jakie się pojawiają w zakupionych samochodach. Podczas gdy 37% badanych osób ze starej UE narzekało na kłopoty ze swoim samochodem w okresie roku od zakupu auta, w nowej Unii odsetek tych osób wyniósł już 60%. W Bułgarii (70%) i na Łotwie (67%) nowi właściciele borykają się z największą liczbą usterek w kupionych autach. Pod tym względem polski rynek wtórny samochodów wygląda niewiele lepiej - 61% osób, które kupiły używane auta, narzekało później na pojawiające się problemy. W Polsce, podobnie jak i w dwunastu innych państwach, w kupionym samochodzie używanym wykryto cztery albo więcej problemów.
 
Najczęstsze problemy, jaką zgłaszały podczas badania osoby, które kupiły w ostatnich trzech latach auto używane, dotyczyły usterek akumulatora i ogólnie elektryki (15%). Do dość typowych usterek należą również te dotyczące opon, kół i układu zawieszenia (12%) oraz hamulców i nadwozia (10%). Problemy z silnikiem czy układem wydechowym zgłaszało 9% ankietowanych osób, zaś 8% skarżyło się różne usterki związane z wnętrzem auta oraz na nieprawdziwe informacje dotyczące wypadkowości samochodu.

6% miało za złe, że sprzedawca nie wywiązał się ze wszystkich warunków sprzedaży, 5% ankietowanych dotknęły problemy z cofniętym licznia, zaś 3% z kradzionym autem bądź z innymi problemami dotyczącymi własności kupowanego samochodu używanego.
 
Nad Wisłą również akumulator i elektryczne problemy są najczęstszymi, jakie występują się w ciągu dwunastu miesięcy od zakupu auta na rynku wtórnym. Co piąty Polak musi się borykać z usterkami opon lub kół oraz układu zawieszenia, a także karoserii. W Europie jesteśmy w niechlubnej czołówce, jeśli chodzi o fakt zatajenia, że auto uległo wypadkowi (19% odkryło to dopiero po zakupie), o zakup auta z cofniętym licznikiem (15%, choć wiele osób nie zdaje sobie przecież sprawy z tego faktu), a także o kupno auta z problemami własnościowymi (9%).

Najczęstsze problemy w ciągu roku od nabycia auta używanego w Polsce

l.p.
problemudział danego problemu w Polsce
udział danego problemu w Europie
1.
akumulator/elektryka
25%
15%
2,
opony/koła/zawieszenie
20%
12%
3.karoseria
20%
10%
4.
odkrycie, że auto jest pwypadkowe
19%
8%
5.
układ hamulcowy
18%
11%
6.
układ wydechowy
17%
9%
7.
sprzęgło
16%
8%
8.
cofnięty licznik15%
5%
9.
skzynia biegów
15%
7%
10.
silnik
15%
9%
11.
brak wszystkich wymaganych dokumentów
15%
7%
12.
wnętrze
14%
8%
13.
niedotrzymanie wszystkich warunków sprzedaży
13%
6%
14.
auto kradzione
9%
3%
15.
inne
11%
6%

W przypadku kupna auta używanego i późniejszego wykrycia usterek rzadko niestety mamy do czynienia z gwarancją. W całej Unii tylko 27% ankietowanych osób, które wykryły w swoim samochodzie usterkę, skorzystało później z udzielonej gwarancji. W Polsce zaledwie 15% osób mogło skorzystać z gwarancji.

Podobne wiadomości:

Samochody, które wyprzedziły swoją epokę

auto motor i sport 2015-04-19

Moda na tworzenie nowych segmentów aut trwa w najlepsze, ale czy to dzisiejszy "wynalazek"? Auta w naszym zestawieniu pokazują, że takie pomysły to żadna nowość. 

Import samochodów - nadal ściągamy stare auta

Import samochodów - nadal ściągamy stare auta

Aktualności 2016-03-30

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.