mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Najczystszy olej napędowy na świecie

Najczystszy olej napędowy na świecie

W sierpniu fińska spółka Neste Oil uruchomiła na terenie swojej rafinerii w Porvoo już drugą instalację do produkcji odnawialnego diesla. Przy jej budowie zastosowano innowacyjną technologię NExBTL pozwalającą na redukcję CO2 o 40-60% w całym cyklu życia produktu.

Najczystszy olej napędowy na świecie
Wydajność nowej instalacji to 170 tys. ton oleju napędowego rocznie, a tym samym zdolności produkcyjne odnawialnego diesla w Porvoo wzrosły do 340 tys. ton rocznie. Pierwsza, bliźniacza instalacja tego typu działa na terenie fińskiej rafinerii od lata 2007 roku. Inwestycja kosztowała ok. 100 mln euro, jednak zarząd Neste jest przekonany o przyszłych korzyściach wynikających z wdrożenia nowej unijnej dyrektywy dotyczącej paliw odnawialnych.

- "Ustanowione kryteria zrównoważonego rozwoju dla biopaliw zmierzają do osiągnięcia w 2020 roku poziomu co najmniej 10 proc. łącznej unijnej konsumpcji paliw ze źródeł odnawialnych. Jesteśmy przekonani, że Europa stanowić będzie wzór do naśladowania dla reszty świata" - stwierdził Jarmo Honkamaa, wiceprezes Neste Oil. - "Nasz odnawialny diesel produkowany w technologii NExBTL to najlepszy i najczystszy na świecie olej napędowy, przez co popyt na niego jest bardzo duży" – zapewnia.

Obecnie trwa budowa dwóch kolejnych instalacji do produkcji biodiesla w technologii NExBTL na znacznie większa skalę. Instalacje w Singapurze i Rotterdamie mają produkować po ok. 800 tys. ton paliwa rocznie. Ich uruchomienie planowane jest odpowiednio na lata 2010 i 2011.

Podobne wiadomości:

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja benzynowa

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja...

Polskie drogi 2016-12-06

Stacje benzynowe zamknięte w weekendy?

Stacje benzynowe zamknięte w weekendy?

Aktualności 2016-02-04

Komentuj:

~Katolik 2010-06-15

Dawać odnawialne paliwo diesel, bardzo dobre wieści, jak mój stary klekot i portfel to polubi to zalejemy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic