mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Najlepsza ochrona pieszych

Najlepsza ochrona pieszych

Spośród wszystkich wyników najnowszej, 17 fazy testów zderzeniowych przeprowadzonych przez EuroNCAP, na szczególną uwagę zasługuje Citroen C6. Jest to pierwsze w historii testów auto, które otrzymało cztery gwiazdki za ochronę pieszych.

Najlepsza ochrona pieszych

EuroNCAP już od lat starało się wywrzeć presję na producentów, by ci podczas projektowania oraz tworzenia samochodów więcej uwagi zwracali właśnie na ten aspekt. Wynik uzyskany przez C6 jest sygnałem, iż można to zrobić i że pozostałe firmy także powinny podążyć tą drogą.

Zadowolony z uzyskanych wyników przez Citroena był prezes organizacji EuroNCAP, Claes Tingvall. "To bardzo pocieszające, że Citroen uzyskał tak dobry wynik. Jeszcze kilka lat temu większość producentów powiedziałaby, iż jest to niemożliwe. Teraz ci, którzy chcą zwiększyć ogólny poziom bezpieczeństwa, mogą lepiej chronić osoby na zewnątrz bez uszczerbku dla poziomu bezpieczeństwa osób w aucie. Już nie może być usprawiedliwienia dla tych firm, które praktycznie nie zapewniają ochrony lub chronią w bardzo marginalny sposób osoby w razie uderzenia w nie samochodu."

Najlepszą, jak dotąd, ochronę pieszych C6 zawdzięcza przede wszystkim aktywnej pokrywie silnika. W momencie uderzenia w pieszego, maska silnika automatycznie unosi się. Dzięki czujnikowi wykrywającemu wstrząs i mechanizmowi pirotechnicznemu, pokrywa podnosi się o 65 mm w czasie 0,40 sek., a odrębny mechanizm utrzymuje ją w uniesionej pozycji pomimo siły wstrząsu, pochłaniając w ten sposób energię wytworzoną przy zniekształceniu. Również funkcję ochronną, w przypadku lekkiego zderzenia, posiada belka wyposażona w pochłaniacze energii.

Niestety, wciąż wyniki uzyskiwane w tej części testu są dużo gorsze od tych uzyskanych przez C6. Spośród 15 testowanych aut większość uzyskała zaledwie dwie gwiazdki. Wynikiem trzygwiazdkowym mogą pochwalić się jedynie najnowsze Fiat Punto oraz Seat Leon. Na szarym końcu w tej części testu znalazł się Jeep Grand Cherokee, który nie uzyskał ani jednego punktu, a tym samym ani jednej gwiazdki. I raczej żadnym usprawiedliwieniem nie powinno być, iż jest to duże auto terenowe, którego duża masa znacznie ogranicza szanse pieszych.

Jeśli chodzi o ogólny poziom bezpieczeństwa, jaki testowane modele zapewniają dorosłym osobom, to widać spore starania, jakie czynią w tym kierunku producenci. Na porządku dziennym stają się już wyniki pięciogwiazdkowe, a takim akceptowalnym minimum są cztery gwiazdki. W 17 fazie testów najgorzej pod tym względem wypadł Chevrolet Matiz, u nas oferowany jako Spark. Uzyskane trzy gwiazdki to następstwo dużego ryzyka poważnych obrażeń klatki piersiowej w zderzeniu bocznym. Matiz był także jedynym autem, które w standardowym wyposażeniu nie posiada systemu przypominającego o zapięciu pasów bezpieczeństwa.

kategoriaochrona pasażerów ochrona dzieci ochrona pieszych
supermini   
Chevrolet Matiz
Daihatsu Sirion*
Fiat Punto*
Kia Rio
Mitsubishi Colt
Toyota Yaris*
Volkswagen Fox

* * *
* * * *
* * * * *
* * * *
* * * *
* * * * *
* * * *

* * *
* * *
* * *
* * *
* * *
* * *
* * * *

* *
* *
* * *
* *
*
* *
* *

mały samochód rodzinny   
Seat Leon 

 * * * *

 * * * *

* * *

samochód rodzinny   
Fiat Croma*
Mazda 6
Peugeot 407 Coupe

* * * * *
* * * *
* * * * *

* * * *
* * * *
* * * *

*
*
**

luksusowy   
Citroen C6

* * * * *

* * * *

* * * *

minivan   
Citroen Berlingo
Mazda 5*

* * * *
* * * * *

* * *
* * *

* *
* *

terenowy   
Jeep Grand Cherokee

* * * *

* * *

-

1.* wyniki testów tych aut zostały już wcześniej opublikowane
 2. już wkrótce szczegółowe wyniki wszystkich testowanych modeli zamieszczone zostaną w serwisie testów zderzeniowych mojeauto.pl


Podobne wiadomości:

Citroen C1 wraca do polskich salonów

Citroen C1 wraca do polskich salonów

Aktualności 2017-01-20

Citroen C-Aircross Concept: zapowiedź nowego crossovera

Citroen C-Aircross Concept: zapowiedź nowego...

Premiery 2017-02-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.