mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Najlepszy instruktor nauki jazdy

Najlepszy instruktor nauki jazdy

Na co dzień szkolą i egzaminują innych kandydatów na kierowców. Raz do roku sami stają w szranki i konkurują o tytuł Instruktora Roku.

Najlepszy instruktor nauki jazdy
W tym roku miał miejsce już IX Finał Ogólnopolskiego Konkursu Instruktor Roku 2008, gdzie musieli zmierzyć się z dużo trudniejszymi zadaniami, niż kandydaci na kierowców. Tegoroczne zawody odbyły się na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i Automobilklubu w Warszawie pod hasłem "Stawiamy na kulturę".

W finale konkursu wzięli udział, wyłonieni we wcześniejszych eliminacjach, instruktorzy nauki jazdy reprezentujący 20 regionalnych stowarzyszeń szkół kierowców z całej Polski. Zawodnicy musieli zmierzyć się z ośmioma konkurencjami sprawdzającymi ich wiedzę teoretyczną, a także umiejętności praktyczne.

Pierwszym zadaniem finalistów było rozwiązanie komputerowego testu, weryfikującego umiejętności ich bezpiecznej jazdy. Swoją wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego zawodnicy mogli się natomiast wykazać podczas rozwiązywania zadania teoretycznego "Znam kodeks drogowy".

Organizatorzy przygotowali dla uczestników konkursu również kilka ciekawych zadań praktycznych. W jednej z konkurencji zawodnicy mieli udzielić pierwszej pomocy przedlekarskiej ofierze upozorowanego wypadku drogowego. Chcąc zaliczyć zadanie musieli podjechać na miejsce wypadku, wezwać pogotowie, a następnie prawidłowo reanimować człowieka, który nie wykazywał oznak życia. Kolejnym zadaniem była jazda z zasłoniętym prędkościomierzem i obrotomierzem, podczas której należało uzyskać prędkość jak najbardziej zbliżoną do 50 km/h. Szybkość z jaką jechali zawodnicy mierzona była na fotoradarze. W następnej konkurencji "Zawsze dojadę na czas" instruktorzy mieli przejechać wyznaczoną trasę w określonym czasie bez korzystania z zegarka. Podczas zawodów nie zabrakło także jazdy samochodem dostawczym, sprawdzającej umiejętność parkowania prostopadłego i równoległego oraz jazdy slalomem. Wielu emocji zawodnikom dostarczyła próba zręcznościowa "Zawsze trafiam do celu", podczas której kierowcy mieli za zadanie przetoczyć samochodem dętkę od ciągnika między pachołkami po wyznaczonym torze, a następnie umieścić ją w okręgu. Ostatnim zadaniem praktycznym było umiejętne przewiezienie na czas miski z wodą umieszczonej na dachu samochodu. Każdy ubytek wody oznaczał punkty ujemne.

Po rozegraniu wszystkich konkurencji i podliczeniu punktacji zostali ostatecznie wyłonieni zwycięzcy konkursu oraz najlepsi zawodnicy poszczególnych zadań. Tytuł Instruktora Roku 2008 powędrował do reprezentanta stowarzyszenia z Bielsko-Białej Roberta Hurko.

Jedynie cztery punkty mniej od zwycięzcy i drugie miejsce zdobył Tomasz Bluszcz ze stowarzyszenia Małopolska. Tuż za nim na trzeciej pozycji uplasował się przedstawiciel stowarzyszenia Tomaszów Mazowiecki - Krzysztof Naturalny.

Organizatorem IX Finału Ogólnopolskiego Konkursu Instruktor Roku 2008 była Polska Federacja Stowarzyszeń Szkół Kierowców. Patronat honorowy nad zawodami objął Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Podobne wiadomości:

Mobilne prawo jazdy i dowód rejestracyjny w 2017

Mobilne prawo jazdy i dowód rejestracyjny w...

Finanse i prawo 2016-11-23

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na egzaminach

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na...

Finanse i prawo 2017-03-20

Komentuj:

~Kursantka 2009-12-15

Zgadzam się w 100% z poprzednim postem, ja miałam takiego samego instruktora. Był nim Pan Leszek z ośrodka szkolenia kierowców "Malta" w Poznaniu :))

~driverka 2008-06-19

najlepszy instruktor to taki który nie oszukuje na godzinach które trzeba wyjeździc , wytłumaczy ci dokladnie o co biega na każdym skrzyżowaniu czy trudnym miejscu i nie krzyczy na ciebie jak sie pomylisz .... ja miałam szczescie trafic na takiego instruktora w nowym saczu .... na Pana Jurka Hejmej .... zdałam za pierwszym razem :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Winiety 2018 - ile kosztują, gdzie kupić
Winiety 2018 - ile kosztują, gdzie kupić
Powoli zbliża się okres wyjazdów na narty. Warto pamiętać, że w wielu krajach konieczne są winiety, uprawniające do jazdy po autostradach: w Czechach, Austrii, Szwajcarii, Czechach, na Słowacji. Podpowiadamy, gdzie kupować najtaniej winiety.