mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Najlepszy instruktor nauki jazdy

Najlepszy instruktor nauki jazdy

Na co dzień szkolą i egzaminują innych kandydatów na kierowców. Raz do roku sami stają w szranki i konkurują o tytuł Instruktora Roku.

Najlepszy instruktor nauki jazdy
W tym roku miał miejsce już IX Finał Ogólnopolskiego Konkursu Instruktor Roku 2008, gdzie musieli zmierzyć się z dużo trudniejszymi zadaniami, niż kandydaci na kierowców. Tegoroczne zawody odbyły się na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i Automobilklubu w Warszawie pod hasłem "Stawiamy na kulturę".

W finale konkursu wzięli udział, wyłonieni we wcześniejszych eliminacjach, instruktorzy nauki jazdy reprezentujący 20 regionalnych stowarzyszeń szkół kierowców z całej Polski. Zawodnicy musieli zmierzyć się z ośmioma konkurencjami sprawdzającymi ich wiedzę teoretyczną, a także umiejętności praktyczne.

Pierwszym zadaniem finalistów było rozwiązanie komputerowego testu, weryfikującego umiejętności ich bezpiecznej jazdy. Swoją wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego zawodnicy mogli się natomiast wykazać podczas rozwiązywania zadania teoretycznego "Znam kodeks drogowy".

Organizatorzy przygotowali dla uczestników konkursu również kilka ciekawych zadań praktycznych. W jednej z konkurencji zawodnicy mieli udzielić pierwszej pomocy przedlekarskiej ofierze upozorowanego wypadku drogowego. Chcąc zaliczyć zadanie musieli podjechać na miejsce wypadku, wezwać pogotowie, a następnie prawidłowo reanimować człowieka, który nie wykazywał oznak życia. Kolejnym zadaniem była jazda z zasłoniętym prędkościomierzem i obrotomierzem, podczas której należało uzyskać prędkość jak najbardziej zbliżoną do 50 km/h. Szybkość z jaką jechali zawodnicy mierzona była na fotoradarze. W następnej konkurencji "Zawsze dojadę na czas" instruktorzy mieli przejechać wyznaczoną trasę w określonym czasie bez korzystania z zegarka. Podczas zawodów nie zabrakło także jazdy samochodem dostawczym, sprawdzającej umiejętność parkowania prostopadłego i równoległego oraz jazdy slalomem. Wielu emocji zawodnikom dostarczyła próba zręcznościowa "Zawsze trafiam do celu", podczas której kierowcy mieli za zadanie przetoczyć samochodem dętkę od ciągnika między pachołkami po wyznaczonym torze, a następnie umieścić ją w okręgu. Ostatnim zadaniem praktycznym było umiejętne przewiezienie na czas miski z wodą umieszczonej na dachu samochodu. Każdy ubytek wody oznaczał punkty ujemne.

Po rozegraniu wszystkich konkurencji i podliczeniu punktacji zostali ostatecznie wyłonieni zwycięzcy konkursu oraz najlepsi zawodnicy poszczególnych zadań. Tytuł Instruktora Roku 2008 powędrował do reprezentanta stowarzyszenia z Bielsko-Białej Roberta Hurko.

Jedynie cztery punkty mniej od zwycięzcy i drugie miejsce zdobył Tomasz Bluszcz ze stowarzyszenia Małopolska. Tuż za nim na trzeciej pozycji uplasował się przedstawiciel stowarzyszenia Tomaszów Mazowiecki - Krzysztof Naturalny.

Organizatorem IX Finału Ogólnopolskiego Konkursu Instruktor Roku 2008 była Polska Federacja Stowarzyszeń Szkół Kierowców. Patronat honorowy nad zawodami objął Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Podobne wiadomości:

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa...

Finanse i prawo 2017-01-04

Mobilne prawo jazdy i dowód rejestracyjny w 2017

Mobilne prawo jazdy i dowód rejestracyjny w...

Finanse i prawo 2016-11-23

Komentuj:

~Kursantka 2009-12-15

Zgadzam się w 100% z poprzednim postem, ja miałam takiego samego instruktora. Był nim Pan Leszek z ośrodka szkolenia kierowców "Malta" w Poznaniu :))

~driverka 2008-06-19

najlepszy instruktor to taki który nie oszukuje na godzinach które trzeba wyjeździc , wytłumaczy ci dokladnie o co biega na każdym skrzyżowaniu czy trudnym miejscu i nie krzyczy na ciebie jak sie pomylisz .... ja miałam szczescie trafic na takiego instruktora w nowym saczu .... na Pana Jurka Hejmej .... zdałam za pierwszym razem :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota pracuje nad wodorową ciężarówką
Toyota pracuje nad wodorową ciężarówką
Japoński koncern rozpoczyna prace nad ciężarówką napędzaną ogniwami paliwowymi. Jest to kolejny pojazd Toyoty po autobusie FC Bus wykorzystujący innowacyjną technologię.