mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Najlepszy kierowca w Polsce

Najlepszy kierowca w Polsce

Znamy już zwycięzcę krajowych eliminacji do konkursu Young European Truck Driver 2010, w którym wyłaniani są najlepsi kierowcy jeżdżący na co dzień największymi pojazdami ciężarowymi.

Najlepszy kierowca w Polsce
Na najwyższym podium stanął Artur Sumbar ze Szczecina. Zdobył 54 punkty, ponad dwukrotnie więcej niż ostatni z dziewięciu startujących kierowców. Walka była zacięta. Ze zdobywcą drugiego miejsca, Rafałem Rogalskim z Fabianek, Artur Sumbar wygrał zaledwie dwoma punktami. Rafał Rogalski już po raz trzeci brał udział w konkursie i po raz trzeci był bliski zwycięstwa. Okazał się najlepszy w jeździe manewrowej, ale źle mu poszło w jeździe obserwowanej, gdzie znalazł się na przedostatniej pozycji. To przeważyło, gdyż pozostałe konkurencje zaliczył znakomicie.

Pierwszego dnia odbyły się trzy próby: jazdy ekonomicznej, jazdy obserwowanej oraz test polegający na wykryciu usterek w stojącym na kanale zestawie. Najbardziej ekonomicznie pojechał Tomasz Romanowski z Rumii. Zwycięzcą w jeździe obserwowanej był Artur Sumbar, jadący tak bezbłędnie, jakby od tego zależało zdobycie prawa jazdy. W konkurencji wykrywania usterek stawka była najbardziej wyrównana, aż czterech zawodników zdobyło maksymalną liczbę punktów.

Drugi dzień należał do najbardziej efektownej konkurencji: jazdy na placu. Mimo pogody "w kratkę" manewry zgromadziły licznych widzów. Tu wszystko było widać, jak na dłoni. Liczyło się wyczucie samochodu i jego gabarytów.

Najpierw należało przejechać całym zestawem po desce, następnie przez bramę ustawioną z dwu beczek. Jej szerokość kierowca wskazywał jurorom, siedząc w oddali w kabinie ciężarówki. Im mniejsza była różnica między szerokością bramy, a samochodu, tym lepiej. Potem kierowcy musieli wjechać prawym kołem ciągnika w wyciętą w kawałku płachty szczelinę tak, aby sędziowie mogli płachtą swobodnie obrócić. Kolejnym zadaniem było przewracanie słupków - dwóch każdym z przednich kół ciężarówki i dwóch prawym i lewym narożem naczepy. Na koniec kierowcy celowali wskaźnikiem, umocowanym do środka zderzaka do tarczy rozłożonej na jezdni.

Artur Sumbar ma 30 lat. Okazał się najlepszym spośród 1.633 kierowców, jacy w tym roku zostali zakwalifikowani do konkursu w naszym kraju. Teraz czeka go podróż do Szwecji, do Södertälje, gdzie jest główna siedziba Scania. Tam, 8 i 9 października zmierzy się z kierowcami reprezentującymi 17 krajów europejskich. Na zwycięzcę czeka nowa Scania serii R.

Konkurs YETD jest inicjatywą służącą promowaniu bezpiecznej i ekonomicznej jazdy wśród młodych, rozpoczynających dopiero karierę kierowców. Tegoroczna edycja jest już czwartą, warto przypomnieć, że w 2007 r. wygrał Polak, Marek Szerenos.

Turniej kierowców, który odbył się 27 i 28 sierpnia uświetnił jednocześnie uroczyste otwarcie najnowszego serwisu Scania w Gliwicach.

Podobne wiadomości:

IKEA testuje paliwo LNG

IKEA testuje paliwo LNG

Ciężarówki i Autobusy 2015-06-09

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Polskie drogi 2015-06-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.