mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Najlepszy młody kierowca w Polsce

Najlepszy młody kierowca w Polsce

Znamy już zwycięzcę polskiego finału konkursu Young European Truck Driver 2012, który odbył się w dniach 6-7 lipca 2012 podczas zlotu Master Truck w Opolu. Na najwyższym stopniu podium stanął Wojciech Kobierowski, który w finałowej konkurencji „Knock the King” pokonał Patryka Walkowskiego, trzecie miejsce zajął Mariusz Mazurek.

Najlepszy młody kierowca w Polsce
Pierwszego dnia odbyły się cztery próby: sprawdzenie pojazdu przed jazdą (wykrycie usterek w zestawie), test drogowy podczas którego oceniana była jazda ekonomiczna i styl jazdy oraz sprawdzian z wiedzy „Zdrowie i Bezpieczeństwo”.

Zwycięzcą jazdy ekonomicznej został Patryk Walkowski. W konkurencji wykrywania usterek największą ich ilość znaleźli Piotr Krahel i Marcin Węcławiak.  Najrozleglejszą wiedzą z zakresu „Zdrowia i Bezpieczeństwa” wykazali się Patryk Walkowski i Wojciech Kobierowski.

Drugi dzień konkursu przebiegał pod znakiem najbardziej efektownej konkurencji: testów sprawnościowych. Sceneria zlotu Master Truck i tysiące zgromadzonych obserwatorów stworzyły niepowtarzalną atmosferę.

Zadaniem finalistów był wjazd tyłem do garażu, omijając stojącą na drodze przeszkodę w postaci beczki, po ustawieniu zestawu w garażu dojechanie jak najbliżej tylnej ściany. Następnie kierowcy musieli wjechać lewym kołem ciągnika w wycięty w kawałku płyty otwór. Kolejno każdy z kierowców musiał przejechać przez bramę ustawioną z dwóch beczek. Jej szerokość musiał sam dostosować.  Im mniejsza była różnica między szerokością bramy, a zestawu, tym lepiej. Po przejechaniu beczek uczestnicy celowali wskaźnikiem, umocowanym na środka zderzaka do tarczy rozłożonej na placu. Końcowym zadaniem było przewracanie czerwonego słupka, tak aby nie strącił dwóch słupków w kolorze niebieskim.

Po zaliczeniu testu sprawnościowego przez 9. Finalistów w oparciu o sumę punktów z konkurencji z dnia pierwszego (sprawdzenie pojazdu przed jazdą, zdrowie i bezpieczeństwo, test drogowy) i drugiego (plac manewrowy) wyłonionych zostało dwóch kierowców z największą sumą punktów.

Dwoma szczęśliwcami, którzy zakwalifikowali się do ścisłego finału zostali Patryk Walkowski (zdobył w sumie 61 punktów z 70 możliwych do zdobycia) i Wojciech Kobierowski (zdobył 54 punkty).

Po raz pierwszy w historii polskich konkursów w konkurencji finałowej zawodnicy rywalizowali twarzą w twarz w pojazdach ustawionych naprzeciwko siebie. Tym samym czyniąc finał jeszcze bardziej widowiskowym i wzmagającym i tak już duże napięcie zarówno wśród zawodników jak i zgromadzonej publiczności.
Finał „Knock the King”, polegał na przewróceniu czterech czerwonych słupków ustawionych w czterech narożnikach zestawu, przednimi kołami ciężarówki i tylnymi narożnikami naczepy.

Wojciech Kobierowski jako pierwszy wykonał to zadanie, wygrywając tym samym finał krajowy konkursu Young European Truck Driver 2012.

Wojciech Kobierowski ma 35 lat. Pracował w firmie zajmującej się dystrybucją z transportem na potrzeby własne. Przez ostatnie trzy lata jeździł DAF-em 105. Jego pasja to rajdy pojazdami typu off-road.

Wojtek okazał się najlepszym spośród ponad 2.000 kierowców, którzy w tym roku zostali zakwalifikowani do polskiej edycji konkursu. Będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału Young European Truck Driver, który odbędzie się we wrześniu w szwedzkim Södertälje - głównej siedzibie Scania. Tam zawalczy o główną nagrodę konkursu – nową Scania serii R o wartości 100 000 Euro.
W 2007 roku międzynarodowy finał wygrał Polak, Marek Szerenos.

Konkurs Young European Truck Driver jest inicjatywą służącą promowaniu bezpiecznej i ekonomicznej jazdy wśród młodych, rozpoczynających karierę kierowców. Była to piąta edycja konkursu w Polsce. Konkurs Kierowców Scania odbył się w  tym roku w 39 krajach na całym świecie, do konkursu zgłosiło się ponad 50 000 młodych kierowców.

W Europie konkurs jest wspierany przez Komisję Europejską, Międzynarodową Unię Transportu Drogowego (IRU) i firmę Michelin.
Partnerami polskiej edycji był Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD), Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce (ZMPD), Polski Czerwony Krzyż (PCK), firma Schwarzmüller oraz program „Na Osi”
Tematy w artykule: Scania YETD samochody ciężarowe

Podobne wiadomości:

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Polskie drogi 2015-06-25

Czy Volkswagen sprzeda swoje marki?

Czy Volkswagen sprzeda swoje marki?

Aktualności 2016-02-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross