mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Najmniej pijanych w Skandynawii

Najmniej pijanych w Skandynawii

W trakcie piłkarskich Mistrzostw Świata w ramach operacji AD 606 (Alcohol/Drugs) policjanci z 19 europejskich krajów skontrolowali 600 tys. kierowców. 13 tys. spośród nich, czyli 2,18 proc., prowadziło pod wpływem alkoholu.

Najmniej pijanych w Skandynawii

W trakcie piłkarskich Mistrzostw Świata w ramach operacji AD 606 (Alcohol/Drugs) policjanci z 19 europejskich krajów skontrolowali 600 tys. kierowców. 13 tys. spośród nich, czyli 2,18 proc., prowadziło pod wpływem alkoholu.

Tygodniowa operacja AD 606, przeprowadzona pomiędzy 5 a 11 czerwca, była największym przedsięwzięciem europejskich służb ruchu drogowego w ciągu tego roku. Zorganizowana została przez TISPOL (Europejska Organizacje Policji Ruchu Drogowego).

Kierowcy byli badani pod kątem prowadzenia pod wpływem narkotyków w tych krajach, w których pozwala na to stan prawny. W sumie badaniu poddano 16.604 kierowców. W przypadku 301 (1,8%) wynik testu był pozytywny. Policje krajów europejskich przeprowadzały kontrole w każdym z krajów członkowskich na zasadach określonych w przepisach właściwych dla danego kraju.

Najwyższa liczba badań na zawartość alkoholu przeprowadziła Hiszpania. Na 170.491 kierowców sprawdzonych 2.356 (1,38%) prowadziło pod wpływem alkoholu.

Najwyższą liczbę kierowców kierujących pod wpływem alkoholu odnotowano w Polsce, gdzie z 53.596 skontrolowanych pojazdów w 3.095 zanotowano wynik pozytywny (5.77%).

Najwyższa proporcja kierowców pod wpływem alkoholu była w UK gdzie zostało przebadanych 10.496 kierowców, a 916 prowadziło pod wpływem alkoholu (8,8%).

- Pomimo że jesteśmy zadowoleni z postępu, jaki osiągnęliśmy, to olbrzymia liczba złapanych kierowców podczas wspólnej akcji pokazuje, dlaczego wciąż musimy zachować czujność – powiedział prezydent TISPOL Roland Aellen. Zapowiedział też, że podobne akcje będą kontynuowane.

PaństwoLiczba skontrolowanych kierowców Liczba nietrzeźwych kierowców Odsetek nietrzeźwych kierowców 
Finlandia 28.697430,15 
Norwegia34.977 84 0,24 
Szwecja50.317372 0,74 
Dania18.717 206 1,1 
Niemcy167 1,2 
Holandia16.6932131,28
Hiszpania170.4912.3561,38
Węgry23.955336 1,4 
Rumunia31.392501 1,6 
Francja93.4332.4662,64
Grecja24.9767112,85
Włochy13.3994933,68
Belgia992444,44
Szwajcaria5.9752674,47
Cypr2.0081105,48
Polska53.5963.0955,77
Portugalia4.7384128,7
Słowenia2.1971928,74
Wlk. Brytania10.4269168,79
Razem587.14612.8192,19

Czytaj także:
25 punktów karnych w 20 sekund (2006-07-28)

Wypadków mniej, pijanych więcej (2006-07-18)

Bezpieczniej na polskich drogach (2006-07-07)

Komentuj:

~smutny 2006-07-31

tu się nie ma z czego cieszyć, to wstyd, a nie powód do dumy

~alek 2006-07-31

Nasi górą!! szkoda ze w badaniu nie było Rosjan, hehe

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Konkurs na 25-lecie magazynu "auto motor i sport". Zrób sobie zdjęcie z jubileuszowym wydaniem magazynu i prześlij je do nas koszystając z formularza na stronie. Masz szansę na wygranie jednej z 30 nagród. Weź udział!
Wydania cyfrowe auto motor i sport Wydania cyfrowe auto motor i sport