mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Najmocniejsza ciężarówka świata

Najmocniejsza ciężarówka świata

W dniu wczorajszym (7 stycznia) Volvo zaprezentowało najmocniejszy na świecie samochód ciężarowy produkowany seryjnie. Pod maską Volvo FH16 pracować będzie silnik o mocy 700 KM i momencie obrotowym 3.150 Nm.

Najmocniejsza ciężarówka świata

Dzięki temu Volvo Trucks stało się pierwszym producentem pojazdów ciężarowych, którego seryjny produkt zdołał pokonać barierę 700 koni mechanicznych. Do tej pory Volvo FH16 było napędzane 660-konną jednostką.

Nowa sześciocylindrowa jednostka wysokoprężna zaprojektowana została z myślą o najcięższych i najbardziej wymagających zadaniach transportowych. Silnik Volvo D16G jest również dostępny w wariantach o mocy 600 (2.800 Nm) i 540 KM (2.650 Nm).

Nowy silnik zaprojektowano na bazie poprzedniej jednostki D16, rozwijającej moc 660 KM. Mimo mocy większej o 40 KM i nieco wyższego momentu obrotowego, nowy silnik emituje zdecydowanie mniej zanieczyszczeń. W porównaniu z poprzednim modelem, emisję tlenków azotu zredukowano o 40 procent. Nowa 16-litrowa jednostka napędowa spełnia normę emisji spalin Euro 5, wchodzącą w życie 1 października 2009 r.

Mimo większej mocy, zużycie paliwa jest takie jak w silniku poprzedniej generacji. Poprzez zastosowanie szeregu rozwiązań, obejmujących m.in. przeprojektowane tłoki, inżynierowie Volvo zoptymalizowali proces spalania, uzyskując większą wydajność energetyczną, a jednocześnie wysoką ekonomikę paliwową, niski poziom emisji spalin i dużą trwałość. Zarówno moc maksymalna, jak i maksymalny moment obrotowy są dostępne w szerszym niż dotychczas zakresie prędkości obrotowych, co przekłada się na lepsze właściwości jezdne. Jednym z elementów, przyczyniających się do poprawy ekonomiki paliwowej, jest również nowy termostat.

Poziom hałasu na biegu jałowym jest niższy o 2 dB(A). To skutek zastosowania tzw. wstępnego wtrysku paliwa, mającego za zadanie złagodzenie dynamiki przebiegu procesu spalania, a tym samym znaczące zredukowanie emisji hałasu.

Inną istotną modyfikacją, wprowadzoną w dwóch najmocniejszych wariantach silnika, jest układ oczyszczania spalin o większej pojemności. Układ ten może skutecznie działać przy wyższym natężeniu przepływu spalin, co oznacza zmniejszenie przeciwciśnienia w układzie wydechowym i zminimalizowanie związanych z tym zjawiskiem strat mocy. Większa pojemność układu oznacza również większą wydajność oczyszczania spalin. Podobnie jak dotychczas, za eliminowanie szkodliwych składników spalin jest odpowiedzialny układ selektywnej redukcji katalitycznej SCR (Selective Catalytic Reduction).

Do standardowego wyposażenie Volvo D16G należy nowy, elektronicznie sterowany hamulec wydechowy (EPG), zapewniający moc hamowania 230 kW. Przejście na sterowanie elektroniczne pozwoliło na zredukowanie liczby ruchomych części. Dzięki temu nowy hamulec ma prostszą budowę, większą niezawodność i mniejsza masę. Opcjonalnie, silnik może być wyposażony w hamulec silnikowy Volvo VEB+, o mocy hamowania 425 kW.

Tematy w artykule: Volvo Trucks Volvo FH Volvo FH16

Podobne wiadomości:

Volvo na metan

Volvo na metan

Ciężarówki i Autobusy 2014-08-21

Volvo FL i FMX także z kabiną załogową

Volvo FL i FMX także z kabiną załogową

Ciężarówki i Autobusy 2014-10-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.