mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Najmocniejsza ciężarówka wyjechała z fabryki

Najmocniejsza ciężarówka wyjechała z fabryki

Pierwsze Volvo FH16 700 wyjechało za bramy fabryki. Pojazd będzie eksploatowany w transporcie długodystansowym, w zachodniej, górzystej części Norwegii i będzie przewoził wyposażenie dla przemysłu naftowego. Moc 700 KM i potężny moment obrotowy 3150 Nm to parametry, z których zrobiony zostanie właściwy użytek.

Najmocniejsza ciężarówka wyjechała z fabryki
- Powodem, dla którego zdecydowaliśmy się na wybór Volvo FH16 700 jest fakt, iż transportujemy ładunki o wadze nawet do 50 ton. Drogi, po których jeździmy, są często bardzo wąskie i występują na nich, niekiedy na trasie o długości kilku nawet kilometrów, nierówności terenu o nachyleniu od 6 do 10%, a więc nigdy nie można powiedzieć, że moc pojazdu jest zbyt duża - mówi Tore Aase, właściciel firmy transportowej Spesial og Tungtransport AS, zlokalizowanej w miejscowości Förde, 170 km na północ od znajdującego się na zachodnim wybrzeżu Norwegii miasta Bergen.

Wyższa prędkość średnia
Tore Aase spędza do 200 dni w roku w drodze, a trasy, jakie pokonuje wzdłuż wymagającego, zachodniego wybrzeża Norwegii pozwalają na przetestowanie możliwości pojazdu w pełni. „Z nowym samochodem ciężarowym o mocy 700 KM będę mógł utrzymywać o wiele wyższe prędkości średnie na długich stromych pochyłościach. Bardzo ważny jest dla mnie również I-Shift – nie musząc nieustannie zmieniać biegów, moja praca za kierownicą zostanie znacznie ułatwiona. Jestem kierowcą samochodów ciężarowych od połowy lat 70. i zaczynam już odczuwać pewne dolegliwości, a jedną z nich jest ból w łokciu”.

Orurowanie dla ochrony przed łosiami
Nowy pojazd wejdzie do eksploatacji pod koniec lipca. Do tego czasu, zostanie wyposażony w szereg akcesoriów, w tym w specjalne osłony rurowe zderzaka przedniego. To dla ochrony przed zwierzyną taką jak jelenie, łosie i renifery w którą obfituje rejon pracy kierowcy.

Osiągi i ekonomia paliwowa
Volvo FH16 o mocy 700 koni mechanicznych to najmocniejszy na świecie samochód ciężarowy. Został on zbudowany do realizacji najbardziej wymagających zadań transportowych. Pomimo mocy 700 KM, ani poziom emisji spalin, ani zużycie paliwa, nie uległy podwyższeniu. Wręcz przeciwnie, emisja tlenków azotu została obniżona o 40% w stosunku do poprzedniego modelu, a więc nowy pojazd spełnia wymagania nadchodzącej normy emisji spalin Euro 5.

Produkowane w fabryce w Tuve
Nowe Volvo FH16 700 jest produkowane w znajdującym się na obrzeżach Göteborga zakładzie produkcyjnym w Tuve. Władze zakładu mają nadzieję, że nowy model okaże się sukcesem. “Jesteśmy naprawdę dumni z faktu, że powierzono nam zadanie produkcji i dostawy najmocniejszego na świecie samochodu ciężarowego. Przekazanie kluczyków naszemu pierwszemu klientowi, to przełomowe wydarzenie, które dobrze wróży nam na przyszłość", powiedział Johan Jinhage, Dyrektor fabryki Volvo Trucks w Tuve.

Specyfikacja silnika:

Typ silnika: D16G700 EU5SCR-M
Maksymalna moc silnika 700 KM (515 kW) przy 1550-1800 obr/min
Maksymalna prędkość obrotowa 2000 obr/min
Maksymalny moment obrotowy 3150 Nm przy 1000-1550 obr/min
Pojemność skokowa 16.1 dm3
Stopień sprężania 17.3:1
Moc hamulca wydechowego 230 kW przy 2200 obr/min
Moc hamulca silnikowego (VEB+)* 425 kW przy 2200 obr/min
Masa silnika ok.1325 kg

* VEB+ jest dostępny jako opcja.

Podobne wiadomości:

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Polskie drogi 2015-06-25

Inteligentny tempomat lepszy od mistrza ecodrivingu

Inteligentny tempomat lepszy od mistrza...

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jazda po zmierzchu - jak korzystać z zalet reflektorów?
Jazda po zmierzchu - jak korzystać z zalet reflektorów?
Zimą noc zapada szybko, a dzień jest bardzo krótki. Jak zadbać o możliwie najlepszą widoczność za kierownicą?