mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Najszybszy diesel

Najszybszy diesel

Brytyjska firma JCB szykuje się do pobicia rekordu prędkości pojazdem napędzanym silnikiem wysokoprężnym. Specjalnie do tego celu przygotowany wehikuł Dieselmax ma uzyskać prędkość dochodzącą do 500 km/h.

Najszybszy diesel

Mierzący ponad 9 metrów długości pojazd Dieselmax napędzany jest dwoma czterocylindrowymi, podwójnie doładowanymi silnikami o pojemności pięciu litrów, z których każdy osiąga moc 750 KM oraz maksymalny moment obrotowy 1.500 Nm przy 2.000 obr/min. Moc przenoszona jest za pomocą sześciobiegowej skrzyni biegów na tylną oś.

Według wstępnych prób auto to będzie w stanie uzyskać maksymalną prędkość 482 km/h. Jak dotąd rekord prędkości autem z silnikiem diesla wynosi 379 km/h i został ustanowiony przed 33 laty w 1973 r. przez Virgila Snydera w pojeździe Thermo King Streamliner. Z kolei najwyższa prędkość osiągnięta do tej pory przez pojazd poruszający się po lądzie wynosi 1.228 km/h i została osiągnięta w 1997 r. Za kierownicą podczas rekordowego przejazdu siedział wówczas Andy Green (na zdj.), który również teraz zmierzy się z próbą pobicia rekordu na dnie wyschniętego jeziora Bonneville w stanie Utah w sierpniu tego roku.

Firma JCB zajmuje się projektowaniem i produkcją maszyn i urządzeń budowlanych oraz rolniczych. I to właśnie specjalnie skonstruowana jednostka wysokoprężna oparta na silniku z jednej z maszyn znajdzie się pod maską pojazdu Dieselmax.

Tematy w artykule: JCB Dieselmax

Podobne wiadomości:

Rekordowy Diesel

Rekordowy Diesel

Aktualności 2006-08-03

JCB ustanowił nowy rekord świata

JCB ustanowił nowy rekord świata

Aktualności 2006-08-23

Komentuj:

~kaziu 2006-04-25

z daleka wyglada jak wyprostowany banan, albo jak ołówek

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross