mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Narkotestery w akcji

Narkotestery w akcji

Już od ponad miesiąca policjanci drogówki wykorzystują nowe narkotestery. 70 tys. urządzeń "RapidStat" ma pomóc funkcjonariuszom w wykrywaniu kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem narkotyków.

Samo urządzenie jest małe (ma postać szczelnie zamkniętej torebki) i swobodnie mieści się w wewnętrznej kieszeni munduru. Według producenta charakteryzuje się niezawodnością wskazania i prostą obsługą.

Ślina do badania pobierana jest z ust osoby badanej (z kilku miejsc) w postaci wymazu za pomocą sterylnego wacika - bez kontaktu rąk osoby badającej. W celu rzetelności i jednoznaczności wyniku, producent określił czas badania na 10 minut od pobrania śliny od osoby badanej. Pozytywny wynik wymaga jednak potwierdzenia laboratoryjnego w drodze badania moczu, krwi.

W wykorzystaniu urządzeń przeszkolono już 80 "liderów" - funkcjonariuszy ruchu drogowego reprezentujących 17 komend wojewódzkich Policji. Przekazują oni swoją wiedzę kolegom, którzy będą korzystać z narkotesterów.

Używanie narkotesterów pozwoli Policji na kontrolę kierujących pod kątem obecności w ich organizmie środków działających podobnie do alkoholu i wprost przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Punkty karne przez internet od 24 kwietnia
Punkty karne przez internet od 24 kwietnia
Wielu kierowców długo czekało na taką możliwość. Usługa umożliwiająca sprawdzenie liczby punktów karnych jest już praktycznie gotowa. Jednak premiera nastąpi prawdopodobnie później niż to komunikowano.