mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Naziemne metro

Naziemne metro

W 2005 roku Autosan wyprodukował wspólnie z firmą Newag S.A. (dawniej ZNTK Nowy Sącz S.A.) pociągi dla warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. Zgodnie z umową zawartą w styczniu 2005 r. sześć elektrycznych zestawów trakcyjnych (czyli łącznie 18 pojedynczych nadwozi wagonowych) dostarczono do grudnia ubiegłego roku.

Naziemne metro

"Naziemne metro", tak nazywany jest pociąg EN57/M - wspólny efekt pracy firm Newag SA, Autosan S.A. i EC Engineering Sp. z o.o. Rama pociągu oraz pełne wykończenie wnętrza i montaż oprzyrządowania wykonane zostało w fabryce Newag w Nowym Sączu - właściciela praw do projektu. Nadwozia wyprodukowano w fabryce Autosan w Sanoku ze względu na ogromne doświadczenie techniczne zakładu w budowie tego typu konstrukcji. Atrakcyjny design zewnętrzny oraz aranżacja wnętrza pociągu jest dziełem firmy EC Engineering z Krakowa.

Zestawy EN57/M wyposażono w zespoły i układy jezdne pochodzące z wycofanych z eksploatacji zestawów EN57 (stąd oznaczenie M, oznaczające modernizacje). Pojazdy otrzymały nowe kadłuby, wyposażenie wnętrza, klimatyzację, układy sterowania itp. Pomyślano m.in. o niepełnosprawnych, wyposażając każdy pociąg w dwa specjalne podnośniki. Ponadto każdy skład wyposażono w dwanaście kamer monitorujących wnętrze, co skutecznie ochroni przed aktami wandalizmu.

Wspólna produkcja odbywała się w następujący sposób. Wykonane w Nowym Sączu ramy przewożono do Sanoka. W Autosanie na dostarczonej ramie wykonywano montaż spawalniczy szkieletu nadwozia, ścian bocznych, dachu oraz gruntowanie szkieletu nadwozia i montaż poszyć zewnętrznych (ściany przodu, dachu, ścian bocznych). Konstrukcję nośną wykonano z blach stalowych o podwyższonej odporności na korozję, poszycia boczne i dach ze stali nierdzewnej, a skorupa ściany przodu i kesony dachowe wykonano z tworzyw sztucznych. Po około 6-7 tygodniach produkcji gotowy kadłub przewożono do Nowego Sącza do dalszej zabudowy. Łączny czas produkcji zestawu trakcyjnego EN57/M wynosi ok. 5-6 miesięcy.

Nie są to jedyne typy pojazdów szynowych, których nadwozia powstają w Sanoku. Od 2000 roku Autosan produkuje m.in. nadwozia autobusów szynowych o napędzie spalinowym typu 213Ma i 215M dla ZNTK Poznań SA Podobnie jak Newag poznańska spółka dostarcza ramę podwozia, na której Autosan zabudowuje nadwozie oraz montuje dodatkowe elementy. Jak informuje dyrektor Sławomir Łopatowski z Autosan SA: "Zakres prac jest szerszy, ponieważ obejmuje również wykonanie klap bocznych, lakierowanie nadwozia, montaż (klejenie) szyb i okien, wykończenie podłogi. Projektantem nadwozia jest również firma EC Engineering (wchodząca w skład grupy Energocontrol). Autosan wniósł do projektu własną technologię montażu poszyć zewnętrznych i klap bocznych."
 
Od 2001 roku Autosan dostarczył do ZNTK Poznań 23 pojedyncze nadwozia (7 jednoczłonowych typu 213Ma i 16 do pojazdów dwuczłonowych typu 215M). W styczniu i lutym 2006 kolejne cztery szynobusy serii Regio Tramp trafiąwręce klientów.

23 września 2005 roku na Dworcu Centralnym w Warszawie nastąpiła uroczystość otwarcia pierwszej linii oraz poświęcenie i przekazanie nowego pociągu typu EN57/M. Pojazd wyruszył w trasę promocyjną z Centrum do Grodziska Mazowieckiego, zabierając pierwszych podróżnych. Od 11 grudnia 2005 roku SKM weszła do systemu lokalnego transportu zbiorowego m.st. Warszawy. Oznacza to, że można nimi podróżować na trasie Warszawa Zachodnia - Falenica na takich samych warunkach, jak w autobusach miejskich, czy metrze, z tą różnicą, że bardzo wygodnie i nie stojąc w korkach. Docelowo pierwsza linia Szybkiej Kolei Miejskiej połączy Otwock z Grodziskiem Mazowieckim. W założeniu pojazdy SKM mają znacznie polepszyć jakość komunikacji w stolicy.

Przeczytaj także:

Autobusy dla małych i dużych (2006-01-09)


Podobne wiadomości:

Autostrada A4 Tarnów-Rzeszów - będą nowe MOP-y

Autostrada A4 Tarnów-Rzeszów - będą nowe...

Polskie drogi 2016-02-15

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.