mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Neoplany już ze starachowickiego MAN-a

Neoplany już ze starachowickiego MAN-a

W starachowickiej fabryce MAN Bus odbyło się uroczyste rozpoczęcie produkcji autokarów turystycznych marki Neoplan. Prace nad projektem rozpoczęły się w lipcu 2010, a 29 sierpnia br. ruszyła produkcja. W związku z rozpoczęciem projektu w zakładzie w Starachowicach dodatkowe zatrudnienie znajdzie 202 nowych pracowników, a wartość inwestycji wyniosła 3,5 mln euro.

Neoplany już ze starachowickiego MAN-a
Projekt obejmuje przeniesienie produkcji korpusów autokarów klasy premium Neoplan Starliner oraz Cityliner, miejskich autobusów piętrowych MAN Lion's City A39 z niemieckiego Plauen do Starachowic jak również przeniesienie produkcji komponentów od dotychczasowego dostawcy, firmy "Bozankaya" z Niemiec do fabryki w Starachowicach.

Zakład w Starachowicach dysponuje jedną z najnowocześniejszych linii kataforezy zanurzeniowej. Ten proces technologiczny zabezpiecza korpusy autobusów przed korozją. Będzie on stosowany również w czasie produkcji autokarów klasy Premium. Malowanie kataforetyczne umożliwia uzyskanie dużej ochrony przed korozją przy niskich kosztach pokrywania i przyjaznym dla środowiska procesie technologicznym. Malowanie takie jest używane do powlekania przedmiotów o dużych wymiarach i skomplikowanych kształtach, takich jak np. karoserie samochodowe. Kataforeza polega na katodowym lakierowaniu powierzchni metalowych w zanurzeniu elementów w specjalnym roztworze przy jednoczesnym podłączeniu napięcia elektrycznego. Proces malowania kataforetycznego obejmuje bezpośrednio po sobie następujące etapy: odtłuszczanie, płukanie po odtłuszczaniu, aktywacja powierzchni, fosforanowanie, płukanie po fosforanowaniu, nakładanie farby, płukanie po malowaniu, wygrzewanie pomalowanych powierzchni.

Wydajność produkcyjna lini autokarów klasy Premium zaplanowana na rok 2011 to od 1,6 do 2,5 autobusów dziennie. Następnie korpusy transportowane będą do fabryki w Plauen, gdzie następować będzie końcowe wyposażanie pojazdów.

Wszystkie niskopodłogowe autobusy miejskie marki MAN produkowane są w zakładach w Starachowicach i Sadach k/ Poznania. Tylko w Polsce produkowane są niskopodłogowe autobusy miejskie MAN, które trafiają na rynki całej Europy. Teraz doświadczenia te wykorzystane zostaną również w procesie produkcyjnym autokarów turystycznych.

Podobne wiadomości:

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana ruchu

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana...

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

marko1 2011-09-09

to na Euro 2012, będziemy przemieszczali się ładnymi i wygodnymi autokarami

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.