mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nie Mercedes, to może Jiangling?

Nie Mercedes, to może Jiangling?

Po niedawnej porażce związanej z budową nowej fabryki Mercedesa, wydawało się że Polsce będzie ciężko przyciągnąć poważniejszego inwestora zainteresowanego produkcją aut w naszym kraju. Okazuje się jednak, że jest pewna szansa. O inwestycji w Polsce myślą Chińczycy.

Nie Mercedes, to może Jiangling?

Na razie chyba nie możemy liczyć na kolejną tak prestiżową inwestycję jak plany Mercedesa dotyczące budowy fabryki modeli klasy A i B. To już kolejna w ostatnich latach porażka, jeśli chodzi o lokalizację fabryki produkującej nowe auta. Na szczęście możemy otrzymać kolejną szansę na przyciągnięcie inwestora. Tym razem zakład produkcyjny zamierzają w Polsce wybudować Chińczycy, a konkretnie Jiangling Motors Group Company. Byłaby to pierwsza chińska fabryka aut na Starym Kontynencie, którzy w ten sposób poprzez nasz kraj chcieliby zaistnieć na rynku europejskim.

Pierwsza bowiem próba wejścia do Europy w 2005 roku z terenowym Landwindem zakończyła się całkowitą klapą. Auto to zdobyło zero gwiazdek na pięć możliwych w testach zderzeniowych przeprowadzonych przez niemiecki ADAC. Wymusiło to na Chińczykach zmianę swoich planów, według których Landwind miał być sprzedawany od 2007 roku, zaś minivan Fashion w wersji pięcio- i siedmiomiejscowej od 2008.

Informację o możliwej inwestycji chińskiego koncernu w Polsce potwierdził m.in. Peter Bijvelds, który pełni funkcję prezesa Landwind Motor Corp., europejskiego przedstawicielstwa koncernu JMC z siedzibą w Belgii.

Według wstępnych informacji z linii produkcyjnych nowej fabryki zjeżdżałoby rocznie około 400 tys. aut, co jest wynikiem porównywalnym z zakładami Fiat Auto Poland w Tychach. Na temat tej inwestycji wysłannicy koncernu mają rozmawiać z przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki i Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych już we wrześniu tego roku.

Pomimo faktu, że auta rodem z Chin nie mogą być jeszcze porównywane z europejskimi, to jednak dzięki przystępnej cenie stanowią ciekawą alternatywę, a sama inwestycja wzmocni rodzimy przemysł motoryzacyjny i da nowe miejsca pracy. Miejmy nadzieje, że uda się zrealizować tę inwestycję. Jeśli bowiem Chińczycy wycofaliby się ze swoich planów, to dla naszego kraju byłaby to druzgocąca porażka.


Podobne wiadomości:

Skoda świętuje 12 mln

Skoda świętuje 12 mln

Aktualności 2015-12-01

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Rusza produkcja nowego VW Tiguana

Aktualności 2016-01-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.