mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nie Mercedes, to może Jiangling?

Nie Mercedes, to może Jiangling?

Po niedawnej porażce związanej z budową nowej fabryki Mercedesa, wydawało się że Polsce będzie ciężko przyciągnąć poważniejszego inwestora zainteresowanego produkcją aut w naszym kraju. Okazuje się jednak, że jest pewna szansa. O inwestycji w Polsce myślą Chińczycy.

Nie Mercedes, to może Jiangling?

Na razie chyba nie możemy liczyć na kolejną tak prestiżową inwestycję jak plany Mercedesa dotyczące budowy fabryki modeli klasy A i B. To już kolejna w ostatnich latach porażka, jeśli chodzi o lokalizację fabryki produkującej nowe auta. Na szczęście możemy otrzymać kolejną szansę na przyciągnięcie inwestora. Tym razem zakład produkcyjny zamierzają w Polsce wybudować Chińczycy, a konkretnie Jiangling Motors Group Company. Byłaby to pierwsza chińska fabryka aut na Starym Kontynencie, którzy w ten sposób poprzez nasz kraj chcieliby zaistnieć na rynku europejskim.

Pierwsza bowiem próba wejścia do Europy w 2005 roku z terenowym Landwindem zakończyła się całkowitą klapą. Auto to zdobyło zero gwiazdek na pięć możliwych w testach zderzeniowych przeprowadzonych przez niemiecki ADAC. Wymusiło to na Chińczykach zmianę swoich planów, według których Landwind miał być sprzedawany od 2007 roku, zaś minivan Fashion w wersji pięcio- i siedmiomiejscowej od 2008.

Informację o możliwej inwestycji chińskiego koncernu w Polsce potwierdził m.in. Peter Bijvelds, który pełni funkcję prezesa Landwind Motor Corp., europejskiego przedstawicielstwa koncernu JMC z siedzibą w Belgii.

Według wstępnych informacji z linii produkcyjnych nowej fabryki zjeżdżałoby rocznie około 400 tys. aut, co jest wynikiem porównywalnym z zakładami Fiat Auto Poland w Tychach. Na temat tej inwestycji wysłannicy koncernu mają rozmawiać z przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki i Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych już we wrześniu tego roku.

Pomimo faktu, że auta rodem z Chin nie mogą być jeszcze porównywane z europejskimi, to jednak dzięki przystępnej cenie stanowią ciekawą alternatywę, a sama inwestycja wzmocni rodzimy przemysł motoryzacyjny i da nowe miejsca pracy. Miejmy nadzieje, że uda się zrealizować tę inwestycję. Jeśli bowiem Chińczycy wycofaliby się ze swoich planów, to dla naszego kraju byłaby to druzgocąca porażka.


Podobne wiadomości:

Audi testuje system sterowanie gestami

Audi testuje system sterowanie gestami

Technika 2015-10-07

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Aktualności 2016-08-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.