mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nie blokuj zatoki autobusowej

Nie blokuj zatoki autobusowej

Do sklepu, bankomatu, do apteki, na pocztę, bo wysadzam znajomego. Tak często tłumaczą się policjantom i Strażnikom Miejskim kierowcy, którzy tylko "na krótką chwilę" zaparkowali swój samochód w zatoce autobusowej.

Nie blokuj zatoki autobusowej
Prawo o ruchu drogowym wyraźnie określa zasady zatrzymywania się, parkowania i postoju pojazdów. Grzywna, jaką możemy otrzymać za popełnione wykroczenie zatrzymując pojazd w zatokach autobusowych, to 100 złotych i 1 punkt karny do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

Często na naszych drogach widzimy samochody, które zatrzymują się w zatokach autobusowych. Oprócz tego, że kierowcy zatrzymują swoje pojazdy w takich właśnie miejscach, to jeszcze niejednokrotnie pozwalają sobie na ich parkowanie. Funkcjonariusze policji i Straży Miejskiej widząc pojazd stojący na przysłowiowym przystanku autobusowym natychmiast reagują na wykroczenie jakiego dopuszcza się kierujący.

Tłumaczenia, jakie słyszą mundurowi, są różne. Zazwyczaj słyszą od kierującego, że zatrzymał pojazd tylko na chwilę, bo musiał udać się do apteki po lekarstwa, do bankomatu, na szybkie zakupy, bo sklep jest przecież po drodze do domu, bo właśnie zadzwonił telefon, a nie można przecież z niego korzystać podczas jazdy, bo czekamy lub wysadzamy kogoś z rodziny bądź znajomego. Taki stan rzeczy nie jest dopuszczalny tym bardziej, że swoim zachowaniem utrudniany nie tylko ruch autobusów lecz również możliwość bezpiecznego wysadzenia i zabrania z przystanku podróżnych.

Przypominamy:
Zgodnie z art. 97 KW w zw. z art. 49, ust. 1, pkt. 9 Ustawy Prawo o ruchu drogowym: "zabrania się zatrzymania pojazdu w odległości mniejszej niż 15 metrów od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoką – na całej jej długości".

Grzywna w postaci mandatu karnego za takie wykroczenie wynosi 100 zł oraz 1 punkt karny do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

Podobne wiadomości:

Długi weekend na drogach - było bezpieczniej

Długi weekend na drogach - było bezpieczniej

Aktualności 2017-06-19

Lancia Delta w mundurach polskiej Policji

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~pct 2010-08-23

Po wpisaniu w Google "290 km/h" pokazują się linki, w których kwota mandatu zmienia się od miliona franków (ćwierć miliona dolarów) do miliona dolarów (trzech milionów złotych). Która kwota zostanie ustalona przez sąd jako mandat?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką
Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką
W połowie sierpnia kierowcy jadący Zakopianką będą mogli skorzystać z nowo wybudowanego węzła drogowego w Poroninie. Marszałek województwa małopolskiego zapewnił, że wszystkie prace postępują zgodnie z harmonogramem.