mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nie lekceważ przeziębienia

Nie lekceważ przeziębienia

Nie, nie będzie to tekst o możliwych powikłaniach w razie próby "przechodzenia" grypy czy nawet zwykłego przeziębienia w okresie jesienno-zimowym. Otóż okazuje się, że niebezpieczne może być nawet samo kierowanie autem w czasie choroby.

Jak pokazują różnego rodzaju testy, choć nawet zwykła obserwacja to potwierdza, chora osoba, choćby to nawet było przeziębienie, nie powinna prowadzić samochodu. Oszacowano bowiem, że zdolność do prowadzenia auta w takim stanie pogarsza się o około 50%. Szybkość reakcji osoby z symptomami poważnego przeziębienia jest gorsza niż u kogoś kto wypił cztery duże whisky (!!!).

Badania wykazały, że kierowcy z ciężkim przeziębieniem częściej nagle hamują i mają problemy z płynnym pokonywaniem zakrętów – wszystko to na skutek znacznie obniżonej orientacji w otaczającym ruchu drogowym. - Złe samopoczucie wpływa bezpośrednio na zachowanie na drodze. Przede wszystkim osłabia koncentrację i umiejętność oceny sytuacji na drodze – tłumaczy Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Co piąty kierowca przyznaje się do prowadzenia samochodu w czasie, gdy miał grypę lub był ciężko przeziębiony. Jeśli kichniemy, jadąc na autostradzie z prędkością ponad 100 km/h, możemy przejechać z zamkniętymi oczami ponad 60 m. Prowadzącego pojazd w stanie przeziębienia rozpraszają dodatkowo inne dolegliwości: katar, ból głowy czy podrażnienia oczu. Sięganie po chusteczkę czy przecieranie oczu to kolejne sytuacje, gdy przeziębiona osoba przestaje obserwować drogę i naraża w ten sposób siebie i innych uczestników ruchu.

Osoba przeziębiona szybciej odczuwa ponadto zmęczenie, co ma szczególne znaczenie przy dalszych podróżach. Nie można zapomnieć też o tym, że kierowcy, którzy biorą leki, aby pozbyć się uciążliwych symptomów choroby muszą pamiętać o sprawdzeniu ulotki informacyjnej. Niektóre leki mogą osłabiać zdolności motoryczne, a po niektórych kateegorycznie nie wolno prowadzić auta.

Podobne wiadomości:

Bezpieczny samochód służbowy

Bezpieczny samochód służbowy

Bezpieczna jazda 2017-02-28

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Bezpieczna jazda 2016-04-27

Komentuj:

~mądrala 2012-12-06

tjaaaa a ja jem czosnek, cytrynę, pijem nalewke na śpirytusie i też nie mam od 20 lat choćby kataru

~kajka 2012-12-06

dla mnie to nie problem, bo dzięki wiedzy ze strony: http://pogromcymitowmedycznych.pl zdecydowałam ise i zaszczepiłem przeciw grypie. nawet katar się mnie nie ima.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.