mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nie lekceważ przeziębienia

Nie lekceważ przeziębienia

Nie, nie będzie to tekst o możliwych powikłaniach w razie próby "przechodzenia" grypy czy nawet zwykłego przeziębienia w okresie jesienno-zimowym. Otóż okazuje się, że niebezpieczne może być nawet samo kierowanie autem w czasie choroby.

Jak pokazują różnego rodzaju testy, choć nawet zwykła obserwacja to potwierdza, chora osoba, choćby to nawet było przeziębienie, nie powinna prowadzić samochodu. Oszacowano bowiem, że zdolność do prowadzenia auta w takim stanie pogarsza się o około 50%. Szybkość reakcji osoby z symptomami poważnego przeziębienia jest gorsza niż u kogoś kto wypił cztery duże whisky (!!!).

Badania wykazały, że kierowcy z ciężkim przeziębieniem częściej nagle hamują i mają problemy z płynnym pokonywaniem zakrętów – wszystko to na skutek znacznie obniżonej orientacji w otaczającym ruchu drogowym. - Złe samopoczucie wpływa bezpośrednio na zachowanie na drodze. Przede wszystkim osłabia koncentrację i umiejętność oceny sytuacji na drodze – tłumaczy Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Co piąty kierowca przyznaje się do prowadzenia samochodu w czasie, gdy miał grypę lub był ciężko przeziębiony. Jeśli kichniemy, jadąc na autostradzie z prędkością ponad 100 km/h, możemy przejechać z zamkniętymi oczami ponad 60 m. Prowadzącego pojazd w stanie przeziębienia rozpraszają dodatkowo inne dolegliwości: katar, ból głowy czy podrażnienia oczu. Sięganie po chusteczkę czy przecieranie oczu to kolejne sytuacje, gdy przeziębiona osoba przestaje obserwować drogę i naraża w ten sposób siebie i innych uczestników ruchu.

Osoba przeziębiona szybciej odczuwa ponadto zmęczenie, co ma szczególne znaczenie przy dalszych podróżach. Nie można zapomnieć też o tym, że kierowcy, którzy biorą leki, aby pozbyć się uciążliwych symptomów choroby muszą pamiętać o sprawdzeniu ulotki informacyjnej. Niektóre leki mogą osłabiać zdolności motoryczne, a po niektórych kateegorycznie nie wolno prowadzić auta.

Podobne wiadomości:

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Zimowy wyjazd na narty - jak się przygotować

Zimowy wyjazd na narty - jak się przygotować

Bezpieczna jazda 2016-02-16

Komentuj:

~mądrala 2012-12-06

tjaaaa a ja jem czosnek, cytrynę, pijem nalewke na śpirytusie i też nie mam od 20 lat choćby kataru

~kajka 2012-12-06

dla mnie to nie problem, bo dzięki wiedzy ze strony: http://pogromcymitowmedycznych.pl zdecydowałam ise i zaszczepiłem przeciw grypie. nawet katar się mnie nie ima.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.