mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nie tylko pijani kierowcy będą karani?

Nie tylko pijani kierowcy będą karani?

Już niedługo okazać się może, że za jazdę pod wpływem alkoholu odpowiadać będzie nie tylko kierowca, lecz także pasażerowie. Kontrowersyjna w swoich pomysłach Liga Polskich Rodzin zamierza bowiem wprowadzić radykalne zmiany w kodeksie karnym.

Nie tylko pijani kierowcy będą karani?

Podczas konferencji prasowej w Sejmie, która odbyła się 17 sierpnia, partia zaapelowała do Ministra Sprawiedliwości, aby domagał się od prokuratorów działań mających na celu analizowanie okoliczności wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców, pod kątem odpowiedzialności za to osób trzecich, które towarzyszyły im podczas jazdy.

Sam Minister Ziobro poinformował już w środę, że odwołał trzech prokuratorów, którzy zastosowali zbyt łagodne kary dla pijanych kierowców. Obiecał także dalsze kontrole, których konsekwencją mogą być dalsze dymisje, jeżeli jego zalecenia nakazujące ostre traktowanie takich spraw, nie zostaną zrealizowane.

Według jednego z pomysłodawców, posła Szymona Pawłowskiego, nowelizacja kodeksu pozwoliłaby na zmianę podejścia polskiego społeczeństwa do głośnego ostatnio, problemu pijanych kierowców. Dodaje on także, że wszystkie osoby, które namawiały do prowadzenia w stanie nietrzeźwym lub tylko wsiadały do pojazdu, który prowadził kierowca będący pod wpływem alkoholu, powinny zostać pociągnięte do bezwzględnej odpowiedzialności.

Należy się jednak zastanowić czy w przyszłości pomysł ten nie pociągnie za sobą różnych skrajnych sytuacji? Pod tym projektem pojawia się już wiele budzących poważne wątpliwości myśli. Co się stanie, jeżeli autostopowicz wsiadający do samochodu w porę nie zauważy, że kierowca jest nietrzeźwy? A czy w przypadku pijanego kierowcy autobusu, odpowiedzialność ponosić będą wszyscy pasażerowie? Idąc coraz głębiej tym tokiem myślenia, należy zacząć się obawiać, że w przyszłości zostaniemy zmuszeni do podróżowania ze standardowym wyposażeniem w postaci podręcznego alkomatu.

Czytaj także:

Czarny weekend na polskich drogach (2006-08-07)

Nietrzeźwi kierowcy - będą nowe kary (2006-06-19)

Alco-kluczyk Saaba (2006-06-13)

Jazda 'na fazie' (2006-04-25)

"KGP: Portret nietrzeźwego kierowcy" (2006-04-20)

Tematy w artykule: pijani kierowcy LPR

Podobne wiadomości:

Mniej pijanych i wypadków na polskich drogach

Mniej pijanych i wypadków na polskich drogach

Aktualności 2015-07-28

Polskie drogi bezpieczniejsze po zmianie przepisów

Polskie drogi bezpieczniejsze po zmianie...

Aktualności 2015-06-05

Komentuj:

~ra8 2006-08-21

dobre panie dobre :) elpeerki i "pis-i-orki" wymyslaja totalne glupoty. moze niech lepeij sie zajma gra w bierki a nie rzadzeniem polska.

~siostra 2006-08-21

i Ty Brutusie?! ;D Jak zaczynam pić, to chyba wiem z kim i jak będe wracać, a Ty nie? Trochę szerzej spróbuj spojrzec na odpowiedzialność i nie planuj picia, jesli nie masz na taksówke. Takich sknerów to znam na pęczki, co to na picie mają, ale na powrót to już załują.. nawet jeśli pannę ze sobą zabierają.

~brutus 2006-08-21

a jak udowodnisz ze ktos wsiadl swiadomie albo nieswiadomie, a co jesli pazaser byl zalany w sztok i nie wiedzial z kim jedzie, kto prowadzi itp, to tez bedzie odpowiadal

~siostra 2006-08-21

STOP wariatom drogowym! taki może siedzieć w znajomym, któremu pozwalam prowadzić po pijaku... na forum (stopwariatom) poczytałam o ciekawych przypadkach, jak z Monty Pythona... Istota problemu jest prosta - jeśli świadomie wsiadasz do samochodu, który prowadzi pijany, to jesteś współodpowiedzialny. Lepiej zapobiegać wypadkom powodowanym przez pijanych niz potem grzebac zmarłych, leczyć rannych i wypłacac odszkodowania pozostawionym. Odpowiedzialnośc nie polega na odpowiadaniu tylko za siebie.

~fan 2006-08-18

mysle, ze wyciaganie sankcji karnych grupowo badz tez od osob 3 jest wysoce rozwinieta mizantropia, a pobodki sklaniajace do rozdzierania oczu na wglad jakim zachowaniem mozna uskutecznic wypaki powinien lezec w zakresie wlasnego rozsadku nizli danie upustu w powstaniu nowych, uciemiezajacych swobode paragrafow

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.