mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nie wjedziesz do miasta zwykłym autem

Nie wjedziesz do miasta zwykłym autem

Komisja Europejska bierze się na poważnie do walki z ograniczeniem emisji CO2 oraz ze zmniejszeniem zapotrzebowania na paliwa. Wśród proponowanych rozwiązań znalazł się całkowity zakaz wjazdu do centrów miast autami z silnikami spalinowymi.

Nie wjedziesz do miasta zwykłym autem
W dniu wczorajszym Komisja Europejska przyjęła wszechstronną strategię rozwoju transportu do roku 2050. Propozycje zmian - przygotowano 40 konkretnych inicjatyw - zakładają, że zarówno Europejczycy, jak i firmy działające na europejskim rynku mieliby porzucić generalnie transport samochodowy na rzecz kolejowego oraz wodnego.

Według założeń Komisji transport miejski czeka zdecydowany zwrot w kierunku czystszych ekologicznie pojazdów i paliw. Do roku 2030 zastąpionych zostanie 50% pojazdów o napędzie konwencjonalnym, a do roku 2050 mają one całkowicie zniknąć z naszych miast. W ich miejsce miałyby się pojawić auta o napędzie alternatywnym, głównie w pełni elektryczne oraz hybrydowe, które mogą poruszać się również w trybie elektrycznym. Poza korzyściami związanymi ze znacznym ograniczeniem emisji dwutlenku węgla, takie zmiany ograniczą również liczbę śmiertelnych ofiar na drodze. Dążąc do tego celu, UE stawia sobie za zadanie zmniejszenie liczby śmiertelnych wypadków o połowę do roku 2020.

Z kolei w przypadku podróży międzymiastowych Komisja Europejska będzie dążyć do tego, by do 2050 roku kolej przejęła większość średniodystansowego ruchu pasażerskiego (na trasach o długości ok. i powyżej 300 kilometrów). Do 2030 nie mniej niż 30% drogowych przewozów towarów na takiej odległości powinno zostać przeniesionych na inne środki transportu (kolej, transport wodny), a do roku 2050 - ponad 50%.

Działania te w konsekwencji mają doprowadzić do zmniejszenia łącznych emisji CO2 w transporcie o 60% do końca pierwszej połowy tego stulecia.

Podobne wiadomości:

KE bada niemiecką płacę minimalną dla kierowców

KE bada niemiecką płacę minimalną dla...

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-21

Producenci aut kontra Unia Europejska

Producenci aut kontra Unia Europejska

Aktualności 2015-06-26

Komentuj:

~w 2011-04-10

za komuny tez byly takie wynurzenia. konczylo sie na picowaniu. generalnie pomysl jest nienajgorszy, ale nie ma jeszcze technologii. obecne hybrydy nie potrafia przejechac zbyt daleko na pradzie i do tego z mala predkoscia. pozatym co zrobic jak sie wyladuje? stac godzine i ladowac. nierealne. jedynie standaryzowane akumlatory, ktore sie wymienia na stacji i mocniejsze silniki elektryczne. auto musi zrobic okolo 100km i wyciagac rowniez okolo 80, aby mozna bylo wyprzedzic bezpiecznie.

~PaKo 2011-04-02

do 2050 ropa i tak pewnie się skończy, więc nie nad czym debatować.

icek_star 2011-03-30

do 2030 to Unia się rozpadnie a poza tym widzieliście centrum Rumi, Redy ? albo taki Hel. najpierw niech ustalą gdzie jest to CENTRUM miasta

~lolo 2011-03-30

no i sie zgodzą, bo to też takie same jełopy, na szczęście jedynie, ze to 2050 rok, a więc większość z nas będzie już na emeryturach i będzie miała to głęboko gdzieś

~ewb 2011-03-29

no widac co szykuja dla nas euro komunisci, na szczescie aby te ustalenia i ograniczenia weszly w zycie musza sie na nie zgodzic szefowie rzadow krajow ue

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.