mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nie wymieniłem opon. Co mi grozi?

Nie wymieniłem opon. Co mi grozi?

Zimowe opony mają sprawić, że przy ujemnych temperaturach, na śniegu bądź lodzie będziemy poruszać się bezpieczniej niż na letnim ogumieniu. Brak jednak zimówek nie skutkuje w Polsce otrzymaniem mandatu. Grożą nam jednak inne konsekwencje.

Nie wymieniłem opon. Co mi grozi?
W taryfikatorze mandatów nie znajdziemy dziś żadnych kar dla kierowców, którzy zimą poruszają się na letnich oponach. I to bez względu, czy za oknem panuje wiosenna już aura, czy też sypie śnieg, a słupek rtęci jest wyraźnie poniżej zera.

Co jednak nie oznacza, że tak jest wszędzie. Europa jest w tej chwili podzielona mniej więcej pół na pół na kraje, w których konieczne jest posiadanie zimówek, i takie, gdzie nie ma takiego obowiązku. Ważniejsze dla nas Polaków jest jednak to, że u naszych południowych oraz zachodnich sąsiadów, a więc w tych krajach, od których zaczynamy najczęściej nasze zagraniczne podróże, przepisy nakazują stosowanie opon zimowych. Co jednak ciekawe, przy ładnej, dodatniej temperaturze podróż przez Niemcy, Czechy czy Słowację na letnim ogumieniu raczej nam się upiecze. Gorzej, gdy zaskoczy nas śnieg, a my nie będziemy mieli założonego zimowego kompletu opon. Mandat możemy otrzymać nie tylko za samo spowodowanie wypadku (nawet uczestnicząc w zdarzeniu drogowym nie z naszej winy), ale również np. za wyraźnie wolniejszą jazdę po śniegu.

Wracając na nasze rodzime podwórko, o ile zimowe opony nie są obowiązkowe, ale już ich stan może wpłynąć na ewentualną karę. Jeśli policjant podczas kontroli drogowej zauważy, że nasze opony są w złym stanie technicznym, są całkowicie "łyse", mają zbyt mały bieżnik, albo widoczne są inne uszkodzenia, grozi nam mandat nawet do wysokości 500 zł. Gorzej, że policjant może nam zatrzymać również dowód rejestracyjny i albo, po wystawieniu odpowiedniego pokwitowania, zezwolić na jazdę tylko do domu, albo wręcz zakazać dalszej jazdy. Wówczas pojawią się dodatkowe koszty lawety oraz policyjnego parkowania.

Podobne konsekwencje w postaci mandatu grożą nam, jeśli spowodujemy wypadek drogowy bądź nawet niegroźną w skutkach kolizję, a policjant stwierdzi, że nasze opony znajdują się w stanie zagrażającym bezpieczeństwu drogowemu.

Wspomniany wypadek na letnich oponach (również niekoniecznie przez nas spowodowany) grozi jeszcze jedną dosyć dolegliwą karą. Otóż ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, uzasadniając to właśnie brakiem stosownego do warunków pogodowych ogumienia. Ważne, co podkreślamy przy różnych kwestiach, jest dokładne przyjrzenie się ogólnym warunkom ubezpieczenia, w których powinniśmy znaleźć odpowiedź, czy ubezpieczyciel przewiduje wstrzymanie wypłaty odszkodowania za brak właściwego do pory roku kompletu opon.

Letnie opony zimą bądź ich zły stan techniczny grożą sankcjami finansowymi, to jednak nie jedyne zagrożenie płynące z nieużywania zimówek. Inna konstrukcja, inna mieszanka gumy sprawiają, że po prostu na śniegu i lodzie dużo łatwiej o niebezpieczne sytuacje, których następstwem będą nie tylko dużo poważniejsze finansowo uszkodzenia auta, ale również ryzyko utraty zdrowia czy nawet życia przez nas samych czy naszych współpasażerów. O problemach z podjazdem pod wzniesienie, z ruszaniem spod świateł i z niemiłymi reakcjami innych kierowców nawet nie wspominamy.

Podobne wiadomości:

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Finanse i prawo 2016-12-19

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Komentuj:

e-Wycieraczki_pl 2015-03-24

Jeżeli nie wymieniłeś opon z letnich na zimowe to grozi Ci przede wszystkim utrata stabilności na drodze,mniejsza przyczepność,czego sam wielokrotnie doświadczałem. Moim zdaniem warto zainwestować i kupić cały komplet opon który posłuży Ci przez kilka sezonów. e-Wycieraczki.pl

Madamo 2015-03-17

Ja osobiście nie rozumiem czemu tylu kierowców robi problem z wymianą opon. Klimat mamy jaki mamy w tym roku zimy nie było, ale co w przypadku gdy wstajemy rano a za oknem kilkanaście cm śniegu i oczywiście drogowcy silnie zaskoczeni. Ja opony zmianiam dla siebie po tym jak jadąc na letnich po śniegu wyleciałem z drogi i musiałem wymieniać chłodnice i troche mnie to kosztowało całe szczeście że poduszki powietrzne nie wystrzeliły bo finansowo bolało by to bardziej.

Marek26 2015-03-12

Jeżeli masz silne argumenty i brak potrzeby zmiany opon to nie zmieniaj. W Polsce klimat raczej wymaga zmiany, chyba że nie prowadzisz zimą. Jak masz jakieś pytania to zawsze możesz skorzystać z www.motocentrum. pl z zakładki porady. Często znajduje tam odpowiedzi na moje pytania.

~creo 2014-11-20

Niestety to prawda, wystarczy spojrzeć na zysk jaki generują firmy dzięki wymianie opon na zimowe. http://www.dulian-sklep.pl/

~wojtek 2014-11-20

test opon zdaję się Continentala przy temp. 4 stopnie mokra polewana nawierzchnia krótszą drogę hamowania na letnich.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.