mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nie zapinamy pasów bezpieczeństwa

Nie zapinamy pasów bezpieczeństwa

Choć przeciętny Polak wie, że prawo nakazuje zapinać w samochodach pasy bezpieczeństwa, to jednak wciąż spora grupa naszych rodaków lekceważy ten obowiązek. Powody są bardzo różne.

Nie zapinamy pasów bezpieczeństwa
Jak wynika z przeprowadzonych w marcu i kwietniu br. badań 85% kierowców i 81% pasażerów zapina pasy bezpieczeństwa z przodu pojazdu, natomiast zaledwie połowa kierowców (49%) i pasażerów (54%) zapina pasy siedząc z tyłu samochodu. To tak i znacznie lepiej niż wynika ze statystyk policyjnych, obejmujących minione lata, według których tylko średnio 71% osób jadących na przednich siedzeniach decyduje się na zapięcie pasów i tylko 40% na tylnych.

Wracając do przeprowadzonych badań na grupie ponad 1.500 osób, rzadziej pasy zapinają osoby, które nie są kierowcami (79% siedząc z przodu, 42% z tyłu), natomiast bardziej sumienne pod tym względem są panie. O obowiązkowych pasach bezpieczeństwa pamiętamy, gdy wyruszamy w dłuższą trasę (90% kierowców i 89% pasażerów), natomiast, gdy często wsiadamy i wysiadamy z auta, znacznie częściej folgujemy sobie w tym temacie (73% kierowców i 71% pasażerów). Nieco częściej sięgamy po pasy bazpieczeństwa, gdy pogarszają się warunki drogowe (88% kierowców i 87% pasażerów). Co ciekawe, jednocześnie większość Polaków uważa, że policja powinna częściej weryfikować zapięcie pasów przez osoby podróżujące w aucie.

Polacy jako wymówkę niezapinania pasów bezpieczeństwa traktują jazdę na krótkiej trasie oraz po mało uczęszczanych drogach, przy niewielkich prędkościach np. w korku, a także niewygodę, gdyż pasy krępują nasze ruchy, uciskają i gniotą ubranie. Ponadto wiele osób paradoksalnie uważa, że nie ma sensu używać pasów przy dużych prędkościach, gdyż w razie wypadku i tak nie będą w stanie pomóc. Częściej rezygnujemy z zapięcia pasów, gdy auto prowadzi zaufany i doświadczony kierowca. Wśród kierowców i pasażerów, którzy rzadziej korzystają z pasów bezpieczeństwa, są młode osoby, bez dzieci i rodzin.

- Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy lekceważą znaczenie pasów bezpieczeństwa, choć zwiększają one szansę przeżycia co najmniej dwukrotnie w trakcie wypadku samochodowego. Kierowcy są nieco bardziej obowiązkowi w przypadku używania fotelików dla dzieci, ale tylko 62% dzieci jest prawidłowo w nich przewożonych. Rodzice nadal nie wiedzą, jak właściwie zamontować fotelik w pojeździe, by spełniał on swoje zadanie zwiększania bezpieczeństwa – zauważa dr Andrzej Markowski psycholog, Stowarzyszenie Psychologów Transportu.

Jak podają statystyki policyjne, w 2010 roku za nie zapięte pasy bezpieczeństwa w pojazdach ukarano 397.299 osób. Ponad 7.250 osób – za brak fotelika dla dzieci w samochodzie. W 2010 roku poszkodowanych w wypadkach drogowych zostało ponad 52.000 osób, w tym 3.907 poniosło śmierć, a prawie 39.000 zostało rannych. W ubiegłym roku zginęło 34 dzieci w wieku 0-6 lat, a rannych zostało 3.340.

W większości krajów europejskich tylko co piąty kierowca zapina pasy bezpieczeństwa. Przepisów prawa najczęściej przestrzegają Francuzi, gdzie w skali całego kraju pasy zapina 97% osób podróżujących z przodu i 68% na tylnych siedzeniach.

Aby nakłonić jak największą grupę kierowców i pasażerów do zapinania pasów bezpieczeństwa ruszyła właśnie kampania "Włącz myślenie". Przez całe lato, podczas imprez w różnych miastach Polski, będą odbywały się warsztaty z udziałem policji i ekspertów odnośnie zapinania pasów i prawidłowego montowania fotelików, by jak najlepiej spełniały swoją funkcję ratowania życia.

Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Pakowanie walizek - jak bezpiecznie to robić cz.2

Pakowanie walizek - jak bezpiecznie to robić...

Bezpieczna jazda 2015-11-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.