mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nie zapomnij o światłach!

Nie zapomnij o światłach!

Przypominamy, że zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym od dnia 1 października (niedziela) 2006 roku obowiązywać będzie całodobowa jazda na światłach mijania.

Nie zapomnij o światłach!

Wprowadzony przepis o obowiązkowej jeździe na światłach mijania w okresie jesienno-zimowym od 1 października do ostatniego dnia lutego ma za zadanie przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo wśród kierujących pojazdami. Być może jednak już w niedługim czasie jazda na światłach mijania obowiązywać będzie w Polsce przez cały rok.

"Wprowadzenie w Polsce obowiązku jazdy na światłach w dzień przez cały rok na wszystkich drogach jest zgodne z polityką państwa i zaleceniami Komisji Europejskiej. Plan nowelizacji prawa w tym zakresie jest częścią narodowego programu GAMBIT. W tej chwili w Ministerstwie Transportu trwają prace legislacyjne w tym zakresie" – powiedział Andrzej Grzegorczyk, Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Komisja UE zdecydowanie opowiada się za wprowadzeniem przepisu. Wraz z promowanym przez siebie systemem regulacji motoryzacyjnych - CARS 21 oraz przy współpracy z Europejską Komisją ds. Energii i Transportu (DG TREN) w 2003 r. (Daytime Running Lights, Final Report TNO Human Factor) został wydany raport, który stwierdza, że stosowanie świateł w dzień zmniejsza liczbę wypadków z udziałem co najmniej dwóch uczestników (wypadki podwójne) o 5-15%, zmniejsza liczbę wypadków z udziałem motocykli o 32%, zwiększa zużycie paliwa i emisję CO2 o 0,5 – 1,5% (dla porównania klimatyzacja zwiększa zużycie o ponad 10%; nieekonomiczny sposób jazdy zwiększa zużycie paliwa nawet ponad 15%), zwiększa dwukrotnie konieczność wymiany żarówek, co powoduje wzrost wydatków o 6 euro na rok na samochód. Biorąc pod uwagę wszystkie plusy i minusy przedstawionego raportu koszty stanowią niewielkie obciążenie dla budżetu kierowców i nie niszczą drastycznie środowiska naturalnego. Korzyści płynące z wprowadzenia takiego przepisu są znacznie cenniejsze.

Komisja europejska pracuje również nad nową ustawą nakładającą na producentów samochodowych obowiązek wyposażania nowych pojazdów w światła dzienne, które byłyby automatycznie włączane po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Nowy akt prawny być może zostanie zapisany w kodeksie drogowym państw UE jeszcze w tym roku jednak wiele zależy od tego czy większość krajów członkowskich opowie się za tą rezolucją. Do tego czasu pozostaje kierowcom samodyscyplina przypominająca o włączeniu świateł mijania przed wyruszeniem w drogę.

Komentuj:

~alek 2006-10-02

ostre slowa kierowco, ale coś w nich prawdy jest..

~kierowca 2006-10-01

Skoro tak jest w Unii tzn, że Niemcy, Francja, Włochy, nie wspominając Hiszpanii i Austrii są poza Unią, a granice Unii określają "politycy" typu p. Grzegorczyka. Po to Pan Bóg, ( lub inny przymiot) zależy w co Kto wierzy, dał ludziom rozum aby z niego korzystali. Generalnie, światła dają lepszą widzalność pojazdu jeśli nadjeżdża na drodze dwukierunkowej "ze słońcem". Poza tym, jest przepis mówiący o jeżdzie z zapalonymi światłami w warunkach zmniejszonej widoczności w dzień nadal obowiązuje. Tak więc mnożenie takich pomysłów z powoływaniem się na Unię, świadczy o chęci zaistnienia za wszelką cenę. A może , gdyby głebiej poszukać, p.Grzegorczyk lub Jego szefowie powiazani są z firmami produkującymi lub imoprtującymi żarówki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando