mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nie zapomnij o światłach!

Nie zapomnij o światłach!

Przypominamy, że zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym od dnia 1 października (niedziela) 2006 roku obowiązywać będzie całodobowa jazda na światłach mijania.

Nie zapomnij o światłach!

Wprowadzony przepis o obowiązkowej jeździe na światłach mijania w okresie jesienno-zimowym od 1 października do ostatniego dnia lutego ma za zadanie przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo wśród kierujących pojazdami. Być może jednak już w niedługim czasie jazda na światłach mijania obowiązywać będzie w Polsce przez cały rok.

"Wprowadzenie w Polsce obowiązku jazdy na światłach w dzień przez cały rok na wszystkich drogach jest zgodne z polityką państwa i zaleceniami Komisji Europejskiej. Plan nowelizacji prawa w tym zakresie jest częścią narodowego programu GAMBIT. W tej chwili w Ministerstwie Transportu trwają prace legislacyjne w tym zakresie" – powiedział Andrzej Grzegorczyk, Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Komisja UE zdecydowanie opowiada się za wprowadzeniem przepisu. Wraz z promowanym przez siebie systemem regulacji motoryzacyjnych - CARS 21 oraz przy współpracy z Europejską Komisją ds. Energii i Transportu (DG TREN) w 2003 r. (Daytime Running Lights, Final Report TNO Human Factor) został wydany raport, który stwierdza, że stosowanie świateł w dzień zmniejsza liczbę wypadków z udziałem co najmniej dwóch uczestników (wypadki podwójne) o 5-15%, zmniejsza liczbę wypadków z udziałem motocykli o 32%, zwiększa zużycie paliwa i emisję CO2 o 0,5 – 1,5% (dla porównania klimatyzacja zwiększa zużycie o ponad 10%; nieekonomiczny sposób jazdy zwiększa zużycie paliwa nawet ponad 15%), zwiększa dwukrotnie konieczność wymiany żarówek, co powoduje wzrost wydatków o 6 euro na rok na samochód. Biorąc pod uwagę wszystkie plusy i minusy przedstawionego raportu koszty stanowią niewielkie obciążenie dla budżetu kierowców i nie niszczą drastycznie środowiska naturalnego. Korzyści płynące z wprowadzenia takiego przepisu są znacznie cenniejsze.

Komisja europejska pracuje również nad nową ustawą nakładającą na producentów samochodowych obowiązek wyposażania nowych pojazdów w światła dzienne, które byłyby automatycznie włączane po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Nowy akt prawny być może zostanie zapisany w kodeksie drogowym państw UE jeszcze w tym roku jednak wiele zależy od tego czy większość krajów członkowskich opowie się za tą rezolucją. Do tego czasu pozostaje kierowcom samodyscyplina przypominająca o włączeniu świateł mijania przed wyruszeniem w drogę.

Komentuj:

~alek 2006-10-02

ostre slowa kierowco, ale coś w nich prawdy jest..

~kierowca 2006-10-01

Skoro tak jest w Unii tzn, że Niemcy, Francja, Włochy, nie wspominając Hiszpanii i Austrii są poza Unią, a granice Unii określają "politycy" typu p. Grzegorczyka. Po to Pan Bóg, ( lub inny przymiot) zależy w co Kto wierzy, dał ludziom rozum aby z niego korzystali. Generalnie, światła dają lepszą widzalność pojazdu jeśli nadjeżdża na drodze dwukierunkowej "ze słońcem". Poza tym, jest przepis mówiący o jeżdzie z zapalonymi światłami w warunkach zmniejszonej widoczności w dzień nadal obowiązuje. Tak więc mnożenie takich pomysłów z powoływaniem się na Unię, świadczy o chęci zaistnienia za wszelką cenę. A może , gdyby głebiej poszukać, p.Grzegorczyk lub Jego szefowie powiazani są z firmami produkującymi lub imoprtującymi żarówki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.