mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nie żyje trzykrotny mistrz F1

Nie żyje trzykrotny mistrz F1

W wieku 88 lat zmarł Australijski, trzykrotny mistrz świata Jack Brabham.

Nie żyje trzykrotny mistrz F1
O śmierci mistrza poinformowała jego rodzina. Brabham zmarł w wieku 88 lat w swoim domu w Gold Coast na wschodzie Australii. W latach 1959, 1960 oraz 1966 wywalczył tytuł mistrza świata Formuły 1. Na swoim koncie ma 14 wygranych wyścigów.

"Sir Jack"  jest jedynym kierowcą w historii, który wygrał tytuł mistrzowski za kierownicą samochodu własnej konstrukcji. Udało mu się to rywalizując bolidem BT19.

Australijczyk swój pierwszy start w Europie zaliczył w 1955 roku podczas GP Wielkiej Brytanii. Do wyścigu zgłosił się swoim własnym Maserati 250F. W 1960 roku wraz z projektantem Ronem Tauranaka założył zespół Brabham. Przez 30 lat udało się wywalczyć cztery tytuły w klasyfikacji kierowców oraz dwa w kategorii konstruktorów.

Warto dodać, że zespół Brabhama do F1 wprowadził takie nowinki techniczne jak zawieszenie hydropneumatyczne, czy hamulce z włókien węglowych.
Tematy w artykule: Sir Stirling Moss Jack Brabham

Podobne wiadomości:

Legenda wyścigów odchodzi

Legenda wyścigów odchodzi

Aktualności 2011-06-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezpieczny samochód służbowy
Bezpieczny samochód służbowy
Organizacja WHO szacuje, że 30 proc. wypadków drogowych ma związek z pracą. Europejskie statystyki pokazują, że w transporcie ginie najwięcej pracowników. Dlatego firmy muszą mocniej angażować się w poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.