mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Niemcom już nie dołożą

Niemcom już nie dołożą

5 miliardów euro. Tyle dokładnie wydał niemiecki rząd na dopłaty do zakupu nowych aut. Wczoraj, po ośmiu miesiącach obowiązywania programu, przyjęto ostatnie zamówienie.

Niemcom już nie dołożą
Z niemieckiemu programu dopłat do zakupu nowych aut w wysokości 2,5 tys. euro, w przypadku zezłomowania swojego starego, minimum dziewięcioletniego samochodu, skorzystało prawie 2 miliony odbiorców. Choć pieniędzy w budżecie na premie ekologiczne miało wystarczyć nawet do października, to nagły wzrost zainteresowania w ostatnich dniach wcześniej opróżnił rządową kasę. O ile we wcześniejszych miesiącach dziennie składano ok. 9 tys. wniosków o dopłaty, to w ostatnim czasie dzienna liczba oscylowała już wokół 30 tys. wniosków. Ostatni wniosek w dniu wczorajszym zarejestrowano o godzinie 10:14, a po tym czasie napłynęło jeszcze 15 tys. kolejnych.

Dzięki dopłatom sprzedaż nowych samochodów na niemieckim rynku po pierwszych ośmiu miesiącach roku wzrosła o prawie 27% (2.675 tys. aut) w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. O ile jednak ten rok dla niemieckiej branży motoryzacyjnej będzie dobry, to w przyszłym eksperci spodziewają się znacznych spadków, sięgających na koniec roku nawet miliona mniej sprzedanych aut.

Z rządowych dopłat najbardziej skorzystali producenci popularnych i niedrogich modeli. Najwięcej oczywiście Volkswagen - 193.353 aut, dzięki czemu wynik koncernu po ośmiu miesiącach roku wzrósł o 35%. Opel sprzedał 105.597 aut (+45%), Fiat - 99.597 (+125%), Ford - 84.807, Skoda - 76.288, a Dacia zwiększyła swoją sprzedaż na rynku niemieckim aż o 275%.

Słabo na programie dopłat wypadły niemiecki marki z segmentu premium. W tym okresie sprzedaż Mercedesa spadła o ponad 38 tys. aut, BMW o prawie 17 tys., zaś Audi o ponad 2,5 tys.

Podobne wiadomości:

Koniec szybkiej jazdy na niemieckich autostradach?

Koniec szybkiej jazdy na niemieckich...

Aktualności 2015-10-20

Niemcy mówią

Niemcy mówią "tak" ekologicznym autom

Aktualności 2016-04-28

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.