mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Niemcom już nie dołożą

Niemcom już nie dołożą

5 miliardów euro. Tyle dokładnie wydał niemiecki rząd na dopłaty do zakupu nowych aut. Wczoraj, po ośmiu miesiącach obowiązywania programu, przyjęto ostatnie zamówienie.

Niemcom już nie dołożą
Z niemieckiemu programu dopłat do zakupu nowych aut w wysokości 2,5 tys. euro, w przypadku zezłomowania swojego starego, minimum dziewięcioletniego samochodu, skorzystało prawie 2 miliony odbiorców. Choć pieniędzy w budżecie na premie ekologiczne miało wystarczyć nawet do października, to nagły wzrost zainteresowania w ostatnich dniach wcześniej opróżnił rządową kasę. O ile we wcześniejszych miesiącach dziennie składano ok. 9 tys. wniosków o dopłaty, to w ostatnim czasie dzienna liczba oscylowała już wokół 30 tys. wniosków. Ostatni wniosek w dniu wczorajszym zarejestrowano o godzinie 10:14, a po tym czasie napłynęło jeszcze 15 tys. kolejnych.

Dzięki dopłatom sprzedaż nowych samochodów na niemieckim rynku po pierwszych ośmiu miesiącach roku wzrosła o prawie 27% (2.675 tys. aut) w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. O ile jednak ten rok dla niemieckiej branży motoryzacyjnej będzie dobry, to w przyszłym eksperci spodziewają się znacznych spadków, sięgających na koniec roku nawet miliona mniej sprzedanych aut.

Z rządowych dopłat najbardziej skorzystali producenci popularnych i niedrogich modeli. Najwięcej oczywiście Volkswagen - 193.353 aut, dzięki czemu wynik koncernu po ośmiu miesiącach roku wzrósł o 35%. Opel sprzedał 105.597 aut (+45%), Fiat - 99.597 (+125%), Ford - 84.807, Skoda - 76.288, a Dacia zwiększyła swoją sprzedaż na rynku niemieckim aż o 275%.

Słabo na programie dopłat wypadły niemiecki marki z segmentu premium. W tym okresie sprzedaż Mercedesa spadła o ponad 38 tys. aut, BMW o prawie 17 tys., zaś Audi o ponad 2,5 tys.

Podobne wiadomości:

Ponad 600 tys. diesli wzywanych do serwisu

Ponad 600 tys. diesli wzywanych do serwisu

Aktualności 2016-04-22

Mercedes sprzedaje salony Chińczykom

Mercedes sprzedaje salony Chińczykom

Aktualności 2015-06-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?