mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Niemcy blokują głosowanie ws. emisji CO2

Niemcy blokują głosowanie ws. emisji CO2

Na zamkniętym spotkaniu kraje członkowskie UE po raz kolejny już odwlekły głosowanie nad zatwierdzeniem porozumienia ws. limitów średniej emisji CO2 z samochodów na rok 2020. W czerwcu tego roku Parlament Europejski, Komisja i kraje członkowskie zakończyły negocjacje w tej sprawie, potwierdzając cel 95 g CO2/km. Przekłada się on na średnie zużycie paliwa 3,8 l/100 km.

Niemcy blokują głosowanie ws. emisji CO2
Niemcy chcą jednak pozwolić producentom aut luksusowych na dalsze sprzedawanie najbardziej paliwożernych modeli - pomimo wszystkich dowodów, że osiągnięcie celu 95 g CO2/km do 2020 roku jest technicznie możliwe, a dodatkowy wydatek zwraca się w ciągu 2-3 lat.

Niemcom udało się wywalczyć trzecie przesunięcie terminu głosowania za prezydencji litewskiej. Według doniesień, przedstawiciele Niemiec powiedzieli, że będą gotowi na głosowanie "kiedy będziemy mieli sygnały, że nasza propozycja cieszy się dostatecznym poparciem". To bezczelne pogwałcenie unijnych demokratycznych procedur ma na celu dać przewagę konkurencyjną BMW i Mercedesowi, których cele redukcyjne już teraz sa poluzowane w porównaniu z innymi producentami, a firmy te notują rekordowe zyski i szczycą się doskonałością zdolności konstrukcyjnych.

- Nie da się tego usprawiedliwić, że Niemcy mogą opóźniać głosowanie, ile razy chcą, aby zgromadzić dostateczne poparcie do zablokowania porozumienia. Rada musi szybko podjąć decyzję. Albo ratyfikuje układ popierany przez kierowców, producentów części i większość krajów europejskich, albo go odrzuca i rozpoczyna negocjacje z Parlamentem od nowa. Jeżeli to drugie, europosłowie powinni naciskać na cel 68 gramów na rok 2025 - mówi Greg Archer z sieci Transport & Environment.

Niemcy poddają kraje członkowskie ogromnej presji - szczególne te, gdzie są fabryki niemieckich producentów. Taktyka ta pozwoliła Niemcom na dzisiejszy sukces - do opóźnienia głosowania przyczyniły się m.in. Polska, Czechy, Słowacja, Węgry i Wielka Brytania.

Decyzja została przesunięta na spotkanie europejskich ministrów środowiska zaplanowane na 14 października.

Według sieci Transport & Environment czterech europejskich producentów już osiągnęło cel emisyjny na 2015 rok, który wynosi 130g, a większość jest na dobrej drodze, żeby osiagnąć cel 95 g w 2020 roku.

Podobne wiadomości:

Niemcy mówią

Niemcy mówią "tak" ekologicznym autom

Aktualności 2016-04-28

Ponad 600 tys. diesli wzywanych do serwisu

Ponad 600 tys. diesli wzywanych do serwisu

Aktualności 2016-04-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.