mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Niemcy kupują auta w Polsce

Niemcy kupują auta w Polsce

Dopłaty niemieckiego rządu do zakupu nowych aut sprawiły, że Niemcy rzucili się do salonów samochodowych. W tym i do polskich - co dziesiąte nowe auto, jakie wyjeżdża z polskiego salonu, trafia następnie za naszą zachodnią granicę.

Niemcy kupują auta w Polsce
System dopłat, jaki obowiązuje w Niemczech od połowy stycznia br., jak na razie cieszy się ogromnym zainteresowaniem naszych zachodnich sąsiadów. 1,5 miliarda euro, jakie rząd w Berlinie pierwotnie przeznaczył na dopłaty do zakupu nowych samochodów (2,5 tys. euro na każdy nowy samochód) przy jednoczesnym zezłomowaniu swoich minimum dziewięcioletnich aut, starczyłoby na dofinansowanie do zakupu zaledwie 600 tys. nowych aut. Zaledwie, gdyż już dziś złożono łącznie 1,2 mln takich wniosków o dopłatę.

Dlatego też rząd Niemiec podjął w tym tygodniu decyzję o zwiększeniu łącznego budżetu na premie ekologiczne do zakupu nowych aut do kwoty 5 miliardów euro. Tak duża suma pozwoli na wymianę aż 2 mln samochodów. Jest tylko jeden dodatkowy warunek. Dopłaty będą wypłacane tylko do końca bieżącego roku, nawet gdyby cała pula nie została do tego czasu wykorzystana.
 
Plan niemieckich władz, który miał rozruszać sprzedaż nowych aut na niemieckim rynku powiódł się (w marcu sprzedano ponad 40 tys. aut, o 40% więcej niż przed rokiem), ale jednocześnie wpłynął na zwiększenie sprzedaży w Polsce. Nie ma bowiem takiego warunku, aby zakup nowego auta miał miejsce fizycznie w Niemczech, dlatego też część obywateli tego kraju zdecydowała się na zakupy w naszym kraju. Niższe ceny aut, zwłaszcza po tym, jak złotówka straciła w ostatnim czasie na wartości w stosunku do euro, w porównaniu do cen na niemieckim rynku sprawia, że kupno u nas staje się niezwykle opłacalne. Według analityków taka tendencja może się utrzymać nawet do września.

Po pierwszym kwartale roku sprzedaż nowych samochodów na polskim rynku wzrosła o 1,2% w stosunku do ubiegłego roku. Jednak według szacunków, gdyby nie liczyć niemieckich klientów, to w tym czasie tylko nasi rodacy zakupili łącznie o ok. 6% mniej niż przed rokiem.

Podobne wiadomości:

Brak małych aut w polskich salonach

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.