mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Niemcy kupują auta w Polsce

Niemcy kupują auta w Polsce

Dopłaty niemieckiego rządu do zakupu nowych aut sprawiły, że Niemcy rzucili się do salonów samochodowych. W tym i do polskich - co dziesiąte nowe auto, jakie wyjeżdża z polskiego salonu, trafia następnie za naszą zachodnią granicę.

Niemcy kupują auta w Polsce
System dopłat, jaki obowiązuje w Niemczech od połowy stycznia br., jak na razie cieszy się ogromnym zainteresowaniem naszych zachodnich sąsiadów. 1,5 miliarda euro, jakie rząd w Berlinie pierwotnie przeznaczył na dopłaty do zakupu nowych samochodów (2,5 tys. euro na każdy nowy samochód) przy jednoczesnym zezłomowaniu swoich minimum dziewięcioletnich aut, starczyłoby na dofinansowanie do zakupu zaledwie 600 tys. nowych aut. Zaledwie, gdyż już dziś złożono łącznie 1,2 mln takich wniosków o dopłatę.

Dlatego też rząd Niemiec podjął w tym tygodniu decyzję o zwiększeniu łącznego budżetu na premie ekologiczne do zakupu nowych aut do kwoty 5 miliardów euro. Tak duża suma pozwoli na wymianę aż 2 mln samochodów. Jest tylko jeden dodatkowy warunek. Dopłaty będą wypłacane tylko do końca bieżącego roku, nawet gdyby cała pula nie została do tego czasu wykorzystana.
 
Plan niemieckich władz, który miał rozruszać sprzedaż nowych aut na niemieckim rynku powiódł się (w marcu sprzedano ponad 40 tys. aut, o 40% więcej niż przed rokiem), ale jednocześnie wpłynął na zwiększenie sprzedaży w Polsce. Nie ma bowiem takiego warunku, aby zakup nowego auta miał miejsce fizycznie w Niemczech, dlatego też część obywateli tego kraju zdecydowała się na zakupy w naszym kraju. Niższe ceny aut, zwłaszcza po tym, jak złotówka straciła w ostatnim czasie na wartości w stosunku do euro, w porównaniu do cen na niemieckim rynku sprawia, że kupno u nas staje się niezwykle opłacalne. Według analityków taka tendencja może się utrzymać nawet do września.

Po pierwszym kwartale roku sprzedaż nowych samochodów na polskim rynku wzrosła o 1,2% w stosunku do ubiegłego roku. Jednak według szacunków, gdyby nie liczyć niemieckich klientów, to w tym czasie tylko nasi rodacy zakupili łącznie o ok. 6% mniej niż przed rokiem.

Podobne wiadomości:

Świetny rok 2008 dla Ferrari!

auto motor i sport 0000-00-00

Francja dopłaci do zakupu nowych aut

Francja dopłaci do zakupu nowych aut

Finanse i prawo 2017-09-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.