mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Niemcy nie pociągną polskiej gospodarki

Niemcy nie pociągną polskiej gospodarki

Niemcy samodzielnie nie uratują europejskiej gospodarki ani nie będą lokomotywą ciągnącą Polskę. O ile w latach 2003–2007 dynamika wzrostu polskiego PKB wynosiła tyle, ile wzrost niemieckiej gospodarki plus 3–4%, o tyle po kryzysowym roku 2008 ta zależność znacząco się zmniejszyła i wynosi 1–2%. Oznacza to, że przywrócenie ścieżki szybkiego wzrostu gospodarczego zależy od nas samych – od decyzji polskiego rządu i parlamentu - podkreślają Pracodawcy RP.

Niemcy nie pociągną polskiej gospodarki
Niemcy są największym partnerem handlowym Polski. Ich udział w polskim eksporcie wynosi 26%, a w imporcie – 22%. Wzajemne obroty handlowe wyniosły w 2011 r. 69 mld euro. Jednocześnie dla Niemiec nasz kraj jest zaledwie 13. partnerem handlowym. Niemieckie inwestycje w Polsce wynoszą ponad 20 mld euro, a polskie w Niemczech – 1 mld euro.

– Powyższe statystyki jednoznacznie wskazują na stopień zależności polskiej gospodarki od sytuacji ekonomicznej po zachodniej stronie Odry. Gdy gorzej dzieje się w Niemczech, z kilkumiesięcznym opóźnieniem odczuwamy to w Polsce. Potrzebne są więc: dywersyfikacja handlowa, znalezienie nowych rynków zbytu i skierowanie uwagi przez przedsiębiorców na inne państwa, nie tylko z Unii Europejskiej. W procesie internacjonalizacji powinien pomagać rząd, gdyż leży ona w interesie państwa – mówi ekspert Pracodawców RP Piotr Wołejko.

Ekspert wskazuje, że rząd nie może liczyć na to, że Niemcy pociągną polski wagon, o czym pisał wcześniej „Dziennik Gazeta Prawna”. Oprócz wsparcia przedsiębiorców we wchodzeniu na nowe rynki należy rozważyć szereg reform o charakterze strukturalnym: zmniejszenie długu publicznego, deregulację gospodarki, uelastycznienie prawa pracy oraz racjonalizację zatrudnienia w administracji publicznej.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.