mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Niemieckie auta najczystsze

Niemieckie auta najczystsze

Norma goni normę. Unia Europejska z uporem maniaka co kilka lat regularnie obniża dla producentów poziom dozwolonej emisji spalin samochodów. Niemiecki automobilklub ADAC sprawdził i policzył, które z marek samochodowych znajdują się w czołówce eko-trendów, a które można nazwać trucicielami.

Niemieckie auta najczystsze
Aktualnie obowiązująca na terenie UE jest norma emisji spalin Euro 5. Weszła ona w życie z dniem 1. września 2009 roku i musi być respektowana we wszystkich nowych autach, wyprodukowanych po tej dacie. Egzemplarze, które zjechały z linii montażowych przed powyższym terminem, a więc zaliczające się do normy Euro 4, mogą być sprzedawane tylko do 1. stycznia 2011 roku. Po tym okresie dopuszczone na rynek zostaną auta ze specyfikacją Euro 5. To jednak nie koniec unijnych restrykcji. W poczekalni czeka bowiem już norma Euro 6, która zacznie obowiązywać od 1. września 2014 roku.

Przyglądając się aktualnym ofertom producentów, automobilklub ADAC przeanalizował, którzy producenci znajdują się w ścisłej czołówce dostosowywania silników do normy Euro 5. Z łącznej liczby 2615 wszystkich nowych modeli dostępnych na europejskim rynku 774 z nich spełnia niniejszą normę. Ponad połowa z nich - dokładnie 481 modeli - pochodzi od niemieckich producentów. Z dużą stratą za naszymi zachodnimi sąsiadami plasują się francuskie auta - 87 modeli, w których montowane są silniki odpowiadające Euro 5, Japonia - 58 i Włochy - 48. Najgorzej w tym zestawieniu wypadają takie kraje jak Korea Południowa - 15 i Szwecja - 11.

Wysoka pozycja niemieckiej motoryzacji po części przekłada się także na ilość modeli, oferowanych przez konkretnych producentów. I tak najwięcej wersji silnikowych modeli spełniających normę emisji spalin Euro 5, posiada w swojej flocie Audi. Wynik marki z Ingolstadt to 119 sztuk. Miejsca numer dwa i trzy kolejno okupują Volkswagen - 96 i BMW - 82.

Identyczna przewaga utrzymuje się, jeśli przyjazne środowisku samochody przyporządkujemy do konkretnych koncernów samochodowych. W tym zestawieniu bryluje Volkswagen, skupiający w grupie takie marki jak Audi, Seat, Skoda, Porsche i oczywiście Volkswagen. Koncern z Wolfsburga ma aż 291 wersji modelowych z Euro 5. To 37,6% z ogólnej liczby wszystkich pojazdów z Euro 5 dostępnych na europejskim rynku. Na miejscu numer dwa jest Daimler, który skupiając marki Mercedes i Smart wypuszcza do sprzedaży 89 różnych wariantów aut. Kolejne jest BMW - 86 wersji modelowych, które reprezentuje takie marki jak BMW, MINI i Rolls-Royce.

Podobne wiadomości:

Nowe Audi A7 oficjalnie zaprezentowane

Nowe Audi A7 oficjalnie zaprezentowane

Aktualności 2017-10-26

BMW zapowiada bardziej wyczynowe wersje swoich modeli

BMW zapowiada bardziej wyczynowe wersje...

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

~zen 2010-01-21

potwierdzam! ciekawe ile dobrych nowych wózków lata na południe od równika z normą max -20 jewro

~Unia to chory przypadek 2010-01-21

Unia to chory przypadek

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.