mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nietypowa zapowiedź nowego Volvo S60

Nietypowa zapowiedź nowego Volvo S60

Podczas styczniowej wystawy w Detroit Volvo zaprezentuje pierwszą zapowiedź nowej generacji modelu S60. Jedną z charakterystycznych cech zaprezentowanego prototypu będzie kryształowa konsola środkowa.

Nietypowa zapowiedź nowego Volvo S60
Wykonana przy współpracy z hutą szkła Orrefors konsola środkowa tworzy łagodną falę od tablicy rozdzielczej aż po oparcia tylnich siedzeń. Przy siedzeniu kierowcy konsola przecina deskę rozdzielczą, a jej górna część stanowi ekran nawigacyjny.

- Położyliśmy nacisk na ergonomię i bezpieczeństwo. Mając tablicę wskaźników na tej samej wysokości, co ekran nawigacyjny, wystarczy przesunąć wzrok w poziomie, żeby zamienić jedno źródło informacji na drugie - wyjaśnia Steve Mattin, dyrektor Volvo ds. projektowych.

W dolnej części konsoli umieszczono menu panelu komunikacyjnego. Na środku umieszczony jest łatwy do wyjęcia pilot. Lewarek dźwigni zmiany biegów ma ergonomiczny kształt. W pozycji poziomej zapewnia jazdę w trybie automatycznym. Jeżeli kierowca ma ochotę na ręczne zmiany biegów, może podnieść przełącznik do pozycji pionowej. Obok przełącznika znajdują się również przycisk startera oraz hamulec parkingowy. Pomiędzy siedzeniami znajdują się dwa uchwyty na napoje, które można łatwo wysunąć w razie potrzeby.

Dodatkowo dzięki niewidocznym źródłom oświetlenia umieszczonym w panelu, jego migotliwa poświata może zostać dopasowana do nastroju kierowcy.

Wykonanie konsoli samo w sobie było już dużym wyzwaniem. Tradycyjnie formy do kryształów są ręcznie dłutowane w deskach z drewna olchowego. Po wypełnieniu formy szkło jest ostrożnie polerowane, aż uzyska swój ostateczny, kryształowy blask. Aby spełnić odpowiednie normy wytrzymałości, gotowy wyrób składa się z trzech części łączonych dopiero w warsztatach projektowych Volvo.

Niestety, nie ma co liczyć, iż pokazany w koncepcyjnym modelu środkowy panel będzie wykorzystany w masowej produkcji. Jednak, jak zastrzegają przedstawiciele Volvo, w niedalekiej przyszłości otwiera się możliwość do stosowania kryształu w mniejszej skali.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Volvo S60
Volvo S60
Cena podstawowa już od: 123 100 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo S60 Wszystko o Volvo
Tematy w artykule: Volvo Volvo S60

Podobne wiadomości:

Volvo XC60 - czas na wersję Polestar

Volvo XC60 - czas na wersję Polestar

Aktualności 2017-07-11

Volvo zastrzega nazwę S50

Volvo zastrzega nazwę S50

Aktualności 2017-07-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.