Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Niewielki wzrost na rynku autobusów

Niewielki wzrost na rynku autobusów

W 2004 r. sprzedano w Polsce ogółem 1083 fabrycznie nowe autobusy - o 55 szt. więcej niż w 2003 roku, co oznacza wzrost poziomu dostaw o 5,35%.

Ten pozytywny bilans jest wynikiem przede wszystkim znacznego wzrostu sprzedaży odnotowanego w segmencie autobusów międzymiastowych (540 szt., wzrost o 46,74% w porównaniu z 2003 r.) i autobusów turystycznych (127 szt., wzrost o 76,38% w porównaniu z 2003 r.).

Co warto podkreślić - polski rynek autobusowy odnotował pozytywny bilans mimo zmniejszenia zamówień na autobusy szkolne. W 2003 r. kupionych zostało łącznie aż 260 autobusów szkolnych, natomiast w 2004 r. - zaledwie 108 szt. Natomiast poziom sprzedaży w kategorii pojazdów miejskich utrzymał się na pułapie z 2003 r. (326 szt.) osiągając dość słaby rezultat - 308 szt.

Podsumowując sytuację na rynku należy podkreślić, że decydującą rolę w uzyskaniu lepszego wyniku niż w zeszłym roku odegrał segment autobusów międzymiastowych. Kluczowe elementy, które zadecydowały o wzroście dostaw w tej kategorii, to coraz większa konkurencja pomiędzy producentami: Autosanem, Kapeną (reprezentującą w Polsce włoski koncern Irisbus) i Solbusem (produkującym autobusy w Solcu Kujawskim na licencji czeskiej firmy SOR), której towarzyszyła dodatkowo wzmacniająca się rywalizacja pomiędzy przewoźnikami autobusowymi na regionalnych trasach. Nareszcie po latach zastoju firmy zajmujące się transportem międzymiastowym - w tym głównie przedsiębiorstwa PKS - stanęły do walki o klienta oferując nowszy tabor, a tym samym większe bezpieczeństwo i komfort dla pasażerów.

Największą sprzedaż uzyskała firmy Autosan Polskie Autobusy (325 szt.), Kapena-Iribus (125 szt.), Solaris Bus&Coach oraz Solbus (po 123 szt.) i Jelcz Polskie Autobusy (120 szt.).

Zdaniem firmy JMK - rok 2005 będzie przełomowym okresem, jeżeli chodzi o sprzedaż autobusów w Polsce. Dalej pomyślnie będzie rozwijała się sprzedaż w segmentach międzymiastowym i turystycznym (dodatkowo umacniana coraz większym udziałem w tym sektorze przedsiębiorstw prywatnych), jednak największy potencjał na zwiększenie dynamiki upatruje się w segmencie pojazdów miejskich, który dzięki unijnym funduszom powinien zacząć się coraz szybciej rozwijać.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda pokazuje siłę na rajdzie Hiszpanii
Skoda pokazuje siłę na rajdzie Hiszpanii
Podczas Rajdu Hiszpanii na liście startowej pojawiło sie aż dziesięć egzemplarzy Skody Fabia R5, z których trzy mają szanse na zdobycie tytułu mistrzowskiego. Rajdowe Mistrzostwa Świata wchodzą w decydującą fazę.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj