mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Niskie ciśnienie przyczyną wypadków

Niskie ciśnienie przyczyną wypadków

Jak pokazują dane Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w 2009 roku w Polsce wydarzyło się 44.196 wypadków drogowych. Jedną z istotnych przyczyn tak dużej liczy wypadków był zły stan techniczny samochodów. Wśród usterek 41 proc. stanowiły braki w oświetleniu, 21 proc. nieprawidłowe ogumienie, a 16 proc. nieprawidłowości układu kierowniczego bądź hamulcowego

Niskie ciśnienie przyczyną wypadków
Zdaniem ekspertów nieprawidłowe ciśnienie powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i znacząco zwiększa ryzyko eksplozji opony. Oprócz niebezpieczeństwa wypadku, niedopompowane opony zwiększają również zużycie paliwa oraz emisję spalin.

By kształtować świadomość tego, jak prawidłowe ciśnienie w oponach wpływa na bezpieczeństwo, Michelin po raz 6 organizuje akcję edukacyjną „Ciśnienie Pod Kontrolą”. Właśnie trwa Tydzień Dobrego Ciśnienia, podczas którego kierowcy mogą zmierzyć i wyregulować ciśnienie w oponach oraz sprawdzić ich bieżnik na wybranych stacjach Statoil.

Nie wszyscy kierowcy są jeszcze świadomi, jak duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze mają opony. Tymczasem stan zużycia opon, bieżnik odpowiedni do warunków pogodowych oraz prawidłowe ciśnienie to czynniki, o które zadbać może każdy kierowca. Kierowcy kupujący opony używane nie zdają sobie sprawy, że pomimo poprawnego ciśnienia i wysokości bieżnika często stwarzają zagrożenie z powodu zbyt starych opon niewłaściwie przechowywanych. To dlatego w czasie takich akcji jak Tydzień Dobrego Ciśnienia chcemy uświadamiać kierowców, że mogą sami zadbać o swoje bezpieczeństwo – mówi Tomasz Młodawski  z Michelin Polska.

"Kierowca, który dowie się, że jeździ na oponach stanowiących zagrożenie dla niego i innych uczestników ruchu oraz uświadomi sobie istotę problemu, natychmiast wyeliminuje nieprawidłowości ze swojego auta." - dodaje.

Akcja edukacyjna Michelin trwa od 4 do 8 października, na 30 stacjach Statoil w całej Polsce. Pracownicy Michelin i Statoil sprawdzają ciśnienie w oponach aut i udzielają porad dotyczących utrzymywania prawidłowego ciśnienia i wymiany opon na zimowe. Ponadto pracownicy sieci Euromaster mierzą głębokość bieżników opon, a wolontariusze PCK mierzą chętnym ciśnienie tętnicze.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.