mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nissan Leaf w programie promocji elektryków

Nissan Leaf w programie promocji elektryków

Terschelling, jedna z holenderskich Wysp Fryzyjskich, została obrana jako baza 65 Nissanów Leaf, na których oparto program współużytkowania samochodów elektrycznych. Wkrótce flota elektrycznych Nissanów wzrośnie do 100 aut.

Nissan Leaf w programie promocji elektryków
Inicjatorem projektu jest lokalny operator Schylge-E-Auto, który nawiązał współpracę z władzami prowincji Fryzja i holenderskich Wysp Fryzyjskich oraz radą okręgu Terschelling. To najnowsze przedsięwzięcie w ramach zakrojonego na szeroką skalę programu zrównoważonego rozwoju regionu Morza Wattowego (część Zatoki Niemieckiej), realizowanego od 2007 r.

Celem nowego projektu jest zachowanie czystości i piękna Terschelling przy jednoczesnym zapewnieniu niezbędnej mobilności mieszkańcom wyspy i turystom. Jest to także pierwszy przypadek udostępnienia całej populacji wyspy floty pojazdów elektrycznych do wspólnego korzystania. Każdy mieszkaniec Terschelling może przystąpić do programu poprzez pobranie specjalnej aplikacji i złożenie wniosku o kartę użytkownika.

Karta i aplikacja służą do uzyskiwania dostępu do pojazdu i monitorowania jego wykorzystania. Koszt wypożyczenia samochodu w tym systemie ustalono na 0,19 euro za minutę (bez VAT). Dla zwiększenia wygody użytkowników na całej wyspie zainstalowano dodatkowe stacje ładowania.

Pierwszeństwo mają mieszkańcy wyspy, ale z Nissanów Leaf będą mogli korzystać też turyści. W zależności od dostępności pojazdów można je wypożyczać za pośrednictwem operatora promowego Rederij Doeksen obsługującego Terschelling. Po zwiększeniu puli pojazdów do 100 egzemplarzy Nissany Leaf powinny być dostępne dla każdego.

Mimo niewielkiej powierzchni Terschelling (88 kilometrów kwadratowych) i tylko jednej, 15-kilometrowej głównej drogi 4800 mieszkańców wyspy posiada obecnie około 2000 samochodów osobowych. Każdy z nich jest użytkowany średnio przez zaledwie 30 godzin w roku. Hans Werner z Schylge-E-Auto wyjaśnia, że współużytkowanie Nissanów Leaf w cenie 19 centów za minutę jest znacznie tańsze niż eksploatacja własnego samochodu. Z przeprowadzonej ankiety wynika także, że 17% właścicieli samochodów z Terschelling byłoby gotowych zrezygnować z własnego auta. Odpowiada to liczbie około 340 samochodów

Schylge-E-Auto spodziewa się, że łączne przebiegi bezemisyjnych Nissanów LEAF wyniosą 110 000 kilometrów rocznie. Stanowiłoby to 10% łącznego dystansu pokonywanego przez mieszkańców wyspy w skali roku i oznaczało ograniczenie ilości zużywanego paliwa o około 15%.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Nissan Leaf
Nissan Leaf
Cena podstawowa już od: 153 800 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Nissan Leaf Nismo - nadchodzi elektryczny hot-hatch

Nissan Leaf Nismo - nadchodzi elektryczny...

Aktualności 2017-10-04

Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych

Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych

Aktualności 2017-09-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando