mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nissan: Nowa platforma dla lekkich samochodów dostawczych

Nissan: Nowa platforma dla lekkich samochodów dostawczych

Nowy Nissan Cabstar zadebiutuje w październiku w Europie. Będzie to pierwszy lekki samochód dostawczy Nissana, skonstruowany w oparciu o nową globalną platformę, przeznaczoną dla niewielkich ciężarówek (LDT).

Nissan: Nowa platforma dla lekkich samochodów dostawczych

Nowa platforma LDT została opracowana przez inżynieryjny oddział Nissana w Barcelonie, w Hiszpanii. Ściśle współpracował z nim japoński dział konstruktorów Nissan Light Duty Truck. Najpierw stanie się bazą dla Cabstara, a następnie zostanie wykorzystana przy opracowaniu nowej gamy pojazdów dostawczych.

„Aby zmaksymalizować efektywność, zredukujemy liczbę wykorzystywanych przez nas platform LCV z obecnych jedenastu, do zaledwie dwóch: jedną z przeznaczeniem dla lekkich ciężarówek, a drugą dla dostawczych vanów”, powiedział Andy Palmer, wiceprezes działu pojazdów komercyjnych Nissan Motor Co., Ltd.

„Podczas opracowania tej platformy mieliśmy na celu przede wszystkim realizację potrzeb naszych klientów, i staraliśmy się uwypuklić te jej cechy, które pomagają osiągnąć jak największą ładowność i manewrowość przy niskich kosztach eksploatacji”, powiedział Palmer.

Nowa platforma LDT stanie się podstawą Cabstara, w zdobywającej nagrody wersji z pełną kabiną ulokowaną nad silnikiem (COE). To umocni jego opinię jako doskonale zrównoważonego pojazdu, pomiędzy możliwościami ładunkowymi, a zwrotnością na miejskich trasach.

Inżynierowie Nissana zaprojektowali prostą, lekką i odporną ramę drabinową, dzięki której można uzyskać szereg korzyści. Połączenie rozwiązania COE z lekką i wytrzymała ramą, zwiększa możliwości Cabstara zarówno pod względem masy, jak i długości przewożonego ładunku. Daje także klientowi wybór pomiędzy wersją z większą ładownością przy niezmienionej długości pojazdu, lub taką samą ładownością, przy skróconej wersji samochodu. Poprawia także zwrotność auta, pozwalając przewozić ładunek o sporej masie, samochodem o krótszym rozstawie osi.

Przy nowej ramie Cabstara, czynności obsługowe silnika mogą być wykonywane szybciej i przy niższych kosztach. Ten proces można jeszcze bardziej usprawnić, dzięki wybraniu wersji z odchylaną kabiną. Dzięki temu skróci się czas, na jaki samochód zostanie wycofany z eksploatacji, gwarantując maksymalną wydajność.

Platforma Cabstara została odpowiednio wzmocniona, by zagwarantować jak najlepszą ochronę podczas zderzeń. Niezależne testy potwierdziły, że poziom bezpieczeństwa Cabstara podczas zderzenia czołowego, jest porównywalny z oferowanym przez samochody osobowe. Bezpieczeństwo zostało zwiększone dzięki wzmocnieniu pasa czołowego, oraz podniesienie elastyczności wzdłużnych elementów znajdujących się za kabiną.

Nowa globalna platforma LDT wykorzystana po raz pierwszy w Cabstarze, pozwoli Nissanowi na zwiększenie swych udziałów w segmencie lekkich samochodów dostawczych. „Opracowanie i wprowadzenie nowej platformy LDT udowadnia, że Nissan traktuje swoje działania na światowym rynku lekkich pojazdów użytkowych bardzo poważnie.  Mamy ambicję, by odnieść sukces, i jesteśmy przekonani, że uda nam się trafić w potrzeby użytkowników na całym świecie. Zaoferujemy im szeroką gamę produktów, które będą powstawać w oparciu o naszą nową platformę”, powiedział Palmer.

Nissan dokonał ambitnych założeń dotyczących udziału w globalnym rynku pojazdów użytkowych. W ramach planu podniesienia wartości Value Up zamierza: podwoić dochód do 8% i zwiększyć sprzedaż o 40% do 434 000 szt., w roku obrachunkowym 2007, w porównaniu do roku obrachunkowego 2004.

W roku obrachunkowym 2005, kończącym się 31 marca, Nissan LCV odniósł sukces, osiągając sprzedaż na poziomie ponad 400 000 szt., oraz 7.7% skonsolidowanej marży zysku operacyjnego. Cabstar będzie wciąż produkowany w hiszpańskim zakładzie w Avila, nieopodal Madrytu.

Czytaj także:

Nissan: rusza sprzedaż aut dostawczych w Polsce 2006-06-02

Zobacz koniecznie: Wszystko o Nissan Cabstar Wszystko o Nissan
Tematy w artykule: Nissan Nissan Cabstar

Podobne wiadomości:

Nowy Nissan Leaf już jest. Znamy dane techniczne

Nowy Nissan Leaf już jest. Znamy dane...

Premiery 2017-09-14

Nissan obniża ceny nowej Micry

Nissan obniża ceny nowej Micry

Aktualności 2017-09-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando