mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nissan: Nowa platforma dla lekkich samochodów dostawczych

Nissan: Nowa platforma dla lekkich samochodów dostawczych

Nowy Nissan Cabstar zadebiutuje w październiku w Europie. Będzie to pierwszy lekki samochód dostawczy Nissana, skonstruowany w oparciu o nową globalną platformę, przeznaczoną dla niewielkich ciężarówek (LDT).

Nissan: Nowa platforma dla lekkich samochodów dostawczych

Nowa platforma LDT została opracowana przez inżynieryjny oddział Nissana w Barcelonie, w Hiszpanii. Ściśle współpracował z nim japoński dział konstruktorów Nissan Light Duty Truck. Najpierw stanie się bazą dla Cabstara, a następnie zostanie wykorzystana przy opracowaniu nowej gamy pojazdów dostawczych.

„Aby zmaksymalizować efektywność, zredukujemy liczbę wykorzystywanych przez nas platform LCV z obecnych jedenastu, do zaledwie dwóch: jedną z przeznaczeniem dla lekkich ciężarówek, a drugą dla dostawczych vanów”, powiedział Andy Palmer, wiceprezes działu pojazdów komercyjnych Nissan Motor Co., Ltd.

„Podczas opracowania tej platformy mieliśmy na celu przede wszystkim realizację potrzeb naszych klientów, i staraliśmy się uwypuklić te jej cechy, które pomagają osiągnąć jak największą ładowność i manewrowość przy niskich kosztach eksploatacji”, powiedział Palmer.

Nowa platforma LDT stanie się podstawą Cabstara, w zdobywającej nagrody wersji z pełną kabiną ulokowaną nad silnikiem (COE). To umocni jego opinię jako doskonale zrównoważonego pojazdu, pomiędzy możliwościami ładunkowymi, a zwrotnością na miejskich trasach.

Inżynierowie Nissana zaprojektowali prostą, lekką i odporną ramę drabinową, dzięki której można uzyskać szereg korzyści. Połączenie rozwiązania COE z lekką i wytrzymała ramą, zwiększa możliwości Cabstara zarówno pod względem masy, jak i długości przewożonego ładunku. Daje także klientowi wybór pomiędzy wersją z większą ładownością przy niezmienionej długości pojazdu, lub taką samą ładownością, przy skróconej wersji samochodu. Poprawia także zwrotność auta, pozwalając przewozić ładunek o sporej masie, samochodem o krótszym rozstawie osi.

Przy nowej ramie Cabstara, czynności obsługowe silnika mogą być wykonywane szybciej i przy niższych kosztach. Ten proces można jeszcze bardziej usprawnić, dzięki wybraniu wersji z odchylaną kabiną. Dzięki temu skróci się czas, na jaki samochód zostanie wycofany z eksploatacji, gwarantując maksymalną wydajność.

Platforma Cabstara została odpowiednio wzmocniona, by zagwarantować jak najlepszą ochronę podczas zderzeń. Niezależne testy potwierdziły, że poziom bezpieczeństwa Cabstara podczas zderzenia czołowego, jest porównywalny z oferowanym przez samochody osobowe. Bezpieczeństwo zostało zwiększone dzięki wzmocnieniu pasa czołowego, oraz podniesienie elastyczności wzdłużnych elementów znajdujących się za kabiną.

Nowa globalna platforma LDT wykorzystana po raz pierwszy w Cabstarze, pozwoli Nissanowi na zwiększenie swych udziałów w segmencie lekkich samochodów dostawczych. „Opracowanie i wprowadzenie nowej platformy LDT udowadnia, że Nissan traktuje swoje działania na światowym rynku lekkich pojazdów użytkowych bardzo poważnie.  Mamy ambicję, by odnieść sukces, i jesteśmy przekonani, że uda nam się trafić w potrzeby użytkowników na całym świecie. Zaoferujemy im szeroką gamę produktów, które będą powstawać w oparciu o naszą nową platformę”, powiedział Palmer.

Nissan dokonał ambitnych założeń dotyczących udziału w globalnym rynku pojazdów użytkowych. W ramach planu podniesienia wartości Value Up zamierza: podwoić dochód do 8% i zwiększyć sprzedaż o 40% do 434 000 szt., w roku obrachunkowym 2007, w porównaniu do roku obrachunkowego 2004.

W roku obrachunkowym 2005, kończącym się 31 marca, Nissan LCV odniósł sukces, osiągając sprzedaż na poziomie ponad 400 000 szt., oraz 7.7% skonsolidowanej marży zysku operacyjnego. Cabstar będzie wciąż produkowany w hiszpańskim zakładzie w Avila, nieopodal Madrytu.

Czytaj także:

Nissan: rusza sprzedaż aut dostawczych w Polsce 2006-06-02

Zobacz koniecznie: Wszystko o Nissan Cabstar Wszystko o Nissan
Tematy w artykule: Nissan Nissan Cabstar

Podobne wiadomości:

Nissan 370Z przechodzi lifting

Nissan 370Z przechodzi lifting

Aktualności 2017-08-31

Nissan Leaf Nismo - nadchodzi elektryczny hot-hatch

Nissan Leaf Nismo - nadchodzi elektryczny...

Aktualności 2017-10-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Polscy klienci mogą już składać zamówienia na nowego Mercedesa CLS. Model, który zadebiutował pod koniec listopada na salonie motoryzacyjnym w Los Angeles kosztuje od 350 500 zł.