mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Nissan i Alkohol

Nissan i Alkohol

Piłeś? Nie pojedziesz, przynajmniej Nissanem w Japonii. Tamtejszy producent samochodów wziął się bowiem na sposób w walce z pijanymi kierowcami, którzy plagą są również w Polsce. Ogłoszono bowiem, że będą produkowane samochody, które nie ruszą, gdy kierowca będzie pijany.

Nissan i Alkohol

Nissan zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego modułu w postaci rurki, która zostanie zamontowana przy fotelu kierowcy. Zanim samochód ruszy, trzeba będzie w nią dmuchnąć w ten sam sposób jak w alkomacie. Po sprawdzeniu, czy kierowca nie jest pod wpływem alkoholu, zapłon silnika odblokuje się. Jeżeli wynik analizy okaże się pozytywny, samochód nie drgnie.

Dodatkowym urządzeniem wspomagającym walkę może być specjalne urządzenie, które wymagać będzie od kierowcy podania swojego personalnego numeru identyfikacyjnego, który może okazać się nie lada wyzwaniem,p gdy kierowca wsiądzie w stanie upojenia alkoholowego za kierownicę. Póki co żadne z tych urządzeń nie otrzymało jeszcze oficjalnej aprobaty, lecz producent zamierza pokazać swoje bardzo poważnie zaangażowanie w stosunku do problemu zmniejszenia liczby wypadków samochodowych, a w szczególności jazdy po pijanemu.

Po ostatnich zdarzeniach, które miały miejsce w Japonii, w tym w jednym tragicznym, gdzie pijany kierowca zabił trójkę dzieci, lokalne rządy zadecydowały o zwiększeniu kar za jazdę pod wpływem alkoholu. Niektóre z prefektur posunęły się aż tak bardzo radykalnie, że za złapanie odurzonego kierowcy grozi mu zwolnienie z pracy, a taka sama kara dotknie pasażera który wiedział, że jedzie z osobą pijaną. Jak widać nie tylko w Polsce przedstawiciele rządów łapią się za coraz to ciekawsze pomysły uskutecznienia tej niemalże syzyfowej pracy. Oby jednak kolejne pomysły naszych, a także zagranicznych polityków były bardziej umiarkowane, niż popadły w skrajności.

Czytaj także:

Nie tylko pijani kierowcy będą karani? (2006-08-18)

Stop nietrzeźwym nastolatkom! (2006-09-01)

Ruszyła akcja "Prowadzę - jestem trzeźwy!" (2006-08-04)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Nissan
Tematy w artykule: Nissan alkohol

Podobne wiadomości:

Nowy Nissan Leaf już jest. Znamy dane techniczne

Nowy Nissan Leaf już jest. Znamy dane...

Premiery 2017-09-14

Nissan obniża ceny nowej Micry

Nissan obniża ceny nowej Micry

Aktualności 2017-09-27

Komentuj:

~gerry 2006-09-21

a tak se patrze i mysle, dlaczego autor artykulu napisal slowo Alkohol wielką literą - czyzby to dla niego byla az taka swiętosc

~WC 2006-09-20

Pewnie nie tylko w Polsce :), dobrze, że jeszcze nie wszyscy piją i znajdzie się ktoś trzeźwy kto dmuchnie w "te rurkie". Taki pomysł moim zdaniem nie zda egzaminu, no chyba, że uda się w jakiś skuteczny i nieuciążliwy dla kierowcy sposób monitorować jego promile w czasie jazdy. ZdRuFkA.

~kubus 2006-09-18

ale w Polsce by pojechał :-), a pomysl z tym pinem to kolejna glupota

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.